«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Bill Gates’in Önermiş Olduğu 5 Kitap

Bill Gates’in Önermiş Olduğu 5 Kitap

Bill-Gates’in-Önermiş-Olduğu-5-Kitap

Bill Gates’in Önermiş Olduğu 5 Kitap

Amerikalı Bil Gates, Microsoft’un kurucusu, iş adamı, yatırımcı, yazar, yazılımcı ve girişimci olup, birçok kişiye de ilham kaynağı olabilecek açıklamalarda bulunurken önermiş olduğu kitaplarda gençlere yol gösterebilmektedir.  Bill Gates’in en son özellikle gençlere önermiş olduğu 5 önemli kitap bulunmaktadır.

Bill Gates Hakkında Bilinmesi Gerekenler

William Henry Gates, 28 Ekim 1995 tarihinde Seattle’da doğmuş olup, ünlü bir bilim insanı ve aynı zamanda iş adamıdır. Girişimci ve bilgisayar programcısı Microsoft Corporation, dünyanın bilinen en büyük bireysel bilgisayar yazılımı şirketinin de sahibidir. Bill Gates, ilk kitabını henüz 13 yaşındayken yazmıştır.

Bill Gates, Harvard’da okurken üçüncü yılında ayrılarak arkadaşı Allen ile beraber Microsoft’u kurmuştur. Bill Gates’in Microsoft tarafından adlandırılmış olan bir işletim sistemini lisanslandırması ile birlikte bebek mikrobilgisayar endüstrisi üzerindeki etkisi büyük bir ölçüde artış göstermiştir.

Bill Gates ve Microsoft, 20 Kasım 1985 tarihinde Microsoft Windows’un ilk perakende sürümünü piyasaya sürmüştür. On yıl boyunca işletim sistemi DOS üzerinden üretilmiş olsa da Windows 95, DOS ile üretilmiş olan son işletim sistemi olmuştur. Bill Gates, Microsoft’un SEO’luğundan ayrıldıktan bir sene sonra piyasaya sürülmüş olan Windows XP’nin, DOS’a dayalı olmadığı bildirilmiştir. Windows 8,1, 5 Şubat 2014 tarihinde Bill Gates’in şirketin başkanlığını John W. Thompson’a bırakmadan yayınlanmış olan son işletim sistemi sürümü olarak bilinmektedir. 2011 senesi itibari ile bilinen en son işletim sistemi sürümü Windows 11’dir. Bill Gates’in birçok kişiye ilham olabileceğini düşünerek önerdiği kitaplar şunlardır;

  • A Thousand Brains: A New Theory of Intelligence / Jeff Hawkins
Okumalısın ;
E-ticaret Sektöründe Ödeme Yöntemlerinin Önemi

Kitabın Türkçe çevirisi bulunmamaktadır. Konusu ise bilgisayar mühendisi ve sinirbilimci, yapay zeka ve beynin geleceği konusunda anlayışımızda devrim yaratabilecek bir zeka teorisini ortaya koymaktadır. Beyindeki basit hücreler zekâyı nasıl yaratmaktadır? Jeff Hawkins ile ekibi, beynin dünyanın bir modelini oluşturabilmek için haritaya benzeyen yapıları kullandığını keşfetmiştir. Yalnızca bir model de değil, bilinen her şeyin yüz binlerce modelini. Jeff Hawhins’in bu keşfi, dünyanın ne şekilde algılandığı, niçin benlik duygusuna sahip olunduğu ve üst düzey düşüncelerim kökeni hakkındaki soruların yanıtlanmasına imkân tanımaktadır.

  • The Code Breaker / Walter Isaacson

Kitabın konusu; Nobel ödüllü bilim insanı Jennifer Doudna, 2012 senesinde insan ırkının geleceğini değiştirebilecek bir buluşa ulaşmıştır. CRISPR olarak bilinen kullanımı kolay bir araç, DNA’yı düzenleyebilmektedir. Ahlaki sorular ve tıbbi mucizelerle dolu cesur ve yeni bir dünyanın kapısını açmıştır. Bebeklerin genlerinde değişikler yapmak, korona virüs pandemisiyle savaşmak ve ölümcül hastalıkları tedavi edebilmek üzere konuşlanmıştır. Ancak bu insanlık için ne anlam taşımaktadır? İnsanlar hastalıklara karşı daha az duyarlı olmak için DNA ‘sının hacklenmesine izin mi vermeli?

  • Klara ile Güneş / Kazuo Ishiguro

Bill Gates’in önermiş olduğu bir diğer kitapta Klara ile Güneş kitabıdır. Bu kitabın tanıtımı ise;

Okumalısın ;
E-ticarette Bilinmeyen 5 Strateji

Kazuo Ishiguro, günümüzün en büyük yazarlarından biri olup, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıktan sonra yayımlanmış olan ilk romanı Klara ve Güneş’te, yeni nesil teknolojilerin etkisi ile köklü değişimler geçirmiş bir toplumda yaşanmakta olan fedakârlık, umut ve sevgiye dair bir hikâyeyi anlatmaktadır.

Klara, sıra dışı gözlem yetenekleri olan bir yapay zekâdır ve kendisine benzeyen yapay arkadaşların satılmakta olduğu bir mağazada insanları izleyerek dış dünya hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadır. Onu evine götürecek olan çocuğu oldukça sabırsızlıkla beklemektedir.

  • Hamnet / Maggie O- Farrell

Hamnet, oldukça ünlü bir oyun yazarının oğlundan esinlenilmiş bir romandır. 1596 senesinin bir yaz günü, genç bir kız ateş içinde yatağa girmektedir. İkiz kardeşi Hamnet, her yerde yardım aramaktadır. Neden evde kimse yoktur? Babaları Londra’da çalışmakta anneleri ise bir mil ilerde, şifalı otlar yetiştirdiği bahçesindedir.

  • Project Hail Mary / Andy Weir

Dünya genelinde çok satan bilim kurgu yazarı olan Andy Weir, son romanında farklı bir yıldız sisteminde uyanan lise öğretmenin yaşadığı olayları anlatmaktadır. Project Hail Mary, hayatta kalma, spekülasyon ve keşif hikayesidir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *