«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. Başarılı Markaların Bilinen 6 Ortak Özellikleri

Başarılı Markaların Bilinen 6 Ortak Özellikleri

Başarılı-Markaların-Bilinen-6-Ortak-Özellikleri

Başarılı Markaların Bilinen 6 Ortak Özellikleri

Markaların başarıya ulaşabilmeleri, hedef kitleleri tarafından oldukça önemli bir yere konumlandırılmaları, rekabetçi bir ortam olan e-ticaret alanında hiç de kolay gerçekleşmemektedir. Markaların kalıcı ve başarılı markaya dönüşebilmeleri için belirli aşamalardan geçmeleri gerekmektedir.

Başarılı Marka Nasıl Oluşmaktadır?

İşletmelerin hedefleri yalnızca bir iş kurmakla sınırlı olmamalı başarılı bir markaya dönüşme hedefleri de bulunmalıdır. Büyük, orta veya küçük işletme hangisine sahip olunursa olunsun markalaşmak, müşterilerin gözünde itibar kazanılmasını da sağlamaktadır.

Marka, hizmet ve ürünlere isim, logo, cümle ya da kelimeler aracılığı ile bir kimlik kazandırılması şekline verilen isim olarak bilinmektedir. Aynı zamanda marka, müşteriler gözünde itibarın, hizmet ve ürünlerin tanınmasının ve hatırlanmasının sağlanmasında yardımcı bir oluşum olarak da bilinmektedir. Marka oluşturabilmek bir stratejiye sürece dayanmaktadır. Ayrıca marka olabilmek, zaman içerisinde hizmet ve ürünler aracılığı ile müşteriler ile kurulmakta olan iletişim araçlarındandır.

Bir marka haline gelinmesi müşteriler ile uzun vadeli olan ilişkiler kurulabilmesini de sağlayabilmektedir. Başarılı bir marka olmak ve markalaşmak özellikle çevrimiçi ticaret alanında müşterilerde güven duygusu oluşturabilme, sadık müşteriler kazanma, müşterilerin aklında kalma gibi açılardan oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle e-ticaret sitelerinin marka haline gelebilmeleri başarılarının sırrı olarak değerlendirilmektedir. Başarılı bir marka olmanın sağlamış olduğu bazı yararlar şunlardır;

 • Ürünlerin tanıtımında ve pazarlanmasında etkili bir rol oynaması,
 • Müşteri ile duygusal bir bağ oluşturulmasını sağlaması,
 • Müşterilerde güven ve sadakat hissi yaratıyor olması,
 • Ayırt edeci bazı özellikleri ortaya çıkarması,
 • Rakipler arasından dikkat çekilmesini sağlayabilecek özelliklerinin olması,
Okumalısın ;
Clickbait Ne Demektir? Nasıl Yapılmaktadır?

Markalar Açısından Başarılı Olabilmenin Yolları Nelerdir?

Markaların kalıcılık yakalayabilmeleri ve başarılı olabilmeleri e-ticaret alanında oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır. E-ticaret alanında başarılı olmuş ve kalıcılığı yakalayabilmiş markalar incelendiğinde bazı ortak noktalarının bulunduğu görülmektedir. Başarılı markaların bilinen 6 ortak özellikleri şunlardır;

 • Rekabet Etmek ve Rakipleri İyi Tanımak

E-ticaret alanı da dâhil olmak üzere günümüz ticaret alanında oldukça sıkı rekabetler yer almaktadır. İşletmelerin rekabetleri yakından takip edip, ticaret alanının dinamiklerini göz önünde bulundurarak hareket etmeleri gerekmektedir. Ticaret alanında yükselen ve başarılı olan bir marka haline gelebilmek,  sürekli olarak yenilikleri takip etmeyi ve araştırma yapmaya devam etmeyi gerektirmektedir.

Rekabet alanında kaybolmamak adına şaşırtıcı ve yenilikçi işlere imza atılmasını gerektirmektedir. İşletmelerin başarılı marka olabilmeleri için bu yolda en önemli adımlarının rakiplerini analiz etmek olduğu bilinmektedir. İşletmelerin rakiplerinin önüne geçebilmeleri için marka kimliği oluşturmaları sırasında hedef kitlelerine yarar sağlayabilecek ve avantajlı mesajlar vermeleri gerekmektedir.

 • Rakiplerinden Farklı Yönlerini Öne Çıkarmak

Markaların müşteriler açısından itibar kazanabilmeleri için ayırt edici olan bazı özelliklerinin öne çıkarılması gerekmektedir. Başarılı olmuş markaların ortak özellikleri incelendiğinde vaat ettikleri ve ayırt edici özelliklerinin etkileri sayesinde müşterilerin vazgeçilmezi olmayı başardıkları görülmektedir. Bu da tutarlı yüksek kaliteyi vaat etmeleri ve gerçek kullanıcı deneyimi yaşatmaları ile ilgili alakalıdır.

 • Kararlı Olmak ve Bağlılık
Okumalısın ;
E-ticarette Yapılmaması Gereken Hatalar

Marka oluşturmak, tüm yönleriyle hedefe yürüme ve kararlılık meselesiyle yakından ilgilidir. Başarılı bir marka oluşturabilmenin yolu karşılaşılan her türlü başarısızlıktan bile ders çıkarabilerek karalılıkla ilerleyebilmeyi gerektirmektedir. Markaya duyulan bağlılık, hizmetlerde ve ürünlerde gösterilecek kararlılık, bu duygularının müşteriye geçmesine de yardımcı olmaktadır.

 • Tutarlı Olmak

Başarılı olabilmenin en önemli yollarından biri de markada tutarlı olabilmektir. Müşterilere sunulan hizmet ve ürünlerin sunumlarında tutarlı olunması müşteriler açısından marka itibarı oluşmasını sağlamaktadır. Markada tutarlı olabilmek, müşteri sadakatinin oluşabilmesinde önemli etkenlerden biridir.

 • Liderlik

Başarılı markalara bakıldığı zaman güçlü liderlerin anılmakta olduğu görülmektedir. Tüm markaların kendisini ileriye götürebilecek bir lidere ihtiyaçları bulunmaktadır. Lider olmak, marka ile bağ oluşturarak bu duygunun müşterilere geçirilmesiyle alakalı olmaktadır.

 • Pazarlama ve Markayı Görünür Kılmak

Başarılı bir marka olabilmek, markayı görünür kılmaktan ve marka ile müşterileri buluşturmaktan geçmektedir.  e-ticaret alanında pazarlama, hedef kitleye ulaşılabilmesi ve marka bilinirliği açısından önemli bir araçtır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *