«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-ihracat Lojistik Süreçlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

E-ihracat Lojistik Süreçlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

B2B-Alanında-Etkili-Tedarik-Zinciri-Nasıl-Olmalıdır

E-ihracat Lojistik Süreçlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

E-ticaret alanında lojistik yani e-lojistik, ürün yolculuğunda en önemli adımların ilk sırasında yer almaktadır. E-ticaret alanında lojistik yönetimi işletmelerin özünü oluşturan unsurlar arasında yer almaktadır. Müşterilere ürün siparişlerinin en kısa sürede ve sorunsuz bir biçimde ulaştırılabilmesini sağlayan lojistik firmalarıdır. Özellikle de e-ihracat alanında lojistik, hem müşteriler açısından hem de işletmeler açısından oldukça önemli süreçleri içermektedir.

E-Lojistik Ne Demektir?

E-ticaret sitelerinden sipariş vermeyi tercih eden müşterilerin, güvenli ve belirlenmiş olan süre içerisinde ürüne sahip olabilmeleri, lojistik firmalarının görevi olarak bilinmektedir. Lojistik firmalarının aynı zamanda daha pek çok görevleri yer almaktadır. Bu görevlerden bazıları;

 • İşletme ve müşteriler arasında bir bağ kurulmasına ve müşteri memnuniyeti sağlanmasına yardımcı olmak,
 • E-ticaret sitelerinden sipariş edilmiş ürünlerin güvenli ve hızlı bir şekilde müşterilere ulaştırılması,
 • E-lojistik alanında gelişen teknolojik yenilikleri yakalamaya özen göstererek çevrimiçi iş sürçlerini kullanılması,
 • Ürünlerin iade ve değişim süreçlerinde tersine ulaştırma seçeneklerini yürütmesi,
 • Gönderim ve teslimat seçeneklerine sadık kalınması,
 • Ürüne zarar verilebilecek olan herhangi bir müdahalede bulunulmamaya özen göstermesi,
 • E-ticaret sitelerinde yer verilmiş olan teslimat süreçlerine uyacak biçimde yönetim süreçlerinin işletilmesi,
 • E-ticaret sitelerinden verilmiş olan siparişlerin tüketicilere ulaştırılmasını sağlaması,
Okumalısın ;
E- Ticarete Başlarken Yapılması Gerekenler

Gibi görevler lojistik firmalarının görevleri arasında yer almaktadır.

E-Lojistik Yönetimi Ne Demektir?

E-lojistik yönetimi, tedarik zincirinin bir parçası olmasının yanı sıra, işletmelerin ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yürütülmekte olan bazı iş yönetimini içermektedir. Bu iş yönetimleri; sipariş alınması, alınan siparişlerin hazırlanması, hazırlanan siparişlerin yola çıkması, yola çıkan siparişlerin ilgili kargo firmalarına ulaştırılması, siparişlerin müşterilere teslim edilmesi gibi pek çok faaliyetleri kapsamaktadır. Lojistik yönetimi de tüm bu yolculuğun ve dokümanların içerdiği iş süreçlerinden meydana gelmektedir.

E-Ticaret Alanında Lojistik Faaliyetleri

E-ticaret alanında lojistik yönetimi birçok faaliyeti de içerisinde bulundurmaktadır. Bu faaliyetler tedarikçilerden stok durumlarına, ürünlerin alımından depolanmasına kadar bir çok değişik alanı kapsamaktadır. Bu faaliyetlerden bazıları;

 • Tüm siparişlerin paketlenmesi ve ambalajlanması,
 • Tedarikçilerden ürün alımları,
 • Alınmış olan ürünlerin depolanma süreçleri,
 • Stok durumlarının yönetimlerinin yapılması ve belirli bir sayıda tutulması,
 • En doğru zamanda, doğru adrese, doğru kişiye ve eksiksiz olarak siparişlerin teslim edilmesi,
 • Değişen talepler doğrultusunda stok durumlarının güncellenmesi,
 • Ürünlerin depo düzen ve koordinasyon süreçlerinin sağlanması,

Gibi faaliyetlerden oluşmaktadır.

E-ihracat Planı Nasıl Oluşturulur?

E-ihracatın bel kemiğini lojistik oluşturmaktadır. İhracat planı oluşturulmadan ihracat ve şirket gereksinimleri hakkında bilgi toplanarak fikir sahibi olunması gerekmektedir. E-ihracat planı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar yer almaktadır.

Okumalısın ;
İşleri Kolaylaştırabilecek Ücretsiz En İyi Fotoğraf Düzenleme Programları

Ürünlere ve hizmetlere karar vermek

Ürünlere ve hizmetlere karar vereme aşaması, e-ihracatı yapılmak istenen ürünlere karar verme aşamasından oluşmaktadır. Artık günümüz koşullarında birçok ürün yut içinde satılabileceği gibi yurtdışına da çevrimiçi olarak kolay bir şekilde satılabilmektedir.  Hizmetlerin ve ürünlerin özellikleri ve uluslararası pazarda karşılamış olduğu ambalaj modifikasyonları, sertifikalar, lisanslar veya özel ayarlamalar gibi alanlar oldukça önem arz etmektedir.

Fiyat

E-ihracatta fiyatlandırma en önemli adılar arasında yer almaktadır. Fiyatlandırmalar; fikri mülkiyet, fiyat stratejisi, vergiler, gümrük vergileri, nakliye masrafları süreçlerinden oluşmaktadır.

Promosyon

Çevrimiçi alışverişlerin olmazsa olmazı promosyonlar olarak bilinmektedir. Pazarlama yöntemlerinde ayarlamalar; sergiler, fuarlar, sosyal medya, e-ticaret alanları gibi süreçleri kapsamaktadır.

Yönetim

E-ihracat politikalarında işletmelerin şeffaf ve anlaşılır olmaları gerekmektedir. Ayrıca e-ihracatta önem teşkil eden bir diğer unsurda güven vermektir. E-ihracat hedefleri; yatırım getirisi, ihracat işlerine bağlılığı kapsamaktadır.

Deneyim

E-ihracat alanında önem arz eden bir diğer unsurda rakip analizidir. İş yapılan ülkelerdeki yerli ve yabancı rakipler, ürün hatları gibi analizler yapılarak tehditlerin ve fırsatların belirlenerek uygun stratejiler geliştirilmesi gerekmektedir.

Personel

Uluslararası ilişkiler profesyonel ekip ve deneyim oldukça önemli unsurlardır. Teknolojilerden en üst düzeyde yararlanabilmek, departmanların bilinçli olması, doğru çözümler kullanabilmek oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *