«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-ticaret Firmaları İçin Pandemi Koşullarında Yılbaşına Hazırlanma Rehberi

E-ticaret Firmaları İçin Pandemi Koşullarında Yılbaşına Hazırlanma Rehberi

İnternetten Hangi Ürünleri Satmalıyım?

E-ticaret firmaları her yıl yılbaşı öncesinde satışlarını arttırmak için kampanyalar düzenlemektedir. Kampanyalardan yararlanan tüketiciler hem kendilerine hem de sevdiklerine hediye almak için alışveriş yapmaktadır. Böylelikle e-ticaret firmaları satışlarını büyük ölçüde arttırmaktadır. Fakat 2021 yılının son günlerinin pandemiye denk gelmesi e-ticaret firmalarının satışlarını olumsuz etkileyeceğini düşündürtmektedir. Oysa sanılanın aksine yılbaşı öncesinde hazırlık yapan ve kampanyalar düzenleyen e-ticaret firmaları satışlarını arttırabilecektir. Peki, e-ticaret firmaları pandemi koşullarında yılbaşına nasıl hazırlanmalı? Gelin şimdi hep birlikte buna bir göz atalım.

Rakiplerinizin Yılbaşı Kampanyalarına Göz Atın

Dünya genelini etkisi altına alan koronavirüs, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının değişmesine neden olmuştur. Bu durum da e-ticaret sektörünün hızla büyüyüp genişlemesini beraberinde getirmiştir. E-ticaret yapan kişi veya firmalarının sayısının artması da yılbaşı kampanyaları düzenleyen firma sayısının artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle pandemi koşullarında yılbaşı kampanyaları düzenlemek isteyen e-ticaret firmalarının rakip analizi yapması oldukça önemlidir. Firmaların rakip analizi yaparken bazı hususları göz önünde bulundurması gereklidir. Bu hususlar şunlardır:

 • E-ticaret firmaları bulundukları sektör içerisinde faaliyet gösteren rakip firmaları saptamalıdır.
 • Rakip firmaların ne zaman kurulduğuna dair bilgi edinmelidir.
 • Rakiplerin ürün fiyatlandırma stratejileri gözlemlenmelidir.
 • Rakiplerin güçlü ve zayıf yönleri belirlenmelidir.
 • Rakip firmaların Google Adwords ve sosyal medya platformlarında nasıl bir dijital pazarlama stratejisi uyguladığı tespit edilmelidir.
Okumalısın ;
Türkiye’nin En Çok İhracat Yapmakta Olduğu Ülkeler

Sizler de bu hususları göz önünde bulundurarak rakip analizi yapabilirsiniz. Bu analiz sayesinde pandemi koşullarında yılbaşı kampanyalarınızla nasıl öne çıkabileceğinizi belirleyebilirsiniz.

Yılbaşı Kampanyalarınızı Planlayın

Pandemi koşullarında yılbaşı kampanyaları ile satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının yılbaşı kampanyalarını doğru bir şekilde planlaması gereklidir. E-ticaret firmalarının genellikle yılbaşı döneminde planladıkları kampanya türleri şunlardır:

 • Bülten aboneliklerine %10 indirim
 • Arkadaşını davet et 10 TL hediye çeki kazan
 • İlk alışverişe özel 20 TL indirim
 • 3 al 2 öde
 • X üründen alana Y ürününde %10 indirim

Sizler de sıraladığımız kampanya türlerinden faydalanarak firmanıza yönelik yılbaşı kampanyanızı ortaya koyabilirsiniz. Böylelikle hem müşteri memnuniyetini arttırabilir hem de sadık müşteriler kazanabilirsiniz. Aynı zamanda da satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Ürünlerinizi Kampanya Dönemine Hazırlayın

Pandemi koşullarında yılbaşı kampanyaları düzenleyen e-ticaret firmalarının ürünlerini kampanya dönemine hazırlaması gereklidir. Bu noktada ürün stoklarını güncellemek ve web sitede en çok satılan ürünlere yer vermek firmaları kampanya dönemine hazır hale getirmektedir.

E-ticaret firmalarının yılbaşı kampanyalarında web sitelerinde yer vermesi gereken yılbaşında en çok satılan ürünlerden bazıları şunlardır:

 • Kar küresi
 • Çam ağacı ve süsleri
 • Yılbaşı temalı pijama, kazak, terlik, çorap, kupa vb. ürünler
 • Kokina

Sizler de yılbaşında en çok satılan ürünleri web sitenize ekleyerek pandemi koşullarında yılbaşı kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Böylelikle tüketicilerin ilgisini çekerek onların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilirsiniz. Dolayısıyla da satışlarınızı arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Okumalısın ;
Polonya’da Nasıl Şirket Kurulabilir?

Site Tasarımınızda Yeni Yıl Ruhunu Yansıtın

Pandemi koşullarında yılbaşı kampanyaları düzenleyerek satışlarını arttırmayı hedefleyen e-ticaret firmalarının web site tasarımına önem vermesi gereklidir. Çünkü e-ticaret firmalarının web siteleri bir vitrin görevindedir. Bu noktada firmaların yerine getirmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • Yılbaşı döneminde firmaların web site tasarımlarında yeni yıl ruhunu yansıtması oldukça önemlidir. Böylelikle tüketicilerin dikkatini çekebilmek mümkündür.
 • Web site tasarımlarında kırmızı, yeşil, beyaz ve sarı gibi yılbaşını yansıtan tema renkleri kullanılmalıdır.
 • Tüketicilerin kampanyaları toplu bir şekilde görebilmesi için yılbaşı indirimlerine özel kampanyalar sayfası oluşturulmalıdır.
 • Yılbaşı kampanyasında yer alan ürünler öne çıkanlar, çok satanlar ve yeni gelen ürünler gibi kategorilere yerleştirilmelidir. Bu sayede siteyi ziyaret eden tüketiciler yeni yıla özel kampanyaları ve ürünleri görebilmektedir.
 • Tüketicilere güven veren bir ödeme sayfası oluşturulmalıdır.

Sizler de bu hususları yerine getirerek web sitenizde yeni yıl ruhunu yansıtabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizin ilgisini çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *