«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ihracata Başlamak İsteyenlere Tavsiyeler

E-ihracata Başlamak İsteyenlere Tavsiyeler

Cimri Komisyon Oranları Nelerdir (3)

E-ihracata Başlamak İsteyenlere Tavsiyeler

Yurt dışına olan satışlarda en çok tercih edilen yöntemlerden biri e-ihracattır. Yurt içinde geleneksel ticaretin önüne geçmesine pek çok neden sayabileceğimiz gibi aynı zamanda dünya çapında da etkisini göstermekte. Sebebi ise internet ortamında yapılan ihracat şartlarının geleneksel yöntemlere kıyasla daha esnek olmasıdır. Aklınızda ihracat yapmak adına fikirler varsa eğer bunları e-ticaret siteniz üzerinden işleme koyarak başlayabilirsiniz. Peki, bu ihracata nasıl başlanmalıdır?

E-ihracata Başlamak Nasıl Gerçekleşir?

İzleyebileceğiniz birkaç yol bulunmaktadır. Bu süreçte özel e-ihracat sitenizi açabilir, var olan e-ticaret sitenizi ihracata hazır hale getirebilmek için onları geliştirebilir veya pazaryerlerinde bir mağaza sahibi olabilirsiniz. Bu seçeneklerden birini izleyerek sanal ortamlarda ihracata başlayabilirsiniz. Fakat öncesinde yasal engellerin olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına gerekli tüm evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayıp yetkili kurumlara iletebilirsiniz. İhracata başlamak için bir sürü evraka ihtiyacınız yok. Mikro ihracatlar dahilindeki yapacak olduğunuz yurt dışı satışlarında yalnızca ürün faturaları yeterli olabilirken onun öncesinde ETGB düzenleme yetkileri olan bir kargo veya lojistik firmaları ile anlaşmanız gerektiğini unutmayınız.

E-ticaret Sitenizle Yurt Dışına Açılmak

E-ihracata başlamadan önce mutlaka olması gerekenlerden biri de size ait bir internet sayfanızın varlığıdır. Sizi diğer markaların bir adım ötesine iterken aynı zamanda da yurt dışı satışlarındaki özgünlüğü de arttırır. Ayrıca sitenizi istediğiniz dilde yayınlayabilir ve satış sağlamak istemediğiniz ülkelere de erişiminizi kapatabilirsiniz. Bununla beraber birçok işlem için komisyon ödemeniz gerekmez ve karlılık payınız artar. Yurt dışına satış yapmak için yeteri kadar büyük bir işletmeniz yoksa ya da bütçeniz kısıtlaysa eğer ihracatlar için pazaryerlerini bir basamak olarak görebilirsiniz.

Okumalısın ;
E-ticaret Firmaları İçin Pandemi Koşullarında Yılbaşına Hazırlanma Rehberi

E-ticaret Sitenizde Olması Gerekenler

İhracata yönelik adımlar atılırken sitenizin bilgilerinin eksiksiz olmasına dikkat edin.  Dünyanın her bir yanında sitenizi ziyaret eden müşteriler aradıkları ürünleri rahatça bulabilmeli. Bu durumlar, yalnızca ürünler ile ilgili olmadığı gibi müşterilerin dikkati esasına da dayanır. Çünkü ürün çeşitliliği ve uygun fiyatlar her zaman tek başına yeterli olmaz. Dolayısıyla sitenizin kullanışlı olması sizlere büyük avantajlar sunar.

  • Ürünlere Yönelik Altyapı Oluşturmak

Konseptler son derece önem taşır. Hedef müşterilerinizin ilgisini çekebilen bir vitrin sunmalı ve şık tasarımlar ile dikkatlerini üzerinize toplamalısınız. Tüm bunları yaparken de özgünlükten kopmamaya özen göstermelisiniz. Uygun konsept seçimleri müşterilerinizin tabiri caizse iştahını her zaman açar. Bu süreçte asıl dikkat edilmesi konu da altyapılardır. Altyapılar, pek çok şeyin belirleyicisi ve aynı zamanda uygun konseptler sağlandığı takdir de hedef müşterilerin gezinme potansiyellerini arttırır.

  • Farklı Ödeme Yöntemleri

Uluslararası ticarette kullanılmakta olan global ödeme yöntemleri olduğundan Türkiye’deki ödeme yöntemleri ile yurt dışına satış zordur. Bununla beraber sık sık satış sağladığınız belirli bölgeler varsa orada yaygın kullanılan ödeme yöntemlerini de onaylıyor olmanız gerekir.

  • Kargo Şirket Çeşitliliği
Okumalısın ;
E-ticarette Kişiselleştirmenin Önemi

E-ticaret sitelerinde müşterilerin sahip olduğu özgürlükleri gözlemlemek önemli bir olaydır. İlk atılan adımlar sırasında da bu detayı küçümsememek gerekir. Mümkün olduğunca çeşitlilik sunmak size her zaman avantaj sağlar. Müşteriler, çeşitlilik sayesinde istemedikleri bir kargo şirketinden ürünlerini beklemek zorunda kalmaz.

  • Farklı Dil Seçeneklerine Yer Verme

İhracata başlamak için geleneksel ticarette yabancı dil bilmek veya bir tercüman sağlamanız gereken durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Fakat e-ihracatta böyle bir durum söz konusu olamazken sizin yine de yabancı dil bilmenizde büyük yarar var. Çünkü müşterilerin yabancı dil bilmesi gibi bir zorunlulukları yoktur. Dolayısıyla farklı dillerle de hizmet sağlayabilecek şekilde sitenizi hazırlamanız gerekmektedir. Potansiyel müşterileriniz sitenize girdiği zaman dil seçeneklerini görmeli ve kendilerine uygun dili seçerek işlem yapabilmelidir.

 

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *