«
 1. Anasayfa
 2. Pazarlama
 3. Ayakkabı Sektöründe Faaliyet Gösteren E-ticaret Firmaları İçin Pazarlama Rehberi

Ayakkabı Sektöründe Faaliyet Gösteren E-ticaret Firmaları İçin Pazarlama Rehberi

Ayakkabı Sektöründe Faaliyet Gösteren E-ticaret Firmaları İçin Pazarlama Rehberi

E-ticaret ile internetten ayakkabı satışı yapmak isteyen firmaların öncelik olarak web sitelerini hayata geçirmeleri gereklidir. Bunun ardından da hedef kitleye ulaşmak, onlara ürünlerini tanıtmak, rakipleriyle rekabet içerisine girebilmek, marka bilinirliğini ve satışlarını arttırabilmek için pazarlama stratejilerinden yararlanmaktadır. Bu noktada ayakkabı sektöründeki e-ticaret firmalarının doğru pazarlama stratejileri geliştirmesi gereklidir. Yanlış geliştirilen pazarlama stratejileri e-ticaret firmalarının başarısızlıkla karşı karşıya kalmasına ve boşa harcamalar yapmasına neden olmaktadır. Biz de bu yazımızda ayakkabı sektöründeki firmalar için doğru pazarlama stratejileri vereceğiz. Gelin hep birlikte bunlara bir göz atalım.

Hedef Kitlenizde Yer Alan Kişileri Analiz Edin

Hedef kitle, e-ticaret firmaları gibi ticari faaliyet gösteren firmaların ürün ve hizmetlerini ulaştırmak ve satmak istediği topluluğa denilmektedir. Bu toplulukta yer alan kişilerin analizi de hedef kitle analizi olarak adlandırılmaktadır. Hedef kitle analizi, ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren e-ticaret firmalarının uygulaması gereken pazarlama stratejilerinden biridir. Bu pazarlama stratejisini uygulayan e-ticaret firmaları, hedef kitlelerini daha iyi tanıyarak hangi yöntemlerle satış yapacaklarına karar verebilmektedir.

Hedef kitle analiziyle firmalar hedef kitlelerinin;

 • Demografik bilgileri
 • Medeni durumu
 • Yaş ve cinsiyet oranları
 • Kullandıkları sosyal medya platformları
 • Alışveriş ve internet kullanma alışkanlıkları

Gibi bilgilerine ulaşabilmektedir. Sizler de ayakkabı sektöründe yer alan bir e-ticaret firmasıysanız hedef kitlenizi analiz ederek sıraladığımız bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda da reklam hedeflemeleri yapabilirsiniz.

Okumalısın ;
Satışları Artırabilecek Mobil Pazarlama Yöntemleri

Sosyal Medya Platformlarında Yerinizi Alın

Ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren e-ticaret firmalar, hedef kitle analizi doğrultusunda kişilerin yer aldıkları sosyal medya platformlarına ulaşabilmektedir. Firmaların hedef kitlelerine ürün ve hizmetlerini tanıtabilmesi için de sosyal medya platformlarında yer almaları gereklidir. Bununla da kalmayıp firmaların bazı hususları göz önünde bulundurması da gereklidir. Bu hususlar şunlardır:

 • Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya platformlarında yer alan firmaların hedef kitleye hitap eden içerikler hazırlaması ve paylaşması gereklidir.
 • Ayakkabı markaları sosyal medya platformlarında profesyonel bir profil oluşturmalıdır. Böylelikle kullanıcıların dikkatini çekebilmeleri mümkündür.
 • Sosyal medya reklamlarından yararlanılmalıdır.
 • Sosyal medya paylaşımları ve reklamları için bütçe hesaplanmalıdır.

Sizler de bu hususları göz önünde bulundurarak yer aldığınız sosyal medya platformunda etkili stratejiler geliştirebilirsiniz. Böylelikle kısa sürede hedef kitlenizin dikkatini çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

İçerik Pazarlamasından Yararlanın

E-ticaret firmalarının en çok yararlandığı pazarlama yöntemlerinden biri de içerik pazarlamadır. Genellikle ayakkabı markaları web sitelerinin blog bölümü için içerikler üreterek ve bu içerikleri paylaşarak içerik pazarlaması yapmaktadır. Böylelikle markalar internette araştırma yapan kişilere ulaşabilmekte ve onlara ürünlerini tanıtabilmektedir.

Ayakkabı sektöründeki e-ticaret firmalarının içerik pazarlaması yaparken bazı hususları göz önünde bulundurması gereklidir. Bu hususlar şunlardır:

 • Ayakkabı markalarının içerik pazarlamasından önce anahtar kelime analizi yapması gereklidir. Bunun için de Semrush, Ahrefs ve Keywordtool gibi analiz araçlarından yararlanmalarında fayda vardır.
 • Tüketicilere doğru bilgiler veren içerikler üretmelidir.
 • Sadece ayakkabı tanıtımıyla sınırlı kalmayıp ürün karşılaştırma, ayakkabı tavsiyeleri gibi içeriklere de yer vererek içerikler çeşitlendirilmelidir.
 • Hedef kitlenin ilgisini çekebilecek içerikler hazırlanmalıdır.
Okumalısın ;
5 Adımda Lüks Ürünlerin Pazarlanması İçin İpuçları

Sizler de bu hususları göz önünde bulundurarak başarılı bir içerik pazarlaması gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Google Adwords Reklamları Verin

Google Adwords reklamları, ayakkabı firmalarının belirli bir bütçe ile belirli anahtar kelimelerde reklam vereceği bir pazarlama yöntemidir. E-ticaret ile ayakkabı satışı yapan firmaların yapması gereken pazarlama çalışmalarından biri de Google Adwords reklamları vermektir. Bu pazarlama yönteminde firmalar genellikle;

 • Ürün ve hizmetleri ile ilgili olan spor ayakkabı, bot, çizme, kırmızı topuklu ayakkabı gibi anahtar kelimeler belirlemelidir.
 • Anahtar kelime analizinin ardından reklam kampanyaları düzenlenmelidir.
 • Reklam başlıklarına ve reklam metinlerine önem verilmelidir.

Sizler de ayakkabı satışlarınızı arttırmak istiyorsanız Google Adwords reklamları verebilirsiniz. Böylelikle hem marka bilinirliğinizi hem de satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *