«
 1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya
 3. E-ticaret Firmalarının Facebook Sayfa Analizi

E-ticaret Firmalarının Facebook Sayfa Analizi

E-ticaret Firmalarının Facebook Sayfa Analizi

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, Mark Zuckerberg tarafından geliştirilip 2004 yılında piyasaya sunulmuştur. Piyasaya sunulduğu günden beri popülerliğini asla kaybetmeyen Facebook, hem kişisel amaçlı hem de ticari faaliyetlerde kullanılmaktadır. Facebook’u e-ticaret firmaları gibi ticari faaliyetlerde bulunan işletmelerin kullanması için bir Facebook sayfası oluşturması gereklidir. Bunun yanı sıra da firmalar satışlarını arttırabilmek için Facebook sayfalarını sürekli olarak analiz etmelidir. Peki, e-ticaret firmaları Facebook sayfaları nasıl analiz edebilir? Gelin hep birlikte bir göz atalım.

Facebook Sayfa Erişimini Analiz Edin

E-ticaret firmalarının Facebook sayfa analizi yaparken öncelikle dikkat etmesi gereken husus Facebook sayfa performansıdır. Facebook sayfa performansını ölçmek için de sayfa erişiminin analiz edilmesi gereklidir. Bu analiz sayesinde e-ticaret firmalarının Facebook sayfalarına hangi günlerde ne kadar kişinin eriştiğini gözlemlemeleri mümkündür. Aynı zamanda firmaların gönderi paylaşım zamanlarını ve günlerini ayarlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu noktada firmalar Facebook sayfa erişimi analizi yaparken;

 • İlk olarak Facebook Business Suite aracına giriş yapmalıdır.
 • Ardından sol panelde bulunan ‘İstatistikler’ butonuna basmalıdır.
 • İstatistikler bölümünün genel bakış ekranında ilk sırada yer alan Facebook Sayfa Erişimi bölümündeki sonuçlar raporunu gör alanına tıklanmalıdır.
 • Bu alana tıklandıktan sonra sayfa erişimini görebilmek adına bir grafikle karşılaşılmaktadır.
 • Bu grafiği yorumlamak için bir excel tablosu oluşturulmalıdır.
 • Excel tablosunda tarih, içerik ve erişim sayılarının belirtildiği sütunlar oluşturulmalıdır. Hangi tarihe kaç erişimin geleceği excel tablosuna kaydedilmelidir.
Okumalısın ;
Twitter’da Takip Etmeniz Gereken Metrikler

Sizler de bir e-ticaret firması olarak sıraladığımız adımları takip edebilir ve sayfa erişiminizi analiz edebilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı arttırabileceğiniz bir sayfa stratejisi ortaya koyabilirsiniz.

Facebook Business Suite Aracından Yararlanın

Facebook sayfa analizi yapmak isteyen e-ticaret firmaları Facebook Business Suite aracından yararlanılmalıdır. Facebook tarafından yakın geçmişte piyasaya sunulan Facebook Business Suite sayesinde e-ticaret firmaları;

 • Hedef kitle analizi
 • İçerik analizi
 • Reklam planlama
 • Planlanmış içerikler oluşturma
 • Facebook ve Instagram Analizi
 • Mağaza

Gibi işlemlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmektedir. Sizler de Facebook sayfanızı analiz etmek istiyorsanız vakit kaybetmeden Facebook Business Suite kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hedef Kitlenizde Yer Alan Kişileri Analiz Edin

Facebook sayfa analizi yapmak isteyen e-ticaret firmalarının Facebook sayfalarını takip eden kişileri analiz etmesi oldukça önemlidir. Facebook sayfasını takip eden kişiler genellikle hedef kitlelerinde yer alan kişilerdir. Dolayısıyla hedef kitlelerinde yer alan kişilerin demografik bilgileri, cinsiyet ve yaş oranları, internet kullanma alışkanlıkları ve kullandıkları sosyal medya platformları göz önünde bulundurularak analiz edilmelidir. Böylelikle de hedef kitleye yönelik doğru içerik paylaşımı ve reklam çalışmaları yapılmalıdır.

Facebook hedef kitlede yer alan kişileri analiz etmek için;

 • Öncelik olarak Facebook Business Suite’te istatistikler bölümüne giriş yapılmalıdır.
 • Ardından da hedef kitle raporun gör butonuna tıklanmalıdır.
Okumalısın ;
E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bu işlemlerden sonra Facebook firmalara analiz raporunu sunacaktır. Bu analiz raporuna göre firmaların hedef kitlelerine kurumsal mı yoksa samimi bir dil kullanacağına, yaşadıkları şehirlere göre hangi reklam türlerini hedefleyeceğine karar verebilmektedir.

Gönderilerinizi Analiz Edin

Facebook sayfa analizi yapmak isteyen e-ticaret firmaları için en önemli unsur gönderilerdir. Çünkü firmalar ne tür gönderilerin hedef kitleleri tarafından beğenilip beğenilmediği inceleyebilmektedir. Bu sayede de ne tür paylaşımlar yapabileceklerine karar verebilmektedir.

Erişim, paylaşım, beğeniler, yorumlar ve sonuçlar gibi pek çok unsura gönderi analiziyle ulaşılabilmektedir. Bu noktada firmalar sırasıyla;

 • Facebook Business Suite aracına giriş yapmalıdır.
 • Ardından istatistikler başlığı altında yer alan içerikler bölümüne tıklamalıdır.
 • Sayfanın üst bölümünde yer alan Reklamlar ve Gönderiler bölümüne tıklanmalıdır. Burada yalnızca Facebook gönderileri işaretli bir şekilde bırakılarak gönderi analizi yapılmalıdır.

Sizler de bu adımları takip ederek Facebook sayfanızı analiz edebilirsiniz ve dijital pazarlama stratejilerinizi daha kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenize kolaylıkla ulaşabilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *