«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Asos’da Satış Yapabilmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

Asos’da Satış Yapabilmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

Asos-marketplace

Asos’da Satış Yapabilmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

Asos veya Asos marketplace, 2010 yılında kurulmuş olmakla beraber zamanla kendini birçok açıdan geliştirmeyi başarabilmiş bir platformdur. İlk kurulduğu yıllarda yalnızca 20 satıcı ile hizmet verebilen Asos, gitgide 800’ü aşan satıcı sayısı ile lider olabilecek platformlardan biri haline gelmiştir.  Elektronik ihracat yöntemi ile internet ortamından satış gerçekleştirmek isteyen birey ve kuruluşlar çoğunlukla kendi sitelerini kuraraktan pazaryeri firmaları üzerinden satışlarını yapmak ister. Bunun sebebi ise e-ihracattaki pazaryerlerinin halihazırda müşteri kitlesine sahip olmasıdır. Böylelikle kolaylık sağlamış olur. Son dönemlerde elektronik ihracat vasıtasıyla yurtdışına açılmak isteyenler Asos’u tercih etmektedir. Günümüz şartlarında Asos üzerinden satış yapmak kişilere pek çok avantaj ve dezavantajlar sağlamaktadır. Sizlerde Asos’da satış yapmak istiyorsanız bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Asos’un Sağladığı Avantajlar

Asos, birey ve kuruluşlara sunduğu birçok avantaj sayesinde çokça tercih edilen bir platform olmuştur. Birey ve kuruluşlara sunduğu avantajlar arasında:

 • Asos’u tercih edenler, yurtdışında kolay ulaşabilecekleri bir hedef kitleye sahip olurlar.
 • Asos üzerinden yapacağınız satışlar, markanızın yurtdışında bilinirliğini arttıracağından dolayı ulusal marka olmaktan çıkıp evrensel marka olmanızı sağlar.
 • Diğer pazaryeri platformları arasında en düşük komisyon ücreti Asos’da mevcuttur.
 • Asos platformunda mağazanızı cuzi miktarda öne çıkarmayı başarabilir ve hedef müşterilerinize kolay yoldan ulaşabilirsiniz.
 • Asos satışlarınıza ara vermek istediğiniz takdirde tatil moduna alabilir ve böylelikle kısa süreli mola verebilirsiniz.
 • Firmalar, Asos’da satış yaparken ürünlerine ait fotoğraflarının özgün olması onları bir adım öne çıkaracaktır.
 • Bir firma sahibinin Asos’da belirli kargo süresi bulunmaktadır. Bu da yaşanacak sıkışıklıkları engelleyecek düzeydedir.
Okumalısın ;
E-ticarette Yapılan Yeni Düzenleme İle İade Koşullarının Kolaylaşması

Asos hakkında bilgi araştırması yapıyorsanız saydığımız bu avantajlardan sonra oldukça faydalı bir platform olduğunu göreceksiniz.

Asos’un Sağladığı Dezavantajlar

Asos, birden çok avantajlar sağlasa da bazı dezavantajları da bünyesinde barındırır. Sağladığı dezavantajlar arasında:

 • Asos’un birçok kişi tarafından tercih edilmesi sizi rekabet ortamına sürükleyebilir.
 • Asos’daki firmalar, yaptıkları satışlara göre platforma belli bir komisyon öder.
 • 120 günlük süre boyunca satışı gerçekleştirilmeyen ürün Asos tarafından kaldırılır.

Asos dezavantajlarının yanında avantajlarına da bakıldığı zaman oldukça faydalı bir platform olduğu için tercih edebilirsiniz.

Asos’da Satış Yapabilmeniz İçin Gerekli Olan Şartlar

Asos’da satış gerçekleştirerek yurtdışına açılma hayali olanların yerine getirmesi gereken şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar:

 • Satış yapabilmek için ilk olarak Paypal Business hesabınızın olması gerekmektedir.
 • İşletmeler, Asos üzerinden kendi tasarladıkları ürünleri veya vintage denilen eski kıyafetleri satabilmektedir.
 • Müşteri memnuniyetini esas alarak satış gerçekleştirmeli ve müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik çalışmalarda bulunmanız gerekmektedir.
 • Bir satıcı profilinizin de olması gerekir.

Bu istenilen şartları eksiksiz yerine getiren birey ve kuruluşlar kendi mağazalarını açabilir ve satışlarına başlayabilir.

Okumalısın ;
E-ticaret Sitenizde İyi Müşteri Deneyimleri Kazanmanızın Önemli 3 Yolu

Asos Satıcı Profili Oluşturma

Asos platformunda satış gerçekleştirmeyi hedefleyenlerin ilk olarak satıcı hesabı oluşturması gerekmektedir. Aksi yaşandığı takdirde satış yapmanız mümkün değildir. Asos,  profilinizi oluştururken sizlerden birkaç kişisel bilginizin girilmesini talep eder. Bu kişisel bilgiler arasında:

 • İsim ve Soyisim
 • Kullanıcı adı
 • Mail adresiniz
 • Cinsiyetiniz
 • Doğum tarihi

Bu bilgileri girdikten sonra satıcı hesabınız oluşturulmuş olur. Bir sonraki adımınız satıcı başvurusu yapmak.

Asos’da Satıcı Başvurusu Yapma

Satıcı başvurunuzu tamamladıktan sonra mağazanızı açabilmek için mağaza başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Mağaza açabilmeniz için doldurulması gereken başvuru bilgileri arasında butik isminiz, ürünlerin seçimi, iletişim için gerekli telefon numarası, markanızın varsa sosyal ağlardaki diğer hesapları ve ürün fotoğrafları bulunur. Formu doldurduktan sonra onaylanması için Asos’a göndermeniz yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *