«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Dolap Uygulamasında Komisyon Oranları

Dolap Uygulamasında Komisyon Oranları

Dolap-Uygulamasında-Komisyon-Oranları

Dolap Uygulamasında Komisyon Oranları

Trendyol’un güvencesi ile hayata sunulan bir uygulama olan Dolap, ikinci el ürün satışının gerçekleştirildiği bir platformdur. Belirli komisyonlar karşılığında hiç kullanılmamış veya ikinci el olarak bahsedilen kullanılmış ürünler satılmaktadır. Üstelik Dolap’a ürün eklemek de kayıt olmak gibi ücretsizdir.  Yalnızca satışlar gerçekleştirildiği zaman komisyon kesilir.

Dolap Uygulaması Nedir?

Dolap, Trendyol garantili ikinci el alışverişte Türkiye’nin önde gelen ikinci el pazarıdır ve milyonlarca kullanıcıyı kendi bünyesinde toplayıp bir daha kullanılmaya ihtiyaç duyulmayan veya hiç kullanılmayan ürünlerin satışına aracı olan bir uygulamadır. Kendine “İkinci el alışverişin adresi” adıyla bir slogan düzenlemiştir.

Dolap Uygulamasında Alışveriş Yapmak

İstediğiniz ürün çeşidine hızlı bir şekilde erişebilmek için kategorize edilmiş ve marka, beden gibi seçenekler ile filtreleme işlemi kullanmanız için tasarlanmıştır. Favori ürünlerinizi favorilerinize ekleyerek, bir ürünün fiyatı düştüğünde haberdar olabilir ve istediğiniz zaman geri dönüp ürünü sepetinize ekleyebilirsiniz. Satın alma aşamalarını tamamladıktan sonra siparişleriniz direkt dolap satıcısına bildirilir ve ödemeleriniz havuzda bekletilir. Dolap uygulamasının hesabım sayfasındaki “dolaptan aldıklarım” kısmında siparişinizin durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ürününüzü dolap satıcıları kargoya vermektedir. Vermiş olduğunuz siparişleriniz kargoya verilme tarihinden yaklaşık 3 iş günü sonra siparişiniz onaylandı aşamasına geçer ve satıcıya ödeme ulaşır.

Okumalısın ;
E-ticarete Atılmak İçin İlham Veren Girişimcilik Hikayeleri

Dolap Uygulamasında Satış Yapmak

Ürünlerin satışı gerçekleştirildikten sonra kargo süreci devreye girer. Bir ürünün satın alımı gerçekleştiğinde satıcıya bilgilendirme mesajı gelir. Mesaj içerisinde kıyafetin ne olduğu ve kargo kodu bilgisi verilir.  Olabildiğince kısa sürede kargoyu hazırlayıp vermeniz ve kargo takip kodunu karşı tarafa iletmeniz gerekir.

Dolap Uygulamasında İade Mümkün Mü?

Dolap uygulamasından aldığınız herhangi bir ürünün fotoğraftaki ile benzerliği yoksa, belirtilmemiş bir hasarı mevcutsa veya satış sayfasındaki yazılan özellikleri ile aynı değilse iade talebi oluşturabilirsiniz. Ürün kargoya ulaştıktan sonraki 3 iş günü içinde iade talebi oluşturulur. İade oluşturmak istiyorsanız “sipariş detay” sayfasından yapabilirsiniz. Yalnızca beğenilmeyen veya bedene tam olmayan ürünlerin iadesi mümkün değildir.

 Dolap Uygulamasının Komisyon Oranı

Ürünler ücretsiz bir şekilde yüklenir ve satılan ürün başına kademeli komisyon modeli uygulanmaktadır. Maksimum ödenen komisyon bedelleri 130 TL’dir. Kargo ücretleri ise alıcı ya da satıcı öder şeklinde olmak üzere satıcının tercihine bağlı bırakılmıştır. Sizler için kısaca komisyon bilgilerinden bahsettik:

  • 0-50 TL fiyat aralığındaki ürünler için 6.5 TL
  • 51-999 TL fiyat aralığındaki ürünler için %13
  • 1000 TL ve üzeri fiyat aralığında ürünler için 130 TL
Okumalısın ;
Online Satış Sitesi Kurabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Kademeli Komisyon Modeli İle Satış Arttırmak

1000 TL ve üzeri fiyatlandırmaları sahip ürünler için sabit komisyon bedelleri uygulanır. Bu sebep ile yüksek fiyatlı ürünlerin kazancında da artış sağlanır. Diğer bir husus ise satışlarınızı arttırmak adına kampanyalara katılmaktır. Böylelikle ürünlerinizin daha hızlı bir şekilde satılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca güvenilir satıcı rozeti kazanmak da satışlarınızdaki oranınızı arttırır. Satıcı rozetine etki eden faktörler arasında iptal işlemlerinin minimumda olması ve ürünlerin hızlı kargolanma süreci yer alır. Ürünlerinizin görselinin beyaz zeminde ve aydınlık ortamda olması görüntülenme oranlarınızı da arttıracaktır.

Dolap’ı Tercih Etmenin Sizlere Sunduğu Avantajlar

İkinci el ürünlerin satışını gerçekleştiren bir pazaryeri platformu olarak günümüzde kullanılır. Diğer tüm alışverişlerin aksine bu platformda ikinci el ürünlerin satışı gerçekleştirilir. Bu ikinci ellerin içerisinde hiç kullanılmamış ürünler de yer alır. Sizlere sunduğu bir diğer avantaj ise sevdiğiniz marka ürünlerinin sezon fiyatlarından çok daha uyguna satılıyor olmasıdır. Sadece kıyafet satışı değil birçok ürünün de satışının gerçekleştirdiği bu uygulama içerisinde ev, anne, bebek ve moda gibi ürünlere de ulaşabilirsiniz. Sürekli yaptığı güncellemeler ile de sizlere çeşitli avantajlar sunar.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *