«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ticaret Oturum Kaydı Ne Demektir?

E-ticaret Oturum Kaydı Ne Demektir?

E-ticaret-Oturum-Kaydı-Ne-Demektir

E-ticaret Oturum Kaydı Ne Demektir?

e-ticaret alanında oturum kaydı yapılması, müşteri davranışlarını anlayabilme ve analiz edebilme konusunda oldukça önemli ipuçlarının elde edilebilmesini kolaylaştırmaktadır. Kullanıcıların davranışları hakkında bir fikir sahibi olabilmek için kayıtlar en güçlü araçların başında yer almaktadır.

Oturum Kaydı Ne Demektir?

Oturum kaydı, sitedeki kullanıcı oturumlarının kaydedilmesini sağlayan araçtır. Kaydedilen oturum, orada sanki biri gerçek zamanlı şekilde izliyormuş gibi yeni baştan oynatmaktadır. Kaydırma, fare hareketleri ve tıklamalar dahil bütün web sitesi etkinliklerini yakalayabilmektedir. Bu şekilde ziyaretçilerin sitede ne ile ilgilendikleri, siteyle nasıl etkileşime girdikleri görülebilmekte ve bununla alakalı stratejiler geliştirilebilmektedir.

Oturum kaydının bazı amaçları şu şekildedir;

  • Kullanıcıların her bir sayfada ne kadar zaman geçirdiklerini öğrenebilmek,
  • Ziyaretçilerin daha çok hangi tür sayfalarda zaman harcamış olduklarını öğrenebilmek,
  • Ziyaretçilerin nereye gitmiş olduklarını saptayabilmek,
  • Sitede kalan kişilerin dönüşüm oranlarına olan etkilerini ve sayfayı neden terk ettiklerini analiz edebilmek,
  • Siteye gelmiş olan farklı kullanıcıların da davranış şekillerini anlayabilmek,
Okumalısın ;
İşleri Kolaylaştırabilecek Ücretsiz En İyi Fotoğraf Düzenleme Programları

Oturum Kaydının Ne Gibi Faydaları Bulunmaktadır?

Oturum kaydı yapmış olmanın çevrimiçi alışveriş sitelerine birçok avantajlar sağladığı bilinmektedir. Bu faydalar arasında yer alanlardan bazıları;

Ziyaretçilerin Geliş Amaçlarını Anlayabilmek

E-ticaret sitelerinde oturum kaydı almak, siteye gelmekte olan ziyaretçileri izleyebilme imkânı sağlamaktadır. Böylece siteler, ziyaretçilerin hangi konularda takıldığı, ziyaretçilerin beklentilerini ne oranda karşılayabildikleri gibi konularla ilgili fikir sahibi olabilmektedir. Ayrıca elde edilen veriler sayesinde müşterilerin hangi konularda ikna edilmesi gerektiğiyle alakalı önemli ipuçlarına ulaşılabilmesini sağlamaktadır.

Sitelerde Hangi Unsurlar ile Etkileşime Girildiğini Anlayabilmek

Oturum kaydı, kullanıcıların sitelerde ne şekilde ve nasıl etkileşime girdiklerinin anlaşılmasına imkân tanıyabilmektedir. Kullanıcıların neleri atladıkları, hangi bölümlerde daha çok zaman harcadıkları, neye tıklamış oldukları ve odaklandıkları yer gibi konular hakkında yardımcı olabilmektedir.

Hataları ve Sorunları Fark Ederek Çözüm Bulmak

Kullanıcıların hayal kırıklığına uğradığı, kafasının karıştığı ve bazı sorunlar yaşarken takıldığı oturumların tekrarlarını izlemek, sitelerin iyileştirilebilmesinde ve sorunların fark edilerek çözümlenmesinde en hızlı yöntemlerden birisidir.

Ziyaretçilerin Siteden Niçin Ayrıldıklarını Öğrenebilmek

Dönüşüm sağlamadan siteden ayrılmakta olan kullanıcıların oturumlarının tekrarlarının izlenmesi, ziyaretçilerin neden siteyi hemen terk ettiklerinin öğrenilmesine ve yapılacak iyileştirmeler sayesinde ziyaretçilerin sitede daha uzun kalmalarını ve eyleme geçebilmelerini sağlama konusunda imkan sunmaktadır.

Oturum Kayıtları Ne Tür Bilgiler Vermektedir?

Oturum kayıtları, kullanıcıların tarayıcılarında görmüş oldukları her şeyi göstermektedir. Her bir kullanıcı oturum kayıtları siteye geldiğinde kaydırmayı, tıklamaları ve fare hareketlerini gerçek zamanlı şekilde gösterebilmektedir. Mobil cihazlardaysa dokunma ve kaydırma benzeri seçeneklerde mevcuttur. Kullanıcılar yeni bir sayfaya gittiklerinde ya da sayfalarını yenilediklerinde, oturum bütün bir şekilde kaydetmeye devam edecek olup, ziyaretçinin birden fazla sayfadaki yolculuklarının videolarını kesintisiz şekilde izlenebilmektedir.

Okumalısın ;
Başarılı Markaların Bilinen 6 Ortak Özellikleri

Oturum Kaydı Yapmakta Olan Araçlar Hangileridir?

Oturum kaydı yapmakta olan pek çok araçlar yer almaktadır. Bu araçlardan bazıları şunlardır;

Hotjar

Hotjar, sektörde bilinen oturum tekrarı ve ziyaretçi kayıt çözümlerinden biri olarak bilinmektedir. Hotjar, birçok gelişmiş özelliklere de sahiptir. Bu araç sayesinde, fare hareketleri, dokunmalar, tıklamalar ve kullanıcılar dâhil olmak üzere web sitelerine göz atmakta olan gerçek web sitesi ziyaretçilerinin kayıtlarını izleyebilmektedir.

Hotjar, oturum kaydı yapmakta olan araçların ilk başında yer almakta olan uygulamalar arasında yer almaktadır. Hotjar’ın genel özelliklerine bakıldığı zaman; öğreticileri, sitede bulunan faydalı belgeler, filtreler, görüntülenen sayfalar, oturumlar ve ziyaretçi kayıtlarının kayıt altına alınması mümkündür.

Smartlook

Smartlook, her bir ziyaretçinin web sitesinde ya da uygulamasında ne yaptığını, her an açık olan ziyaretçi kayıtlarını göstermektedir. Otomatik olarak izleme, ziyaretçilerin bazı etkinlikleri ne sıklıkta ve nasıl yaptığını gösterebilmektedir.

Mouseflow

Mouseflow, sektördeki  bilinen en iyi oturum kayıt araçlarından biri olarak bilinmekte olup, mükemmel özelliklere sahiptir.Mouseflow sayesinde kullanıcılar, web sitesi ziyaretçilerinin bütün oturumlarının video benzeri oynatmalarını izleyebilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *