«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ihracat Yöntemiyle Almanya’ya Ürün Satışı

E-ihracat Yöntemiyle Almanya’ya Ürün Satışı

Adsız tasarım (5)

E-ihracat Yöntemiyle Almanya’ya Ürün Satışı

E-ihracat Yöntemiyle Almanya’ya Ürün Satışı: E-ihracat yöntemiyle yurtdışına mal ve hizmet gönderen firmaların büyük çoğunluğu ülke seçiminde pazar payları yüksek bölgelere yönelirler. Pazar paylarının yanı sıra seçilen ülkelerin marka tarafından e-ihracattaki masrafları ve gelir durumları da dikkate alınır. İşletmeciler; gümrük, ürün gönderim ve kargo ücretleri gibi masrafları da dikkate alarak daha fazla başarı elde edecekleri ülkeleri tercih ederler.

Son zamanlarda en çok tercih edilen e-ihracat ülkesi Almanya’dır. Türkiye’nin yoğun olarak yaşadığı ve döviz geliri imkanına sahip Almanya’da elektronik ihracat yapmak isteyen firmaların sayısı giderek artmaktadır. Bu yazımızda, Almanya’ya nasıl e-ihracat ile ürün satabilirsiniz onlardan bahsedeceğiz.

Almanya’ya İhracat Yapmak İçin Lazım Olacak Belgeleri Hazırlayın

Almanya’ya Türkiye’den satış yapmak isteyen firmaların, uyması gereken bazı yasal prosedürler vardır ve bunlara uygun bir şekilde satış gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Aksi takdir de vergilerde veya gümrük süreçlerinde sıkıntı yaşayabilirler. Elektronik ihracat için şirket sahibi olmak isteyenler; şahıs, limited veya anonim şirket türlerinden birini seçerek kuruluşu gerçekleştirmesi gerekir. Genellikle şahıs veya limited şirketlerin daha fazla seçilmesinin nedeni markalara sağladığı avantajlarından dolayıdır.

Okumalısın ;
İşleri Kolaylaştırabilecek Ücretsiz En İyi Fotoğraf Düzenleme Programları

Şirket kuruluşunu tamamladıktan sonra satış yapacak duruma gelen firmaların Mikro İhracat kayıtlarını oluşturmaları gerekir. Böylelikle markalar Almanya’ya ETGB ile aynı özellikteki ürünlerini gönderebilirler. Türkiye’den Almanya’ya Mikro ihracat ile mal gönderecek işletmeler, yetkili kargolar ile yalnızca 300 kg altındaki ve 15.000 Euro sınırındaki ürünleri gönderebilmektedir. Gümrük vergisi ödemek istemeyen markalar ise 22 Euro’yu aşmamaya dikkat etmeli.

Ürün Araştırmalarınızı Yapın

E-ihracat Yöntemiyle Almanya’ya Ürün Satılımı
E-ihracat Yöntemiyle Almanya’ya Ürün Satılımı

Genelde satılan ürünler ile elektronik ihracatta başarılar sağlandığından Almanya için ürün satmak isteyenlerin üzerinde durması gereken önemli konulardan biri de ürün araştırması yapmaktır. Çünkü ne kadar çok ürün talebi alırsanız o kadar çok başarı yakalayabilirsiniz.

Almanya’ya satış yapmak isteyen firmalar ilk etapta buradaki Türkleri hedef alıyor ve Almanya’da satılmakta olan organik ürünlerimiz, salçalar, zeytinler ve zeytinyağları gibi Türk ürünleri ile satış gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Böylelikle firmalar risklerini sıfıra indirerekten başarı yakalama ihtimallerini artırıyor.

  • E-ihracat Sitesi Kurun

Markalar çoğunlukla kendilerine e-ihracat siteleri kurup Almanya’ya Türkiye’den satışı öyle gerçekleştiriyorlar. Açtığınız elektronik ihracat sitesi sayesinde hem işletmenizi satış yapacak olduğunuz ülkelerin pazarlarına uyarlayarak aksiyon alabilir hem de mobil uygulama üzerinden ürün çeşitliliğinizi arttırabilir ve satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

  • Açtığınız E-ihracat Sitesini Tasarlayın

Site tasarımınızda profesyonelliğe önem vermelisiniz. Aksi takdir de müşteri güvenliğini sağlamayabilirsiniz. Almanya’ya ne satılır sorusuna yanıt arayışında olan kişilerin sitelerini kurduktan sonra profesyonel bir site tasarımını da gerçekleştirmeleri gerekir.

  • Sitenize Sanal Pos Anlaşması Ekleyin

İhracat sırasında sitenizde tahsilat gerçekleştirmek gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple açtığınız siteye sanal pos entegrasyonu yapmanız gerekecektir. Bankalarla anlaşabilir veya sanal pos firmalarıyla çalışabilirsiniz.  Sanal pos için de anlaşma koşulları gibi pek çok unsurları göz önünde bulundurmanızda fayda var. Böylece anlaşma sağlayabileceğiniz firmaları seçmenizde kolaylık yaşarsınız.

  • Kargo Anlaşmaları Sağlayın

Elektronik ihracatla Almanya’ya ürün gönderiminde bulunan firmalar kargolar ile çalışarak maliyetlerde azalmaya gidebilirler. Çalışmaları için de ilk önce anlaşma sağlamaları gerekmektedir. Kargo aracılığıyla ürün gönderebilmek için adres üzerinden alım şartı, teslim süreleri, kapıda ödeme fırsatları ve ürünlerin hacimleri başına yapılan gönderim ücretleri gibi pek çok unsurları dikkate almalıdırlar. Böylelikle işletmeler kendilerine uygun kargo tekliflerini değerlendirebilir.

  • Ürünlerinizi ve Sunacağınız Hizmetleri Tanıtın

Almanya’daki pazarlara yeni girmekte olan bir e-ihracat firması olacağınızdan çok güçlü bir dijital pazarlama stratejiniz olması gerek. Aksi takdir de güven sorunlarıyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu sebeple ürün hizmeti sağlayabilmek için firmanızın tanıtımını çok iyi yapmanız gerekir. Marka sahipleri markalarının bilinirliğini arttırmaya yönelik sosyal medyalardan yararlanabilir, influencer ve affiliate marketinglere ağırlık verebilir ve arama motoru optimizasyonunu kullanabilirler.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *