«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Akakçe Komisyon Oranları Nelerdir?

Akakçe Komisyon Oranları Nelerdir?

Cimri Komisyon Oranları Nelerdir (1)

Akakçe Komisyon Oranları Nelerdir?

Akakçe, internet üzerinden ürün satın almayı isteyen kişiler için doğru satıcılar aracılığı ile uygun fiyatlara ürün satın alabilmelerini sağlayan bir alandır.

Akakçe’nin merkezi Ankara’nın Çankaya semtinde yer almaktadır. Akakçe, tüketicileri doğru fiyat, doğru satıcı ve doğru ürünler ile buluşturmakta olan bir alışveriş alanıdır. 2000 senesinde ODTÜ Teknokent’te kurulmuş bir alandır. Akakçe, ülkemizde hızla büyümekte olan e-ticaret alanının referans merkezi olarak kabul edilmektedir. Aylık alışverişçi sayısı 20 milyonun üzerindedir. Akakçe, güçlü altyapısı ve uzman kadrosu ile Japon Beenos grubunun ortaklığında teknoloji üretimlerinde gerçekleştirmiş oldukları ilkelerle sektöre yön verdiği bilinmektedir.

Akakçe’de Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Akaçe’de satış gerçekleştirmek istemekte olan firmalar iki şekilde Akakçe’de satışlarını gerçekleştirebilmektedir. İlki site yönlendirmesi ile yapılabilen satışlardır. İkincisi de kolay sipariş yöntemidir. Akakçe’de site yönlendirmesi ile olan yöntemde, alışveriş yapmakta olan kişiler ilgili e-ticaret sitelerine yönlendirilmektedir. Kolay sipariş yönteminde ise alışverişler Akakçe üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Akakçe Komisyon Oranları Nelerdir?

Türkiye’de yer alan pazaryerlerinde satış yapmakta olan firmalar genel olarak satış yapmış oldukları ürünler için belli oranlarda komisyon ödemektedir. Firmalar ürünlerini sattıktan sonra Akakçe’den yapmış oldukları her satış komisyon ödemektedir. Ancak diğer pazaryeri alanlarının komisyon oranları ile karşılaştırıldığında Akakçe’nin komisyon oranlarının daha uygun olduğu görülmektedir.

Okumalısın ;
Başarılı Markaların Bilinen 6 Ortak Özellikleri

Akakçe’de komisyon oranları satılacak olan ürün kategorilerine ve satış yöntemlerine göre değişiklikler göstermektedir. Genel olarak e-ticaret işletmelerinin çalışmayı tercih ettiği kolay sipariş yöntemi türünde komisyon oranları yüzdelik olarak belirlenmiş olup bu yöntem ile belirlenmekte olan siparişler için işlem ücreti de alınmamaktadır.

 • 0 ile 250 TL arasında gerçekleşen satışlara % 2.90,
 • 250 ile 500 TL arasında gerçekleşen satışlara % 2.90,
 • 500 ile 1000 TL arasında gerçekleşen satışlara % 2.90,
 • 1000 TL ve üzerindeki satışlarda % 2.90 şeklinde uygulanmaktadır.

E-ticaret firmaları Akakçe üzerinden bu yöntem ile çalışmak istediğinde Akakçe hesabına kredi yüklemesi yapılması istenmektedir. Kredi yüklemesi en az 500 TL olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

Akakçe’de Nasıl Mağaza Açılmaktadır?

Türkiye’de en büyük çevrimiçi alışveriş rehberlerinden birisi olarak bilinen Akakçe alanında mağaza açmayı istemekte olan kişilerin çevrimiçi olarak başvuruda bulunabilmeleri için, ilk olarak bir Akakçe hesaplarının bulunması gerekmektedir. akakçe üyelik işlemleri yapılırken kullanıcılardan bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler;

 • Adı,
 • Soyadı,
 • E-posta adres bilgileri,
 • Şifre bilgileri,
 • Cinsiyet,
 • Doğum tarihi,

Akakçe’de satıcı olmak isteyenlerin bu bilgileri girerek üyeliklerini tamamlamaları gerekmektedir. Sonra Akakçe’de mağaza açabilmek için satıcı başvuru formuna girilerek istenmekte olan bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak tamamlanması gerekmektedir. Akakçe’de satıcı başvuru formlarında bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler;

 • Ticari unvan bilgileri,
 • Vergi kimlik numarası,
 • Vergi dairesi bilgileri,
 • İl ve ilçe adı,
 • Adres bilgileri,
 • E-ticaret sitesi bilgileri,
Okumalısın ;
E-ticarette Puanlama Sistemi

Akakçe’de Satışları Artırmak İçin Neler Yapılabilir?

Akakçe’de satışların artırılabilmesi için yapılabilecek birçok faaliyet yer almaktadır. Akakçe’de tüm firmalar değişik fiyatlarla satışlarını yapmaktadır. Genel olarak firmaların satışlarını yaparlarken bazı şeyleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bunlardan bazıları; kampanya dönemlerine dikkat etmek, hedef kitle analizleri yapmak ve rakip analizi yapmak gibi unsurlardır. Bu unsurlar çerçevesinde kullanıcı dostu olarak fiyat belirleme hem ürünlerin görünürlülüklerini hem de markanın bilinirliğini ve aynı zamanda satışları da artırmada oldukça yararlı olmaktadır.

Akakçe’de Ürünler Nasıl Yüklenmektedir?

Akakçe’de mağaza başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra mağazaları açılmış olan kişilerin, ürünlerini Akaakçe sistemine yüklemeleri gerekmektedir. Yükleme işlemini gerçekleştirenler satış yapmaya başlamaktadır.

Akakçe platformu alışveriş yapanlar ve satış yapanlar için oldukça güvenilir olduğu bilinen bir alandır. Bu nedenle Akakçe’den satış yapmak veya alışveriş yapmak isteyenler gerekli incelemeleri yaparak güvenle satış ve alışveriş işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.  Bilindiği gibi Akakçe tüketicileri doğru satıcılar ve doğru ürünlerle buluşturan bir platformdur.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *