«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ihracat Yöntemi ile Yurtdışına Nasıl Fındık Satılabilir

E-ihracat Yöntemi ile Yurtdışına Nasıl Fındık Satılabilir

E-ihracat Yöntemi ile Yurtdışına Nasıl Fındık Satılabilir

E-ihracat Yöntemi ile Yurtdışına Nasıl Fındık Satılabilir

E-ihracat Yöntemi ile Yurtdışına Nasıl Fındık Satılabilir: E-ihracat, markaların hizmetlerini ve ürünlerini yurtdışında yaşamakta olan kişilere satarak gerçekleştirdikleri ticaret yöntemine verilen isimdir. E-ihracat yapmak isteyen markalar veya kişiler genel olarak yurtdışına pek çok ürün grubu satışı gerçekleştirmektedir.

Markaların veya kişilerin yurtdışına ürün satmak istediklerinde ilk önce hangi ürün ve ürün gruplarını satmak istediklerine karar vermeleri gerekmektedir. Bunun içinde ülkemizde üretilmekte olan ve aynı zamanda maliyetleri oldukça düşük, ürün veya hizmetlerin yurtdışına satışını yapmayı tercih etmektedir.

Türkiye’den yurtdışına en fazla satılmakta olan ürün grupları; fındık, çay, hazır gıda gibi ürün gruplarıdır. Bu ürünlerin oldukça büyük bir bölümü Türkiye’de uygun fiyatlar ile yetiştirilmekte olup, yurtdışında fındık ve çay benzeri ürünlere ilgi oldukça yüksektir.

Türkiye’de özellikle Karadeniz’de fındık yetiştirmekte olan işletmeler ve kişiler, yetiştirmiş oldukları fındığın bir kısmının satışını ülkemizde gerçekleştirirken, bir kısmını da yurtdışı ülkelere satmaktadır. E-ihracat yöntemiyle yurtdışına fındık satmayı gerçekleştirmek isteyen markalar, genel olarak kendi kişisel e-ihracat siteleri üstünden veya pazaryeri alanlarından satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

E-ihracat yöntemi ile yurtdışına nasıl fındık satılabileceği ile alakalı bazı unsunsurların göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Satış Yapılacak Ülkeye Karar Verilmesi

Eğer yurtdışına fındık satılmak isteniyorsa, satış yapılabilecek birçok ülke olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu sebeple bu ülkeleri n araştırılması ve bu şekilde en doğru ülkeye karar verilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi de fındık ihracatı yapılabilecek ülkenin ürün talebinin olup olmadığı konusudur. Bu konu başarıyı beraberinde getirebilmenin en önemli unsurudur.

Okumalısın ;
Polonya’da Nasıl Şirket Kurulabilir?

E-ihracat yöntemi ile genel olarak yurtdışı ülkelerine fındık satışı yapmak isteyen markalar; pazaryeri alanlarını, ürün aramalarını, ihracat istatistiklerini gerçekleştirerek satış yapmak istedikleri ülkelere karar verebilme imkânına sahiptir. Bu aşamadan sonra satış yapmak istenilen ülkeyle ilgili e-ihracat sitesi kurulması gerekmektedir.

İş Planının Oluşturulması

E-ihracat Yöntemi ile Yurtdışına Nasıl Fındık Satılabilir
E-ihracat Yöntemi ile Yurtdışına Nasıl Fındık Satılabilir

E-ihracat sitesi kurulmadan evvel yapılması gerekli olan çalışmalardan ilki, bir iş planının hazırlanmasıdır. İş planı, e-ihracat ile yurtdışına fındık satmak isteyen işletmelerin kargo anlaşmaları, site tasarımları, e-ihracat sitesi kurulumu, şirket kuruluşu gibi bütün süreçlerin planlanarak programlandığı çalışmaların geneline verilmekte olan isimdir.

E-ihracat alanında nasıl bir rol alacağınızı belirleyecek olduğunuz iş planlarında, fındık ihracatı yapma ile alakalı karşılaşılacak problemler ile problemleri ne şekilde çözümleyeceğinizle ilgili konulara da yer vermeniz gerekmektedir. İş planı yapabilmek, şirket kuruluşundan önce yapılması gereken en önemli unsurlardan biridir. Çünkü ancak bu şekilde e-ihracat yöntemi ile nelerin, ne şekilde yapılacağına karar vererek kişiler kendilerini geliştirebilmektedir.

Şirket Kurulumu Yapılması

Hangi alan olur ise olsun, ticari faaliyetler gösterecek olan kişilerin, şirket kurulumu yapması gerekmektedir. Şirket kurulumu özellikle e-ihracat alanında oldukça önemli unsurlardan biri olarak bilinmektedir. Çünkü ürün gönderimi yapılabilmesi ve tahsilât gerçekleştirilebilmesi için şirket kurulumu yapılması gerekmektedir.

Okumalısın ;
E-ticarette Şirket Kültürü Nasıl Tanımlanır?

E-ihracat yöntemi ile yurtdışına fındık ihracatı yapmak isteyen kişiler; anonim, limited ve şahıs şirket çeşitleri hakkında gerekli araştırmaları yaparak ve bu şirket türlerinden hangisinin kendilerine daha avantaj sağlayacağına karar verdikten sonra şirket kurulumu yapılması gerekmektedir.

E-ihracat Sitesi Kurulması

E-ihracat yöntemiyle fındık ihracatı yapmayı istemekte olan marka ve kişiler, bir e-ihracat pazaryerinden veya kendilerine özel e-ihracat siteleri üzerinden satış yapabilmektedir. Markalar genel olarak marka bilinirliğini daha kolay yaratabildiği ve maliyetleri daha az olduğundan kendilerine özel e-ihracat sitesi açmaktadır.

  • Açık kaynak koda sahip alt yapılar,
  • E-ihracat sitesi yazdırabilme,
  • Hazır e-ihracat paketleri,

Satış yapmaya karar verilen fındığın, yurtdışındaki ülkelerde yaşayan kişilere gösterilecek e-ihracat sitesi kurulurken tercih edilebilecek yöntemlerden bazılarıdır. Genel olarak site kurulma yöntemlerinin arasında bazı avantajlarla dezavantajlar bulunmaktadır. Bu avantajlar ile dezavantajlar karşılaştırıldığında, şirketler fındık ihracatı gerçekleştirmek amacıyla e-ihracat sitesi kurarken, genellikle hazır e-ticaret paketlerinden yararlanmaktadır.

Site Tasarımı Yapılması

E-ihracat paketi satın alındıktan sonra yapılması gereken bir başka çalışma da site tasarımıdır. Profesyonel site tasarımları hedef kitlelere ve tüketicilere güven verilmesi açısından oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *