«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. İngiltere’de Şirket Nasıl Kurulmaktadır?

İngiltere’de Şirket Nasıl Kurulmaktadır?

İngiltere’de-Şirket-Nasıl-Kurulmaktadır

İngiltere’de Şirket Nasıl Kurulmaktadır?

Şirket kurup yeni ticaret faaliyetleri göstermeyi istemekte olan işletmeler ve kişiler pek çok ülkeye yönelebilmektedir. Çünkü şirket kurabilmek için gerekli olan prosedürler neredeyse tüm ülkelerde eşit kolaylıklardadır. Günümüz koşullarında şirket kurmak istemekte olan kişiler şirketlerini Türkiye’de kurabilmelerinin yanı sıra çeşitli ülkelerde de şirket kurmayı tercih edebilmektedir. Özellikle de son zamanlarda Anakara Analaşmasına bağlı pek çok kişi şirketlerini İngiltere’de kurmak istediklerini bildirmektedir.

İngiltere’de şirket kurmayı istemekte olan kişilerin pek çok prosedürü de yerine getirmesi gerekmektedir ve konuyla alakalı belirli konuları önemseyerek hareket etmelerinde fayda vardır.

İngiltere Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere, Birleşik Krallığı meydana getirmekte olan dört ülkeden biridir. 55,98 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. İngiltere ekonomisi oldukça gelişmiş bir ülke olup, ülkede kullanılmakta olan para birimi Paund’dur. İskoçya ve Galler ile komşu olan İngiltere jeopolitik konum bakımından Avrupa’ya da oldukça yakındır.

İngiltere’nin deniz ötesi komşuları ise Belçika, Fransa, Hollanda ve İrlanda’dır. İngiltere’nin bu ülkeler ile oldukça yakın bir konumda bulunuyor olması hem Avrupa’da hem de Birleşik Krallıkta faaliyet gösterilebilmesini kolaylaştırmaktadır.

Okumalısın ;
eBay Komisyon Oranları Nedir?

İngiltere’de Şirket Kurmanın Ne Gibi Avantajları Vardır?

İngiltere’de şirket kurmak, hem bir marka olarak hem de kişisel olarak belirli avantajlardan yaralanılmasına yardımcı olmaktadır. İngiltere’de şirket kurmanın sağlayacağı bazı avantajlar şunlardır;

 • İngiltere’nin jeopolitik konumundan kaynaklı, İngiltere’de şirket kurmak ticari faaliyetleri daha kolay yönetebilmeyi oldukça kolaylaştırmaktadır.
 • İngiltere’de şirket kuranların, ülkede yaşamakta olan kişi sayısının fazla olması nedeniyle oldukça geniş bir kitleye hitap ettikleri bilinmektedir.
 • İngiltere’de şirket kuranların hem Avrupa’ya hem de Birleşik Krallığa hizmet vermeleri mümkün olmaktadır.
 • İngiltere’de şirket kurmayı gerçekleştiren işletmelerin ve kişilerin büyük yatırımcılarla işbirliği yapabilmeleri mümkündür.
 • Türkiye vatandaşları İngiltere’de şirket kurduklarında oturum izni alabilme hakkına sahip olmaktadır.
 • İngiltere’nin ekonomisi oldukça geniş bir yapıya sahiptir.
 • İngiltere’de kurumlar vergisi oranları yaklaşık %19 civarındadır.
 • İngiltere’nin Kanada, Almanya, Hollanda, Polonya gibi ülkelerle vergi anlaşmaları bulunmaktadır.
 • İngiltere’de limited şirket kurmayı isteyenlerin herhangi bir sermayeye ihtiyaçları olmamaktadır.
 • Türkiye’de bir şirketiniz bulunuyor ise şirketi genişletmek ve geliştirebilmek amacıyla İngiltere’de şube açılabilmektedir.

İngiltere’de Şirket Kurmanın Ne Gibi Dezavantajları Vardır?

İngiltere’de şirket kurmanın oldukça fazla dezavantajları bulunuyor olmasının yanı sıra çok küçük de olsa bazı dezavantajları da vardır.

 • İngiltere’de işlerin geliştirilebilmesi için danışmanlık firmalarıyla çalışılması gerekmektedir.
 • İngiltere’de hizmet verilecek olan kişiler İngilizlerden ve farklı milletlerden oluşan kişiler olacağından İngiltere’de ticari faaliyetlerin yürütülebilmesi için mutlaka yabancı dil bilinmesi gerekmektedir.
 • İngiltere’de şirket kurmak, sigorta süreçlerini yönetebilmek ve yaşam masraflarının karşılanabilmesi için Paund’a ihtiyaç vardır.
Okumalısın ;
E- Ticarete Başlarken Yapılması Gerekenler

İngiltere’de şirket kurulmasının dezavantajlı olduğu bazı durumlar bunlardır. Ancak işletmeler ve kişiler bir sermaye belirleyip kendilerini İngilizcede geliştirmeyi başarabilirlerse bu dezavantajları avantaja çevirebilmektedir. Kısacası avantajlı bir seçim olan İngiltere’de şirket kurma işlemi gerçekleştirilerek farklı ülkelerde hizmet faaliyetleri verebilen uluslararası bir marka haline gelinebilmesi mümkündür.

İngiltere’de Kurulabilinecek Şirket Çeşitleri

İngiltere’de kurulabilecek şirket türleri oldukça gelişmiştir. İngiltere şirket çeşitleri açısından geniş ve gelişmiş bir yapıdadır.

 • Şahıs şirketi,
 • Limited şirket,
 • Ortaklık şirketi,
 • Sınırlı sorumluluk ortaklığı /LLP

İngiltere’de şirket kurmayı isteyenlerin kurabilecek oldukları şirket türleri arasında bulunmaktadır.

Şahıs Şirketi, İngiltere’de şirket kurmayı istemekte olan kişilerin en fazla tercih ettikleri şirket türlerindendir. Genel olarak şahıs şirketlerinde yönetim şirketi kurmuş olan kişidedir. Gelir, şirketi kuran kişiye ait olup, şirket sahibi ise işletmenin borçlarına karşı da sorumlu olmaktadır.

Limited şirketi, tüzel kişiliğe sahip olan şirket türüdür. İngiltere’de oldukça yaygın bir şirket türüdür. Bu şirket türünde yöneticiler şirketi yönetmek ile yükümlü olup, şirketin yapısında hissedarlar ve yöneticiler bulunmaktadır. Şirket hissedarları şirketin karlarından ve kazançlarından pay almaktadır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *