«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ticaret Firmaları İçin Özel Günlerde Mobil Uygulama Yönetimi Hakkında Her Şey

E-ticaret Firmaları İçin Özel Günlerde Mobil Uygulama Yönetimi Hakkında Her Şey

E-ticarette Kişiselleştirmenin Önemi

E-ticaret ile internetten ürün satışı yapan firmalar satışlarını arttırmak için farklı stratejilere başvurmaktadır. Mobil uygulamalar da e-ticaret firmalarının satış arttırma stratejilerinden biridir. Çünkü tüketicilerin internetten yaptıkları alışverişlerin %75’i mobil uygulamalar üzerinden gerçekleşmektedir. Özellikle Yılbaşı, Black Friday, Sevgililer Günü gibi özel günlerde çeşitli indirimlerden yararlanmak isteyen tüketiciler mobil uygulamaları tercih etmektedir. Dolayısıyla e-ticaret firmalarının mobil uygulamaların yönetimine önem vermesi gereklidir. Peki, özel günlerde mobil uygulama yöntemi nasıl olmalıdır? Gelin bu soruya yanıt bulabileceğiniz yazımıza bir göz atalım.

Mobil Uygulama Optimizasyonuna Ağırlık Verin

E-ticaret firmalarının doğru bir mobil uygulama yönetimi için mobil uygulama hızını göz önünde bulundurması gereklidir. Çünkü tüketicilerin büyük çoğunluğu sayfa yüklenme hızı 1-2 saniye olan mobil uygulamalardan alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Sayfa yüklenme hızı 3-4 saniye aralığında olan mobil uygulamaları terk etmektedir. Bu neden e-ticaret firmalarının hem siteleri için hem de mobil uygulamaları için optimizasyon çalışmalarına ağırlık vermesi gereklidir.

Sorunsuz bir şekilde çalışan mobil uygulamalar için e-ticaret firmalarının yerine getirmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

  • Mobil uygulamanın temiz kod yapısıyla oluşturulmuş olması gereklidir.
  • Ürün ve kategori sayfalarında yer alan görseller optimize edilmelidir.
  • Gereksiz reklam alanları ve bannerlar kaldırılmalıdır.
  • Banner ve Slider alanlarında kullanılan görseller sıkıştırılmalıdır.

Sizler de bu hususları yerine getirerek mobil uygulamanızı optimize edebilirsiniz. Bu sayede tüketicilerin sorunsuz bir şekilde alışveriş yapmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Okumalısın ;
Tevkifat Ne Demektir ve Nasıl Hesaplanır?

Mobil Uygulamanızın Ana Sayfasına Önem Verin

E-ticaret firmaları Yılbaşı, Black Friday, 11.11, ve Sevgililer Günü gibi özel günlerde kampanyalar düzenleyerek satışlarını arttırmayı hedeflemektedir. Bu noktada firmaların mobil uygulamalarının ana sayfalarına önem vererek tasarımsak değişiklikler yapması oldukça önemlidir. Böylelikle firmalar ürün, hizmet ve kampanyalarını ön plana çıkabilmekte ve hedef kitlelerine ulaştırabilmektedir.

E-ticaret firmaları özel günlerde ana sayfalarını tasarlarken;

  • Slider alanlarında kampanyalarını ön plana çıkarmalıdır.
  • Kampanyalı ürünler vitrindekiler, öne çıkanlar ve yeni gelenler şeklinde ana sayfada kategorilere ayırmalıdır.
  • Banner alanlarında tasarımsal değişiklikler yapılarak kampanya ürünleri tüketicilere sunmalıdır.

Sizler de mobil uygulamanızın ana sayfasına önem vererek kampanyalı ürünlerinizi ön plana çıkarabilir ve böylelikle satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimini Ön Planda Tutun

Kullanıcı deneyimi, e-ticaret firmalarının web sitelerini ve mobil uygulamalarını ziyaret eden kullanıcıların en çok hangi alanlarla etkileşim kuracağını tahmin ederek sitelerini ve mobil uygulamalarını tasarlamaya olanak sağlamaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmalarının kullanıcı deneyimini ön planda tutması oldukça önemlidir. Firmalar kullanıcı deneyimini ön planda tutarak tüketicilerin mobil uygulama üzerinden kolay bir şekilde alışveriş yapabilmelerini mümkün kılmaktadır. Böylelikle hedeflenen mobil satış oranlarına ulaşılabilmektedir. Sizler de özel günlerde mobil uygulamanızı yönetirken kullanıcı deneyimini ön planda tutabilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Okumalısın ;
Müşteri Memnuniyetini Artırabilme Teknikleri

Özel Günlerde Mobil Uygulamanız Üzerinde Kampanyalar Düzenleyin

Özel günlerde e-ticaret firmaları hem web sitelerinde hem de mobil uygulamalarında kampanyalar düzenlemektedir. Çoğu e-ticaret firması mobil uygulama indirme sayısını arttırmak için mobil uygulamaları üzerinde web sitelerine kıyasla daha yüksek indirim oranına sahip kampanyalar ortaya koymaktadır. Örneğin; web sitelerinde yalnızca %25 indirim uygulayan firmalar, mobil uygulamalarında %25 indirime ek olarak kargo bedava kampanyası başlatmaktadır. Böylelikle firmalar hem daha kolay bir şekilde satışlarını arttırmakta hem de hedef kitlesindeki kişilere daha kısa süre içinde ulaşmaktadır.

Öte yandan e-ticaret firmaları özel günlerde düzenledikleri kampanyaları hedef kitlelerine duyurmak için onlara anlık bildirimler göndermelidir. Anlık bildirimler sayesinde firmalar satışlarını arttırma fırsatını yakalayabilmektedir. Buna ek olarak müşteriler ile daha kolay bir şekilde etkileşime geçebilmekte ve sadık müşteriler kazanabilmektedir. Sizler de özel günlerde mobil uygulamanız üzerinde farklı stratejiler ile kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı arttırırken mobil uygulama indirme sayınızı da doğru oranlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *