«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ihracat Yöntemiyle Gürcistan’a Ürün Satılımı

E-ihracat Yöntemiyle Gürcistan’a Ürün Satılımı

E-ihracat Yöntemiyle Gürcistan’a Ürün Satılımı

E-ihracat Yöntemiyle Gürcistan’a Ürün Satılımı

Türkiye’ye komşu ülkelerden biri olan Gürcistan’a ürün gönderiminde bulunmak isteyen kişi sayısı gün geçtikçe artış yaşamaktadır. Bunun sebebi ise Gürcistan’a ürün yollamanın kolay olmasıdır. Böylece markalar ürünlerini ve hizmetlerini Gürcistan’a yollayarak Gürcistan para birimi de kazanabilirler.

Türkiye parasına nazaran daha değerli olduğu için Gürcistan’a ticaret yaparaktan döviz geliri de elde etmektedirler. Gürcistan’a elektronik ihracatla ürün yollamak isteyen markaların satış için uygulaması gereken bazı prosedürler bulunmaktadır. Bunları uygularken de temkinli olmalısınız.

Sektörleri Araştırın

Gürcistan’a yapacağınız satışlar için dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü yapacak olduğunuz yatırımların karşılığını alıyor olmanız gerek. Bu sebeple de satışlara başlamadan önce sektör araştırmaları yapmalısınız. Sektör araştırmaları Gürcistan’da satılmakta olan en çok ürünler ve diğer sektörler hakkında bilgi edinmenizi sağlar.

E-ihracat ve ihracat istatistikleri, Gürcistan’da satışı olan Türk ürünleri ve Gürcistan’da satışı yapılmayan ürünler gibi konularda araştırmalar yaparak sizlerde hangi sektörü seçeceğinize karar verebilirsiniz.

Gürcistan’a Satacağınız Ürünleri Araştırın

Gürcistan’a satacağınız e-ihracat sektörüne karar verildikten sonra yapmanız gereken satışını gerçekleştireceğiniz ürün ve hizmetleri bulmak. Çünkü Gürcistan’a satılabilecek pek çok ürün grupları mevcuttur. Bu konuda araştırma yaparak ürünlerde belirlemeye gidebilirsiniz.

Okumalısın ;
E-İhracat İçin Kullanılabilecek Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Çok talep görmüş veya Gürcistan’da eksik olan ürün ve hizmetlere yönelen birçok firmalar ürün belirlemede zorluk yaşamıyor. Sizler de ihracat için Gürcistan’ı seçmişseniz bu tür çalışmalardan faydalanıp satışını gerçekleştireceğiniz ürün ve hizmetlerde kolay karar verebilir ve ihracat sektöründe büyük başarılar yakalayabilirsiniz.

Gürcistan Satışları İçin Şirket Kuruluşunuzu Yapın

E-ihracat Yöntemiyle Gürcistan’a Ürün Satılımı
E-ihracat Yöntemiyle Gürcistan’a Ürün Satılımı

Gürcistan ihracatları için gerekli belgelerden biri de vergi levhasıdır. Bu levhanın olması Hollanda’ya satışlar için zorunlu olduğundan bu vergi levhasına sahip olabilmek adına ilk önce şirket kurmanız gerekiyor. Bu nedenle şirket kurma zorunluluğu hem kargo süreci hem de vergi süreci için çok önemlidir.

Şirketler ilerideki hedeflerine, amaçlarına ve sermayelerine göre şirket kuruluşu yaparken limited, anonim veya şahıs şirketi türlerinden birini seçerek kuruluşlarını tamamlar. Her şirketlerin kuruluşu farklılık gösterdiği için Gürcistan’a yapacağınız e-ihracat sırasında sıkıntılarla karşı karşıya kalmamak adına bir mali müşavir ya da muhasebeci ile çalışmanızda büyük fayda var.

  • Tedarikçi Bulmalısınız

Şirket kuruluşunu gerçekleştirmiş kişiler bu aşamanın ardından tedarikçi seçiminde bulunmalıdır. E-ihracat yapan kişiler ve markaların kullanacakları modeller arasında stoklu e-ihracat ve e-stoksuz ihracat vardır. Stoklu e-ihracat; marka sahiplerinin Gürcistan’a sattıkları ürünleri bu e-ihracat modelinde olduğu gibi depoda stoklamaktadır.

Stoksuz e-ihracat; markaların hiçbir şekilde stokta tutmadan yaptıkları satışı ifade etmektedir. Bu modelde çoğunlukla kişi ve işletmeciler farklı tedarikçi ürünlerini kendi kar amaçlarına uygun bir şekilde satarak gelir elde ederler. Stoklu veya stoksuz e-ihracat modellerinden birini seçmiş markaların tedarikçi seçimini iyi yapması gerekir.

Okumalısın ;
E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Çoğunlukla tedarik seçimi aşamasında ürün kategorisi, ürün envanteri, ürün fiyatlandırması ve sözleşme koşulları gibi faktörler dikkate alınmalıdır. Sizlerde bu faktörleri göz ardı etmeyip tedarikçi seçiminde bulunmalı ve firmanızın başarı yakalamasına sebep olabilirsiniz.

  • E-ihracat Sitenizi Günlük Yaşama Geçirin

Gürcistan’a ürün ve hizmet gönderiminde bulunmak isteyenler ilk önce bu ürünleri sergileyebilecekleri bir siteye ihtiyaç duyuyor. Çoğunlukla işletmeler hazır bulunan e-ihracat sitesi paketinden yararlanıyor.  Bunun sebebi ise daha az maliyetli olması ve hızlı kurulmasıdır.

  • Kurduğunuz Siteyi Tasarlayın

E-ihracat altyapısına karar verdikten sonra sitenize ürünlerinizi yüklemeniz ve sitenizi tasarlamanız gerekir. Bu aşamada Gürcistan’a satacağınız ürünleri sitenize eklemeden önce kategoriler oluşturun, ürün fotoğraflarınızın profesyonelliğine dikkat edin ve markanıza ait diğer kurumsal sayfalardaki tasarımların profesyonelliğine önem verin.

  • Markalarınızı, Ürün ve Hizmetlerinizi Pazarlayın

Gürcistan’da ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmek isteyen firmaların ilk olarak ürünlerini bu ülkede tanıtması gerekiyor. Çünkü Gürcistan halkı güvenilir sitelerden alışveriş yapmayı seviyor. Bu sebeple tanıtım çalışmalarınızın kaliteli olması size avantajlar sunuyor.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *