«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. 10 Bin Saat Kuralı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

10 Bin Saat Kuralı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

10-Bin-Saat-Kuralı-ile-İlgili-Bilinmesi-Gerekenler

10 Bin Saat Kuralı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Malcolm Gladwell tarafından 2008 senesinde yazılmış Outliers isimli kitapta 10 bin saat kuralından bahsedilmektedir. 10 bin saat kuralı yazara göre başarıya ulaşmak isteyen kişilerin bu başarıya ulaşmaları için önemli iki etkenden biridir.

Herhangi bir konuyla alakalı uzmanlaşmak isteyen kişiler Malcolm Gladwell’e göre ilgili konu hakkında yaklaşık olarak 10 bin saat çalışılması gerekmektedir. Gladwell, 10 bin saat üzerinde çalışıldığı zaman kişilerin konu ile ilgili uzmanlaşacağını da dile getirmektedir.

Malcolm Gladwell Kimdir?

Malcolm Gladwell, İngiltere’de 3 Eylül 1963 tarihinde doğmuştur. Gladwell, bir konuşmacı, gazeteci ve yazar olup Kanada kökenlidir. Gladwell, matematik profesörü olan babasının da destekleri ile kitaplara karşı oldukça ilgi duymakta olup, 1996 senesinden bu güne The Newyorker’da kadrolu çalışmaktadır.

Yazmaya ve okumaya oldukça meraklı Malcolm Gladwell’in 7 kitabı yer almaktadır.

  • Bombardıman Mafyası
  • Devrilme Noktası
  • Yabancılarla Konuşmak
  • Göz Kırp
  • Köpek Ne Gördü
  • Aykırı Değerler
  • David ve Goliath

İsimli kitaplar Gladwell tarafından yazılmış olup, kitapların bazıları Türkçeye çevrilmiş bazıları ise İngilizce olarak piyasada yer almaktadır.

Gladwell’in kaleme almış olduğu Outliers adlı kitabı 2008 yılında piyasaya sürülen 3.kitabı olup, 10 bin saat kuralını bu kitabında anlatmaktadır. Outliers adlı kitap piyasaya sürülmesinin ardından milyonlarca kişinin ilgisini çekmiş olup, çok kısa bir sürede isim yapmış ve en çok satan kitaplar listesinde yerini almıştır.

Okumalısın ;
Geçici Vergi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

On Bin Saat Kuralı Ne Demektir?

Gladwell’in Outliers adlı kitabında anlatılan On Bin Saat Kuralı, herhangi bir konuda uzmanlaşmak ya da başarılı olmak isteyen kişinin konuyla ilgili on bin saat üzerinde çalışması gerektiğini anlatmaktadır.

On bin saat kuralı, oldukça tanınmış bir kuram olduğundan bu kuramla alakalı yazılıp çizilen pek çok konu yer almaktadır. Pek çok kişi kuramın daha da uygulanabilir yazılıp çizilen pek çok konu yer almaktadır. Pek çok kişi kuramın daha da uygulanabilir kuram haline gelebilmesi için belli konular hakkında listeler hazırlamıştır. Kişilerin belirli bir program dahilinde çalışması, on bin saat kuralına göre oldukça önemlidir.

On Bin Saat Kaç Gün eder?

On bin saat kuralına uyarak hareket edilmek istendiğinde kişiler on bin saatin kaç gün ettiğini bilmek istemektedir. Kişiler istedikleri konuda başarıya ulaşabilmek ve uzmanlaşmak için bu saat kuralını tamamlamak istediklerinden on bin saatin kaç gün ettiğini merak etmektedir.

Bir gün 24 saat olduğundan, 24 saat üzerinden yapılan hesaplamalara göre on bin saat yaklaşık olarak 416,67 yani 417 güne denk geldiği görülmektedir. Pek çok kişi 417 günü oldukça uzun bir dönem olarak görse de, başarıya ulaşmak için 417 gün oldukça kısa bir zaman olarak düşünülmelidir.

Okumalısın ;
Sosyal Medyada İçerik Takvimi

On Bin Saat Kaç Ay Eder?

Herhangi bir konu ile ilgili başarıya ulaşmak için on bin saat kuralına uyarak çalışmak isteyen kişiler doğal olarak on bin saatin kaç ay ettiğini de bilmek istemektedir.

On bin saat yine 24 saat üzerinden hesaplandığında 417 gün ettiği, 417 gününde yaklaşık 13,7 ay yani 14 ay ettiği hesaplanmaktadır.  Yani kısaca on bin saat, 1 yıl 2 ay veya 14 ay etmektedir denilebilir.

24 saat aralıksız çalışılabilmenin mümkün olmaması nedeniyle on bin saat kuralı için hesaplama yapılırken en mantıklı çalışma süreleri belirlenerek planlama yapılmalı ve bu plan doğrultusuna çalışmalara başlanılmalıdır.

On Bin Saat Hesaplaması Ne Şekilde Yapılabilir?

On bin saat hesaplaması yapılırken standart şartlarda 8 saat olarak çalışan kişiler üzerinden hesaplamalar yapılmalıdır. Öyleyse

10000/8=1250 denkleminden ortaya çıkan hesaplamaya göre on bin saat kuralına uygun olarak çalışmayı isteyen kişilerin, 10.000 saati yaklaşık 1250 günde tamamlayabilmeleri mümkündür.

Yani şöyle de söylemek mümkündür on bin saat kuralı ile başarıya ulaşmak isteyen kişiler 1250/365=3,42 yani yaklaşık 3,5 yılda bu süreci tamamlayabilirler.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *