«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-ticaret Alanında Müşteri Memnuniyeti

E-ticaret Alanında Müşteri Memnuniyeti

E-ticaret-Alanında-Müşteri-Memnuniyeti

E-ticaret Alanında Müşteri Memnuniyeti

E-ticaret yöntemini tercih ederek internet üzerinden satış yapmakta olan markaların en önem verdiği unsurlar arasında ilk sıralarda müşteri memnuniyeti yer almaktadır. Müşteri memnuniyeti artırabilmeyi başaran markalar hem dijital pazarlama masraflarını azaltabilmekte hem de daha fazla satış yapabilme imkânına sahip olabilmektedir. E-ticaret markaları genel olarak müşteri memnuniyetini artırabilmek amacıyla;

 • Satış sonrası hizmetler,
 • Sipariş yönetimi,
 • İletişim ve pazarlama çalışmaları,
 • Kargo yönetimi,
 • Kampanya yönetimi,

Gibi bazı e-ticaret süreçlerine önem vermektedir. Bu süreçleri oldukça profesyonel bir biçimde yönetebilmeyi başaran işletmeler portföylerinde bulunmakta olan kişilere en iyi hizmetleri sunarak e-ticaret alanında müşteri memnuniyetlerini artırabilmektedir. Ancak müşteri memnuniyeti sağlayabilmek için yapılmakta olan bu çalışmalarda e-ticaret markalarının dikkat etmeleri gereken pek çok unsur yer almaktadır.

E-ticaret Alanında Müşteri Memnuniyeti Ne Demektir?

E-ticaret alanında müşteri memnuniyeti, bir markadan çevrimiçi alışveriş yapmakta olan tüketicilerin sipariş aşaması, teslimat ve siparişler sonrasındaki süreçlerde markadan almış olduğu hizmet ve ürünlerden memnun kalmış olmasına verilen addır.

Herhangi bir e-ticaret firmasından alışveriş yapmış olan tüketicilerin müşteri memnuniyetlerinin sağlanması durumunda bu müşteriler sadık müşterilere dönüşebilmekte ve sadık müşterilere dönüşmüş olan kişilerde bu markadan sürekli olacak şekilde alışveriş yapmaya devam edebilmektedir. Bu durum e-ticaret markalarının memnuniyeti sağlamayı başarması ile pek çok avantajdan yararlanabilmesine yardımcı olabilmektedir.

Okumalısın ;
Hashtag Nedir ve Nasıl Kullanılmaktadır?

E-ticaret Alanında Müşteri Memnuniyeti Artırmanın Avantajları

E-ticaret alnında müşteri memnuniyeti sağlayabilmenin markalara pek çok avantaj sağladığı bilinmektedir. E-ticaret alanında müşteri memnuniyeti sağlanabilmesi durumunda;

 • Markaların hizmetlerinde ve ürün satışlarında artışlar görülmektedir.
 • Bir markadan memnun kalan müşteriler o firmayı çevrelerine de önerdiğinden, e-ticaret firmalarının potansiyel müşterilere ulaşabilmeleri oldukça kolaylaşmaktadır.
 • E-ticaret alanında müşteri memnuniyeti sağlayabilmek, e-ticaret yapan firmaların pazarlama, tanıtım ve reklam masraflarının azalmasına yardımcı olabilmektedir.
 • E-ticaret alanında müşteri memnuniyeti sağlanması durumunda işletmelerde ve markalarda sürekli bir biçimde satış sirkülâsyonu yaşanmaktadır.
 • E-ticaret firmaları müşteri memnuniyeti sağlayabildiği ve satışlarını artırmayı başardığı durumda rakipleriyle daha kolay bir biçimde rekabet edebilmektedir.

Bu avantajlardan yararlanabilmeyi isteyen markaların e-ticaret alanında müşteri memnuniyeti sağlayabilmeye yönelik bazı çalışmalar yapması gerekmektedir.

E- ticaret Alanında Müşteri Memnuniyetini Etkilemekte Olan Faktörler Nelerdir?

E-ticaret alanında sipariş yönetim süreçlerinden satış sonrası hizmetlere kadar olan pek çok süreç müşteri memnuniyetini etkileyen unsurlar arasında bulunmaktadır.

 • Sipariş yönetim süreçleri,
 • Kargo süreçleri,
 • Kampanya süreçleri,
 • Promosyonlar ve indirimler,
 • Satış sonrasında verilmekte olan hizmetler,
 • E-ticaret sitelerinde yapılan değiştirmeler ve geliştirmeler,

Müşteri memnuniyetini etkilemekte olan unsurlar arasında bulunmaktadır. Satışları artırabilmeyi, sadık müşteriler kazanabilmeyi ve rakipleriyle daha kolay bir biçimde rekabet edebilmeyi isteyen tüm markaların tüm bu süreçlerin yönetimlerine oldukça önem vermeleri gerekmektedir.

Okumalısın ;
E-ticaret Oturum Kaydı Ne Demektir?

Sipariş yönetimini en iyi şekilde yapmak

Müşteri memnuniyeti sağlamayı isteyen markaların önem vermeleri gerekli olan en önemli e-ticaret süreci sipariş yönetimi olarak bilinmektedir. E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketicilerin bir ürüne hızlı bir şekilde ulaşarak problemsiz bir hizmet alabilmek onları en mutlu eden faktörlerin başında yer almaktadır. Markalarında sipariş yönetimlerini problemsiz bir biçimde yaparak müşteri memnuniyeti sağlayabilmeleri için stoklarını güncel tutabilmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

Ürünlerin hızlı şekilde ulaşmasını sağlamak

e-ticaret alanında müşteri memnuniyeti sağlayabilmek için kargo ve teslimat ile ilgili süreçlerin profesyonel bir biçimde yürütülmesi gerekmektedir. Çünkü e-ticaret firmalarından alışveriş yapmayı tercih eden kişiler, satın almış oldukları hizmet ve ürünlere problemsiz bir biçimde sahip olabilmeyi istemektedir. Bu sebeple e-ticaret firmalarının depo personelinden çalışmış oldukları kargo firmasına kadar olan tüm unsurlar ürünlerin müşterilere hızlı bir biçimde ulaşabilmesini sağlarken müşteri memnuniyeti artırabilmeye de yardımcı olmaktadır.

Kampanyalar yaratmak

e-ticaret firmalarının müşteri memnuniyeti artırabilmek için mevcut müşterilerine yönelik e-ticaret kampanyaları düzenlemeleri gerekmektedir. kampanyalar, markaya karşı olan sadakati artırabilmeye yardımcı olmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *