«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Bilinmesi Gerekli Olan 5 Görüntü Optimizasyon İpuçları

Bilinmesi Gerekli Olan 5 Görüntü Optimizasyon İpuçları

eBay Komisyon Oranları Nedir (1)

Bilinmesi Gerekli Olan 5 Görüntü Optimizasyon İpuçları

Optimizasyon kelimesinin Türkçe karşılığı en uygun şekle sokma olarak bilinmektedir. Günümüz koşullarında görüntüyü en uygun şekle sokma, web sayfaları ve e-ticaret siteleri için önemli bir konudur. Ziyaretçilerin sitelerde kalma oranlarını yükseltmekte olan önemli bir belirleyicidir. Sayfa yükleme sürelerinin az olması resimleri en uygun şekle sokma ile alakalıdır. Ayrıca sitelerin SEO puanlarında da görselleri en uygun şekle sokma oldukça etkili olmaktadır.

Görüntü Optimizasyonu Ne Demektir?

Web sitelerine ait verilerin oldukça büyük çoğunluğu resimlerden meydana gelmektedir. Web sitelerinin görüntü optimizasyonları, mobil veri planları durumunda veri kullanımları dâhil olmak üzere ağ kaynaklarının yükünü azaltabilmek, yükleme sürelerini azaltabilmek ve sayfaları hafifletebilmek için görüntüleri iyileştirmektedir.

Arama motorlarında siteler sıralanırken sayfaların yükleme hızları hesaba katılmış olduğundan, görsel optimizasyonları SEO optimizasyonları sıralamalarını da artırabilmektedir. Sonuç olarak görüntü optimizasyonu; artan site görünürlüğü, iyileştirilmiş kullanıcı deneyimleri ve önemli ölçülerde yük tasarrufları sağlamaktadır.

Görüntü Optimizasyon Yöntemleri Nedir?

Görüntü optimizasyon yöntemleri, web sayfalarının yapısına ve düzenine göre değişiklik gösterebilmektedir. Belirgin olan görüntü optimizasyon araçları; site ziyaretçilerinin tarayıcılarına yüklemesi gereken görüntü sayılarını en aza indirebilmeyi, hafif görüntü dosya formatlarını kullanabilmeyi ve görüntü boyutlarını sıkıştırabilmeyi içermektedir.

Okumalısın ;
5 Adımda Lüks Ürünlerin Pazarlanması İçin İpuçları

Görüntü Boyutlarını Sıkıştırma

Sıkıştırma, birtakım başlık bilgilerini kaldırmak suretiyle görüntülerin boyutlarını ve ayrıntılarını azaltmaktadır. Görüntü boyutlarını sıkıştırmak amacıyla tercih edilmekte olan bazı dosya biçimleri .gif, .jpg ve .png olarak bilinmektedir. bu dosya biçimlerinin her biri, statik piksel renk verilerini içermektedir. Bu dosya biçimlerinin her biri, her görüntüyü kaydedebilirken boyutu, ayrıntı düzeyini ve kaliteyi ayarlayabilmenize imkân tanımaktadır. Bu şekilde görüntü sıkıştırılabilirken kaliteyi de elde tutmak mümkün olmaktadır.

Vektör Görüntüler Kullanma

Vektör görüntüler kullanmak, web sitelerinde boyut açısından daha küçük olmaları dolayısıyla site hızlarını olumsuz yönde etkilememektedir. Site görüntüleri vektöre çevrilerek büyük ölçülerde sayfa yüklenme hızlarını yükseltmektedir.

Görüntüleri Önbelleğe Alma

Optimizasyon yöntemlerinden en etkilisi görüntüleri önbelleğe almak olarak bilinmektedir. Görüntüleri önbelleğe alma, kolay ve hızlı erişim amacıyla kullanıcıların bir Proxy sunucusunda ya da tarayıcı önbelleğinde görüntü dosyaları depolama işlemine denilmektedir. Proxy’de önbelleğe alma sayfa oluşturabilme sürelerini hızlandırabilmeye yardımcı olan varlık noktası sunucularında depolamaktadır.

Tarayıcı önbelleğinde görüntü dosyalarını depolama, belirli bir sayfanın indirme boyutunu ve uygulama isteklerini azaltmaktadır. Hem tarayıcı önbelleklerini temizlemiş olabilecek tekrar eden kullanıcılar hem de ilk kez gelmiş olan ziyaretçiler resimlere hızlı şekilde erişim elde edebilmektedir.

CDN Perspektifi Kullanmak

Görüntü boyutlarını sıkıştırma, vektör görüntüler kullanma, görüntüleri önbelleğe alma her ne kadar etkili bir görüntü optimizasyonu yöntemleri olarak biliniyor olsa da CDN perspektifi kullanmak, görüntü optimizasyonları süreçlerini kolaylaştırmakta olan bir başka çözüm yolu olarak bilinmektedir.

Okumalısın ;
Yurt Dışında Şirket Kurabilme Rehberi

CDN, Content Delivery Network anlamına gelmektedir. Bu sistem internet üzerindeki pek çok veri merkezinde bulunmakta olan geniş ve dağınık bir sunucu sistemidir. CDN sisteminin amacı, yüksek performanslar ile kesintisiz bir şekilde son kullanıcılarına içerik sunabilmektir.

CDN sistemi, trafik hacimlerini mevcut olan en yakın sunuculara dağıtmaktadır. Güçlü niteliklere sahip CDN ağı, sayfaları yükleyebilme sürelerini azaltma konusunda etkili olmaktadır. CDN sistemi, veri iletimlerini artırarak e-ticaret sitelerini ziyaret eden ziyaretçilerin bağlantılara hızlıca ulaşmasını sağlamaktadır.

Görüntü Optimizasyonunun Önemi Nedir?

Resimleri optimize edebilmek sayfa yükleme sürelerini azaltabilmektedir. Bu sebeple, kullanıcıların bir sayfanın yüklenmesi için bekledikleri ortalama sürenin 2 saniye olduğu göz önünde bulundurulduğunda, ziyaretçilerin sayfaları hızlı yüklenen web sitelerinde kalma olasılıkları da yükselecektir.

Bir sayfa ne kadar hızlı bir şekilde yüklenirse, ziyaret eden kişilerin sitede kalıcılıkları o kadar yüksek olmaktadır.  Ayrıca Google önceliği daha hızlı sitelere vermekte olduğundan, resimleri optimize edebilmek Google’da öne çıkabilmek açısından da oldukça önemli bir unsurdur. Görüntüleri optimize edebilmek aynı zamanda web sitelerinin genel SEO’ su açısında da yaralı olmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *