«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Amerika’da Şirket Kuruluşu Nasıl Olur?

Amerika’da Şirket Kuruluşu Nasıl Olur?

Amerika’da-Şirket-Kuruluşu-Nasıl-Olur

Amerika’da Şirket Kuruluşu Nasıl Olur?

İş kurmayı istemekte olan kişilerin ticari faaliyetlerini yasal olarak yürütebilmeleri için mutlaka şirket kurmaları gerekmektedir. Bu noktada kişiler genel olarak şirket kurmak için Türkiye’yi seçerken bazılar da değişik ülkelerde şirket kurmayı isteyebilmektedir. Amerika, işletmelerin ve kişilerin odağında bulunan ülkeler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır.

Amerika Hakkında Bilinmesi Gereken Ayrıntılar

Amerika kıtasında yer alan ve resmi adı Amerika Birleşik Devleti olan ülke, Meksika ve Kanada arasında bulunmakta olan Amerika, federal bölgelerden ve eyaletlerden oluşmaktadır. Amerika, 1776 yılında kurulmuş olup, başkenti de Washington’dur.

Yaklaşık olarak 330 milyon kişinin yaşadığı ülke, dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahiptir. Geniş sınırlara sahip olan Amerika’nın iki komşusu yer almaktadır. Amerika güneyde Meksika ile kuzeyde ise Kanada ile komşudur.

Amerika’da Şirket Kurmak Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır?

Amerika’da şirket kurmak pek çok avantajda sağlamaktadır. Bu avantajlardan bazıları;

 • Amerika’da şirket kuranlar oldukça düşük vergi ücretleri öder.
 • Amerika’da şirket kuranın ücretleri bilindiği gibi pahalı değil, aksine oldukça uygundur.
 • İşletmeler ve kişiler faaliyetlerini Amerika’da yürütebilecekleri gibi yapılacak olan anlaşmalar ile dünyanın ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde ticaretlerini sürdürebilir.
 • Genel olarak 5 veya 6 gün gibi kısa bir zamanda şirket kurma süreçleri tamamlanır.
 • Markalar oldukça uygun ücretler karşılığında markalarını Amerika’da tescil ettirebilir.
 • Faaliyetlerini Amerika’da yasal bir biçimde göstermekte olan şirket sahiplerinin Green Card alabilme süreçleri kolay şekilde gerçekleşir.
 • Amerika yeni girişimcileri oldukça desteklediği için şirketlerini Amerika’da kurmuş olan işletmeler ve kişiler pek çok destek ve hibe programından yararlanır.
 • Şirket kurabilmek için Amerika’da tercih edilebilecek pek çok şirket çeşidi bulunur.
Okumalısın ;
Youtube Vergilendirmesi ile İlgili Merak Edilenler

Bunlar Amerika’da şirket kurmanın sağlamış olduğu bazı avantajlardır.

Bu avantajlardan yararlanabilmeyi isteyen şirketler ve kişiler Amerika’da şirket kuruluşu gerçekleştirerek ticari faaliyetlerini yürütebilmektedir.

Amerika’da Şirket Kurmanın Ne Gibi Dezavantajları Olur?

Amerika’da şirket kurmanın sağlamış olduğu avantajların yanı sıra işletmelere ve kişilere bazı dezavantajları da olabilmektedir. Bu dezavantajlardan bazıları şunlardır;

 • Amerika’da şirket kurmayı istemekte olan işletmelerin ve kişilerin belirli bir miktar sermayelerinin bulunması gerekir.
 • Ülkede ticari faaliyet göstermekte olan pek çok marka yer almaktadır. Bu sebeple markalar arasında rekabet ortamları oluşur.
 • Amerika’da şirket kuran işletmeler ve kişiler genel olarak İngilizce bilen kişilerle muhatap olacaklarından İngilizce bilmeleri gerekir.
 • Profesyonel bir şekilde şirket kurma süreçlerinin yürütülebilmesi için Amerika’da danışmanlık hizmetleri vermekte olan firmalardan şirket kurmak için danışmanlık hizmetleri alınması gerekir.
 • Amerika’da şirket kurmak için gerekli olan süreçlerdeki harcamalar Dolarla yapıldığından sermayenin dolar cinsinden ayarlanması gerekir.

Amerika’da şirket kurmak isteyen işletmelerin ve kişilerin karlılaşabilecek olduğu dezavantajlı durumlardır. Ancak uluslararası düzeylerde bir şirket olabilmek ve girişimci teşviklerinden yararlanabilmek için Amerika’da şirket kurmak düşünülebilinmektedir.

Okumalısın ;
E-ihracat İçin Sosyal Medya Stratejileri Geliştirme

Amerika’da Hangi Şirket Türleri Kurulabilir?

Türkiye’de olduğu gibi Amerika’da da şirket kurmak isteyen kişilerin kurabilecekleri pek çok şirket türü bulunmaktadır. Amerika’da şirket kurmayı isteyen işletmelerin ve kişilerin tercih edebilecek olduğu şirket türlerinden bazıları şunlardır;

 • Şahıs şirketi,
 • Ortaklık şirketi,
 • Limited şirketi,
 • Anonim şirketi,

Amerika’da Şirket Kurma Maliyetleri Ne Kadardır?

Amerika’da şirket kurma maliyetleri genel olarak kurulacak olan şirketlerin türüne değişiklik gösterebilmektedir. Amerika’da şirket kurma maliyetleri ortaklık ve şahıs şirketlerinde düşükken anonim ve limited şirketlerde artış gösterebilmektedir. Ayrıca şirketin kurulacak olduğu eyaletlerde şirket kurabilmede maliyetlerin hesaplanabilmesinde oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır.

Marka tescil ücretleri, eyalet vergileri ve şirket kurma ücretleri genel olarak birçok eyalette birbirine yakın olmaktadır. Amerika’da şirket kurmayı istemekte olan yabancılar tek seferlik 200 dolar kurulum ücreti ödemekteyken, Amerika’da kurulmuş olan şirketler tescillenebilmeyi istedikleri zaman 120 gün boyuna 75 Dolar tescillenme ücreti ödemesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *