«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ihracat ile Klasik İhracat Arasındaki Farklar

E-ihracat ile Klasik İhracat Arasındaki Farklar

E-ihracat-ile-Klasik-İhracat-Arasındaki-Farklar

E-ihracat ile Klasik İhracat Arasındaki Farklar

Kişilerin ticari faaliyetlerini yürütebilecekleri pek çok girişim çeşidi bulunmaktadır. Ancak son zamanlarda yeni bir iş kurarak faaliyet göstermek isteyen işletmeler ve kişiler e-ihracat ve e-ticaret tarzı alanlara yönelmeyi tercih etmektedir. Bunun nedeni de her geçen gün e-ihracat ve e-ticaret gibi alanlara olan ilginin artış gösteriyor olmasıdır. Bu durum da bu alanda faaliyet gösterecek olan markalarının sayısının artmasına neden olmaktadır.

Ticaretlerini sınır ötesine taşımak isteyen markalar genel olarak ihracata yöneliyor olsalar da e-ihracat alanının son yıllarda oldukça hızlı bir biçimde gelişim göstermesi markaların dikkatini çekmektedir. Bu nedenle pek çok marka e-ihracata adım atmayı tercih ederek hizmet ve ürünlerini internet üzerinden yurtdışına satmayı daha uygun bulmaktadır. Ayrıca markalar e-ihracata yönelmeden önce e-ihracat ile klasik ihracat arasında ne gibi farklar olduğunu bilmek istemektedir.

Klasik İhracat Ne Demektir?

Klasik ihracat veya bilinmekte olan bir diğer adları ile sınır ötesi ticaret ya da geleneksel ihracat, markaların hizmetlerini ve ürünlerini çeşitli ülkelere satmasına verilen addır. İhracat, markaların dış ticaret yapabilmesine yardımcı olan ve döviz cinsinden gelir elde edebilmesini sağlayan ticari faaliyetlerdir. Klasik ihracat yapılabilmesi için markaların bir anlaşmalı firmaya veya networka ihtiyaçları vardır.

Okumalısın ;
E-ticaret Oturum Kaydı Ne Demektir?

E-ihracat Ne Demektir?

E-ihracat, markaların hizmet ve ürünlerini yurtdışında yaşamakta olan kişilere internet üzerinden satmalarına verilmekte olan addır.

Yurtdışına e-ihracat yöntemi ile satış yapmayı tercih eden markaların bir kuruma veya bir networka ihtiyaçları yoktur. İşletmelerin kendilerine özel bir e-ihracat sitesi açıp hizmet ve ürünlerinin satışını yapabilmeleri mümkündür.

E-ihracat ile klasik ihracat karşılaştırıldığı zaman iki sektörün arasında oldukça büyük farklılıklar olduğu görülmektedir. Hem avantajları bakımından hem de hem de operasyonel süreçler açısından e-ihracat klasik ihracattan farklılıklar göstermektedir.

E-ihracat ile Klasik İhracat Arasındaki Farklar Nelerdir?

E-ihracat ile klasik ihracat karşılaştırıldığında ikisinin birbirinden oldukça ayrışmakta olan sektörler olduğu görülmektedir.  Genel olarak;

  • Operasyonel süreçler,
  • Müşteri ve iletişim,
  • Ticari yöntem,

Gibi pek çok unsur açısından e-ihracat ile klasik ihracat birbirinden farklılaşmaktadır. E-ihracat ile klasik ihracatı birbirinden farklılaştıran unsurlardan bazıları şunlardır;

Opesaynonel süreçler

E-ihracat ile klasik ihracat karşılaştırılacak olduğunda bu iki sektörün ilk önce operasyonel süreçler açısından birbiriyle farklılaşmakta olduğu söylenebilir. Markalar klasik ihracat yaparken genel olarak belirli aralıklarla yurtdışına ürün satmaktadır.

Markalar çoğunlukla klasik ihracatta var olan müşterilerine satış yapmakta olup bu satışlar genellikle toplu bir şekilde yapılmaktadır.  e- ihracatta ise firmalar kendilerine özel kurmuş oldukları bir e-ihracat sitesi üzerinden satışlarını gerçekleştirdiği için toplu gönderim söz konusu olmamaktadır. Ayrıca e- ihracat siteleri ile satış yapmayı tercih eden markalar genel olarak parça başı ürün göndermeyi de tercih edebilmektedir. Bu durum e- ihracat ile klasik ihracat arasındaki farkların önemli unsurlarındandır.

Okumalısın ;
Yaz Sezonunda Satışlarını Arttırmak İsteyen E-ticaret Firmalarına İpuçları

Müşteri ve iletişim

E-ihracat ile klasik ihracat farklılıkları denildiğinde akla gelmekte olan bir diğer unsurda müşteri iletişimidir. Genel olarak markalar ihracat yaptıkları zaman satışları networklarında yer almakta olan kuruluşlara ve kişilere yapmaktadır. Yani klasik ihracatta müşteriler ile firmalar birebir iletişim içerisindedir.

E-ihracatta ise firmaların müşterileriyle birebir iletişimleri bulunmamaktadır. Markalar genel olarak e-ticaret siteleri aracılığı ile almış oldukları siparişleri yöneterek kargo firmalarıyla satın alımı gerçekleştirmiş olan kişilere ulaştırmaktadır. Bu durum, e-ihracat ile klasik ihracat arasındaki belirgin farklar arasında yer almaktadır.

Ticari yöntem

E-ihracat ile klasik ihracat farklarından biri de ticari yöntem olarak bilinmektedir. İhracat alanında şirket kuruluşu yapmadan önce markaların ihracatçılar odasına ve ticaret odasına kayıt yaptırması gerekmektedir. Markaların yurtdışına satacak oldukları her hizmet ve ürün için ihracatçılar odasının onayı ile hareket etmesi gerekmektedir. Ayrıca işletmelerin vergilerini de ödemeleri gerekmektedir.

E-ihracat alanında faaliyetlerini sürdüren işletmelerin ve kişilerin herhangi bir odaya kayıt yaptırmasına gerek yoktur. Ayrıca ihracatçılar birliğine kayıt yaptırma zorunlulukları da yoktur.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *