«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Clickbait Ne Demektir? Nasıl Yapılmaktadır?

Clickbait Ne Demektir? Nasıl Yapılmaktadır?

Clickbait

Clickbait Ne Demektir? Nasıl Yapılmaktadır?

Clickbait, kişileri; video, resim ya da bir haber bağlantısını tıklamaya teşvik etmekte olan resim ve dikkat çekici başlıklar eşliğinde yapılmakta olan bir tık tuzağı olarak bilinmektedir. Tıklama tuzağı nesnel gerçekleri ve başlıkları sunmak yerine, genel olarak meraka ve duygulara hitap etmektedir. Clickbait’te görsel ve başlıkla tıklandıktan sonraki içeriğin hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Clickbait Ne Demektir?

Clickbait, tık tuzağı olarak da bilinmektedir. Tıklanmayı etkilemekte olan, içeriği ile başlığı uyuşmayan, yanıltıcı ve sansasyonel içerik dili tercih edilerek oluşturulan içerikler, sitelerin tıklanma sayılarının ve görüntülenmelerinin artması için yapılan uygulamadır. Kişilerin tık tuzağına başvurma nedenleri genel olarak dönüşüm, daha fazla reklam parası almak veya daha fazla tıklama alabilmek içindir. Ancak bu yollara başvurmakta olan sitelere karşı kişileri temkinli olmaya, tekrar aynı tıklamayı yapmama ve oldukça güvensiz olmaya itmektedir. Clickbait yapan siteler açısından itibar kaybı kaçınılmaz olmaktadır.

Clickbait Yapılırken Nasıl Bir Dil Kullanımı Tercih Edilmektedir?

Clickbait yapılan bir görsel veya başlık bilgiden fazlasıyla uzaktır. Yapılmak istenen karşı tarafta merak uyandırmaya çalışmaktır. Clickbait’te merak uyandıran, hayret ettiren ve duygusal bir dil tercih edilmektedir. Tıklama tuzağı kullanıyor olmanın birçok zararlı amacı da olabilmektedir. Bu zararlı amaçların başında kişilerin tıklama yapması sonrasında kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmek istenmesi yer almaktadır. Ayrıca site sahipleri görüntüleme ve tıklama sayılarını artırmak, dönüşümlerini artırmak ve gelirlerini artırmak için de bu yola başvurabilmektedir.

Okumalısın ;
E-ihracat Yöntemi ile Yurtdışına Nasıl Fındık Satılabilir

Clickbait Hangi Alanlarda Tercih Edilmektedir?

Clickbait’in günümüzde eskiye oranla daha az tercih edildiği bilinmektedir. Bunun nedeni de tüketicilerin artık daha bilinçli hareket ediyor olmasıdır. Clickbait kullanımıyla genel olarak SERP ve banner reklamlarında, video sitelerinde, haber sitelerinde ve blog sayfalarında karşılaşılmaktadır. Ancak tıklandıktan sonra yanıltıcı oldukları fark edilebilen bağlantılar genellikle hiçbir yarar sağlamayan bağlantılardır.

Clickbait Nasıl Yapılmaktadır?

Clickbait, daha çok merak uyandıran bir dil kullanmayı tercih etmektedir. Görsel, tıklamayı teşvik ettiren ve oldukça hayret ettiren özelliklerde seçilirken tıklandığında görülmek istenen konuyla hiçbir ilgisi olmadığı görülmektedir. Clickbait, küçük resim ve bir köprü bağlantısıyla gerçekleştirilmekte olan bir tık tuzağı olarak ifade edilebilmektedir.

Clickbait Nasıl Çalışmaktadır?

Clickbait birçok amaç çalışmaktadır. Reklam gelirlerini artırabilmek, kötü amaçlı dosyaları yaymak ve kişisel bilgileri ele geçirmek gibi daha birçok amaç için kullanılabilmektedir. Kullanıcılar genel olarak tik tuzağına görsele ve başlıktaki merak eden içeriğe kanarak tıklama gerçekleştirmektedir. Clickbait’in çalışma mantığı oldukça basit bir biçimdedir.

Clickbait Tıklama Stratejileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Clickbait yani bilinen diğer adıyla tıklama tuzağı; kullanıcıları tıklama için teşvik etmeye çalışan görsellere ve sansasyonel haber başlıklarına yer vermektedir. Bu işin bilinen en önemli parçalarından biri merak uyandırmaktır. Genel olarak hayret ettirme, şaşırma, para kazanma, sağlık gibi konular içerisinde şekillenmektedir.

Okumalısın ;
E-ticaretin 5 Önemli Sırrı

Clickbait’in Ne Gibi Zararları Yer Almaktadır?

Web sitelerinin tıklama sayılarını artırmak, okuyucuları çekebilecek içerikler üretmek istemeleri gayet normal bir davranıştır ancak bunu SEO dostu uygulamalar ile yapmaları gerekmektedir. Aksi halde sitelerin uzun vadelerde zarar görmeleri kaçınılmaz bir durum olmaktadır. Clickbait kullanılmasının bilinen birçok zararı bulunmaktadır. Tıklanma tuzağı kullanmanın da birçok zararlı amacı yer almaktadır. Bunların en başında kişilerin tıkladıktan sonra kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmek istenmesidir. Ayrıca site sahipleri görüntüleme ve tıklama sayılarını artırabilmek, dönüşümlerini artırabilmek ve gelirlerini artırabilmek amacıyla da bu yönteme başvurmayı tercih edebilmektedir. Clickbait’in tehlikelerinden bazıları;

Google cezalandırmalarına maruz kalmak

Google, farklı yapılardaki güncellemeleri sayesinde web sitelerinin içerikleriyle alakalı bilgi sahibi olabilmektedir. web sayfalarının URL’si, başlıkları ya da başlığı eğer içerikleri ile ilgili değilse, google bu web sitelerini cezalandırabilmektedir bu durumda sıralamaları oldukça ciddi biçimde etkileyebilmektedir.

Marka itibarını azaltması

Web siteleri trafik çekebilmek amacıyla iddialı başlıklar kullanmayı tercih ettiklerinde okuyucular bir zaman sonra bu durumu fark edebileceği için web sitesinin marka itibarı uzun vadeli zarar görebilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *