«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-ticaret Alanında Ürün Fiyatlandırma Stratejileri Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret Alanında Ürün Fiyatlandırma Stratejileri Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret-Alanında-Ürün-Fiyatlandırma-Stratejileri-Nasıl-Olmalıdır

E-ticaret Alanında Ürün Fiyatlandırma Stratejileri Nasıl Olmalıdır?

E-ticarete yeni başlayan ya da e-ticaret yapan kişilerin merak ettikleri konular arasında, e-ticaret alanında ürün fiyatlandırma stratejilerinin nasıl yapıldığı yer almaktadır. E-ticaret firmalarının arasındaki rekabet ortamlarının oldukça büyük olması nedeniyle firmalar genel olarak fiyatları ile ortaya çıkarak müşterilerini çekebilmektedir.

Doğru fiyatlandırmalar yapılarak rakiplerin karşında bir adım öne geçebilmek için e-ticaret alanında ürün fiyatlandırma analizlerine oldukça önem verilmesi gerekmektedir.

Fiyatlandırma Ne Demektir?

Fiyatlandırma, firmaların hizmet ya da ürünlerini satacak olduğu fiyatı belirlediği süreçlere verilen isimdir. E-ticaret alanında faaliyet gösteren firmalar açsından oldukça önemli bir süreç olan fiyatlandırma sayesinde firmalar, rakiplerinin bir adım önüne geçebilme fırsatıyla, büyüyen rekabet ortamında ön plana çıkabilmektedir.

Fiyatlandırma Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişilerin alışveriş alışkanlıklarını belirlemelerindeki önemli etkenlerin başında fiyatlandırma yer almaktadır. Fiyatlandırma yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlara önem verildiği zaman en doğru fiyatlandırmalar yapılabilmektedir. Bu durum rakiplerin karşısında daha da ön plana çıkabilmeyi kolaylaştırmaktadır. Fiyatlandırma yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar;

 • Rakip analizleri,
 • Hedef kitle analizleri,
 • Talepler,
 • Ürünlerin alış fiyatları,
 • Ürünlerin maliyetleri,
Okumalısın ;
İyzico Nedir ve Komisyon Oranları Nelerdir?

Benzerindeki pek çok unsurun fiyatı belirlemede göz önünde bulundurulması gerekmektedir. E-ticaret alanında ürün fiyatlandırma stratejileri arasında özellikle rakip analizleri oldukça önemlidir.

Rakip Analizleri ile Rakipleri Doğru Bir Şekilde Tanıma

E-ticaret alanında ürün fiyatlandırma yapılırken gerçekleştirilecek olan ilk adım rakip analizi yapmak olarak bilinmektedir. Yapılacak olan rakip analizleri sayesinde, e-ticaret yaparak gelir elde etmekte olan rakiplerin kampanya ve fiyat stratejilerini görüp, bu stratejiler doğrultusunda fiyat belirlemesi yapılabilinmektedir.

Rekabete dayalı olarak yapılan fiyatlandırma stratejisi, ürün fiyatlandırması yapılırken en çok tercih edilen stratejilerdendir. Rakip analizleri yapılırken ürünlerin lojistik süreçleri ve maliyetleri gibi pek çok unsurunda göz önünde bulundurulması firmaların kar edebilmesini kolaylaştırabilmektedir.

Hedef Kitle Analizleri ile Müşterileri Tanıma

E-ticaret alanında yer alan en önemli unsurlardan bir diğeri de hedef kitle olarak bilinmektedir. En doğru şekilde yapılabilen hedef kitle analizleri sayesinde, e-ticaret firmaları müşterilerini yakından tanıyabilme olanağı bulmakta ve bu kişiler ile ilgili edindikleri bilgiler potansiyel müşterileri, müşteriye çevirebilme oranlarını artırabilmektedir.

Bu nedenle ürün fiyatlandırmaları yapılırken ilk önce hedef kitlede bulunmakta olan kişilerin yaş aralıkları, cinsiyetleri ve alışveriş alışkanlıkları gibi pek çok unsur göz önünde bulundurularak, hem ürünlerin en doğru şekilde tespit edilebilmesi sağlanır hem de ürün fiyatlandırmaları en doğru şekilde gerçekleştirilebilir.

Buybox Takibi Yapma

Buybox, internet üzerinden satılmakta olan ürünlerin hemen al fiyatı olarak bilinmektedir. Genel olarak bu tarzda çalışmakta olan ve değişik markaların ürünlerinin fiyatlarını ürün altında ya da aynı kategoride sergilemekte olan siteler yer almaktadır. Bu sitelerden alışveriş yapmayı tercih eden kişiler de genel olarak en ucuz olan ürünü almayı daha doğru bulmaktadır.

Okumalısın ;
Clickbait Ne Demektir? Nasıl Yapılmaktadır?

Pazar Araştırması Yapma

E-ticaret yöntemi ile internet üzerinden ürün satışı gerçekleştiren kişilerin iş planlarında, genel olarak pazar araştırmaları yapmak bulunmaktadır. Pazar araştırmaları yapabilmek, firmaların hangi ürünleri nasıl satacağını, nasıl pazarlayacağını ve nasıl fiyatlandıracağını belirlemesi konusunda oldukça etkili olmaktadır. Pazar araştırması yapılarak ürünlerin ideal fiyatlarının bulunması isteniyorsa;

 • Satılacak olan ürünlerin arz ve taleplerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
 • Rakiplerin fiyatlarının ve nasıl farklılaştıklarının incelenmesi oldukça önemlidir.
 • Müşterilerin satılacak olan ürünlere ihtiyacının olup olmadığının bilinmesi gerekmektedir.
 • Müşteriler bu ihtiyaçları için satın alma ile ilgili karar verebilirler mi?

Gibi sorulara yanıt verilmesi gerekmektedir. Sonrasında satmakta olunan veya satılmak istenen ürünlerin genel olarak e-ticaret sitelerinde ne kadara satıldığının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Pazar araştırması yapıldıktan ve rakipler incelendikten sonra ürün fiyatları belirlenirken rakiplere yakın fiyatların belirlenmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu şekilde belirlenmiş olan fiyatlar sayesinde rakiplerle rekabete girilebilmekte ve rakiplerden farklılaşan özellikler bulunuyorsa ürünlerin satılması kolaylaşmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *