«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Amazon FBA Satış Yapabilme Rehberi

Amazon FBA Satış Yapabilme Rehberi

Amazon-FBA-Satış-Yapabilme-Rehberi

Amazon FBA Satış Yapabilme Rehberi

Yurtdışına hizmet ve ürün satışı yapmak isteyen işletmelerin ve kişilerin e-ihracat sitelerinin yanı sıra e-ihracat pazaryerleri üzerinden de satış yapabilmeleri mümkündür. E-ihracat pazaryerlerinden satış yapmayı tercih edenler genel olarak yaygın ve tanınmış pazaryeri alanlarından satış yapmayı tercih etmektedir. en tanınan pazaryeri alanları denildiğinde akla ilk önce gelen alan Amazon’dur.

Amazon, normal mağaza açılarak satış yapılabilecek bir e-ihracat pazaryeri alanıyken değişik pek çok hizmetinden de kişilerin faydalanabilmesini sağlamaktadır. Bu hizmetler içinde de çoğunluğun aklına ilk önce gelen hizmet Amazon FBA olarak bilinmektedir.

Amazon FBA Ne Demektir?

Dünyanın en büyük pazaryeri olarak bilinen Amazon tarafından 2006 senesinde geliştirilmiş olan Amazon FBA, Amazon Fulfillment by Amazon anlamına gelmektedir. Amazon tarafından geliştirilmiş olan fulfilment hizmet türü olarak bilinmekte olan Amazon FBA, satıcıların Amazon depolarına ürün gönderimleri yapabilmelerini sağlayabilmektedir.

Amazon FBA hizmeti sayesinde; Amazon satıcılarının satmış oldukları ürünlerin iade, paketleme, nakliye, depolama gibi oprasyonel süreçleri Amazon tarafından yürütülmektedir. Yani Amazon depolarına ürün göndermek isteyen kişiler hiçbir güç harcamadan ürün satıp gelir elde edebilmektedir.

Amazon FBA’da Satış Yapılmasının Avantajları Nelerdir?

Amazon’da satış yapmakta olan pek çok kişi, genel olarak FBA’da satış yapmanın avantajları nedeni ile bu hizmeti tercih etmektedir. Çünkü markalar için Amazon FBA’da satış yapılmasının avantajları oldukça önemlidir. Bu avantajlardan bazıları;

 • Amazon FBA, satış yapmayı istemekte olan markaların nakliye ve lojistik süreçlerinde oldukça kaliteli hizmet alabilmelerini sağlamaktadır.
 • Amazon FBA satış gerçekleştiren markalar indirimli kargo ücretleriyle çalışmaktadır.
 • Amazon satıcıları, Amazon FBA açılımı olan Amazon Fulfillment by Amazon hizmetinden yararlanarak müşteri danışmanıyla çalışma olanağı yakalayabilmektedir.
 • Amazon Fulfillment by Amazon ile markalar iade işlemleriyle uğraşmak zorunda kalmamaktadır.
 • Şirketler Amazon Fulfillment by Amazon hizmeti ile uygun fiyatlarla ürünlerini depolayabilmektedir.
 • Amazon Fulfillment by Amazon hizmetleri, markaların prime hizmetler sunabilmelerini kolaylaştırabilmektedir.
 • E-ticaret ve e-ihracat süreçleri Amazon FBA ile kolayca gerçekleşmektedir.
Okumalısın ;
Müşteri Memnuniyetini Artırabilme Teknikleri

Günümüz koşullarında pek çok e-ticaret ve e-ihracat firması sağlamış olduğu avantajlar için Amazon FBA hizmetinden yararlanarak Amazon’da satış yapabilmektedir.

Amazon FBA’da Satış Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Amazon FBA genel olarak avantajlı bir hizmet olmasının yanı sıra belirli durumlarda dezavantajlarla karşılaşılabilmeye sebep olabilmektedir. bu dezavantajlardan bazıları;

 • Amazon FBA’da depolanan ürünlerin süreleri 6 ayı geçtiği zaman ek ücret ödemesi yapılması gerekmektedir.
 • İade kolay olduğundan satışları yapılan ürünlerin iade sayıları artış gösterebilmektedir.
 • Amazon vermiş olduğu her bir hizmet için ayrı ücret tarifesi uygulamaktadır.
 • Çalışanlar genel olarak gönderim ve paketleme süreçlerinde çok da hassas olmayabilmektedir.
 • Firmalar göndermiş oldukları ürünleri takip edebilme konusunda zorlanabilmektedir.

Amazon FBA’da satış yapmanın marklara sağlayabileceği dezavantajlardan bazılarıdır. Kişiler Amazon FBA’da satış yapmanın avantajlı ve dezavantajlı durumlarını gözden geçirerek bu hizmetten yararlanıp yararlanmayacağına karar verebilmektedir.

Amazon FBA’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Amazon Fulfillment by Amazon hizmetinden yararlanarak Amazon’da satış yapmayı isteyenlerin bazı prosedürleri ve süreçleri tamamlamaları gerekmektedir.

 • Amazon Fulfillment by Amazon hizmetinden yararlanabilmek için Amazonda ilk olarak bir satıcı hesabı açılması gerekmektedir. Bu adım, Sellercentral by Amazon üzerinden tamamlanabilmektedir.
 • Mağaza açılarak ürünler listelendikten sonra, Amazon’da satış yapılacak ürünlerin gönderim şekli olarak FBA yönteminin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada görülecek FBM ürünlerini kendisi gönderecek olan markaların tercih edecekleri hizmettir.
 • FBA yöntemi tercih edildikten ve ürünler Amazon’da listelendikten sonra satılacak ürünler Amazon depolarına gönderilebilmekte ve Amazon BBA hizmetinden yararlanılabilmektedir.
Okumalısın ;
Mutlaka Takip Edilmesi Gerekli Olan İş İnsanların

Bu adımlar tamamlandıktan sonra dünyada pek çok satıcının tercih etmekte olduğu Amazon Fulfillment by Amazon hizmeti ile ürünler yurtdışında satışa sunulabilmektedir.  Amazon FBA hizmetinden yaralanabilmeyi isteyen işletmelerin ve kişilerin belirli sermayeye ihtiyaçları bulunmaktadır. Bunun nedeni de Amazon FBA’nın ücretli bir hizmet olmasıdır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *