«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. Dünyanın En Büyük E-ticaret Markalarının Girişim Hikâyeleri Nelerdir?

Dünyanın En Büyük E-ticaret Markalarının Girişim Hikâyeleri Nelerdir?

Dünyanın-En-Büyük-E-ticaret-Markalarının-Girişim-Hikâyeleri-Nelerdir

Dünyanın En Büyük E-ticaret Markalarının Girişim Hikâyeleri Nelerdir?

Günümüzde yükselmeye, yeniliğe ve gelişime en açık olan alanlardan biri e-ticaret alanlarıdır. E-ticaret alanları büyüklü küçüklü birçok aktörün değişik roller üstlenmekte olduğu koskocaman bir sahneye benzemektedir.

İçlerinde hiç sönmeyen bir heyecanla, ellerinde çok iyi tasarlanmış bir e-ticaret sitesi ve akıllarında da oldukça yaratıcı iş fikirleri ile yola çıkmış olan, her bir adımında daha da büyümeyi başarabilmiş olan bu markaların e-ticaret alanının birer devi haline geldikleri bilinmektedir. Girişimcilere ilham kaynağı olabilecek, dünyanın en büyük e-ticaret markalarının girişim hikâyeleri pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Girişimci Ne Demektir?

Girişimci, yer aldığı alandaki boşlukların farkına vararak, bunları teknolojinin imkânlarıyla gidererek kullanışlı ve yeni bir yol açabilen kişilere denilmektedir. Girişimcilik ise,  herhangi bir hizmeti sunmak veya bir mal üretmek için fırsatları görerek artı değerlere dönüştürebilen ve uygun koşulları bir araya getirebilen bir yapının ortaya çıkarılmasına denilmektedir. Bu yeni projeler veya yapılar büyük sermayeler yerine yaratıcı fikirler sayesinde kurulmaktadır. Girişimci, nasıl daha kolay yapılabilir ve nasıl daha iyi olabilir gibi hem yeni iş fikirlerini hem de toplumsal yaraları gözetmektedir.

Amazon Jeff Bezos

Kararlılık, azim ve öngörünün birazcık da şansla birleşmiş olduğu Amazon’un kurulma hikâyesi, başarının hiçbir zaman tesadüfler sonucu gerçekleşmediğinin göstergesidir. Jeff Bezos’un kurmuş olduğu Amazon, dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biridir. Girişimci örnekleri denildiği zaman akla ilk Amazon isminin gelmesi de bu başarıya bağlıdır.

Okumalısın ;
Elektronik Ticarette Satış Arttıran 5 Etkili Yöntem

Jeff Bezos, 1964 New Mexico doğumludur ve inovasyon yeteneğini ve teknolojiye olan ilgisini stüdyoya çevirmiş olduğu evlerinin garajında geliştirdiği bilinmektedir. Üstün niteliklere sahip öğrencilere öğretim vermekte olan liseden mezun olmasının ardından Princeton Üniversitesinde bilgisayar bilimleri üzerine lisans eğitimi alarak okulu birincilikle bitirmeyi başarmıştır.

Dünyanın önde gelen finans ve Telekom şirketlerinde yöneticilik yapmış ancak içinde bulunan girişimcilik ruhu nedeniyle Jeff Bezos, iş gezileri sırasında aklına yer etmiş olan e-ticaret sitesini kurabilmek için istifa ederek eşiyle beraber Seattle’a yerleşme kararı almıştır.

Jeff Bezos, Amazon’un ilk örneği sayılacak Cadabra şirketini kurmuş ancak bu ismin daha çok kadavrayı anımsattığını düşünmesiyle birlikte Amazon ismini kullanmaya karar vermiştir. Deneme kullanımları sonrasında Amazon uzun yolculuğunun ilk adımlarını 1995 senesinde atmış bulunmaktadır. E-ticaret hayatına sadece kitap satarak başlamış ve çok kısa bir sürede 80 bin dolar kazanmıştır.

eBay Pierre Omidyar

Sanal Pazar ve e-ticaretin geleceği konusunda doğru düşünerek şekillenmiş olan şirketlerde bir diğeri de eBay’dır.

eBay, bir yazılım mühendisi olan Pierre Omidyar tarafından kurulmuş olup temelleri de 1995 senesinde atılmıştır. Yaşamındaki maddi değişimler sonrasında tüketicilerin istediği her ürüne kolaylıkla ulaşamadığını gözlemleyerek, daha uygun fiyatla aynı hizmeti herkese satabilmek amacıyla kod yazmaya başlamıştır. Dünya pazarına sıradan işçilerinde ulaşabilmesi, fiyatların ise daha alınabilir düzeylerde olması esasıyla geliştirmiş olduğu e-ticaret sitesi yazılımlarının sonucunda eBay ortaya çıkmıştır.

Okumalısın ;
Know-How Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kurulduktan sonra ilk altı ay, sürekli bir biçimde şikâyetler almış olup, bu şikâyetleri çözebilmek için bütün şikayet sahiplerinin e-posta adreslerine hem geri bildirim hem de şikayet formu göndererek bu formları da sitesinde yayınlamıştır. Kısa bir zaman içerisinde de dünyada önde gelen e-açık artırma ve e-ithalat şirketine dönüşmüştür.

Alibaba Jack Ma

Jack Ma, internetle ilk defa 1995 senesinde, Amerika gezisi esnasında tanışmıştır. İnternette ne ararsa bulabileceğini duyduğunda oldukça şaşırmış olup, internette bira kelimesini aratarak kendi ülkesi olan Çin’den cevap alamadığını görünce bundan yola çıkıp ilk olarak Çince ve İngilizce çeviri sitesi açmıştır. Jack ma, 1999 senesinde Alibaba ismini verdiği e-ticaret sitesini açmış olup, bu ismi de herkesin bildiği açıl susam açıl diyen masal kahramanından aldığını ve tüm dünyaya hitap edebilmek için bu ismi tercih ettiğini söylemiştir. Alibaba ilk üç yıl hiç kazanç sağlayamamış ama yılmamıştır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *