«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-ticaret Sektöründe İptal ve İade Koşulları

E-ticaret Sektöründe İptal ve İade Koşulları

E-ticaret-Sektöründe-İptal-ve-İade-Koşulları

E-ticaret Sektöründe İptal ve İade Koşulları

E-ticaret alanında müşterilerine kaliteli hizmet vermek isteyen firmaların ideal ölçüde iptal veya iade politikasına gereksinimi vardır. E-ticaret alanında tüketicinin kararlarına son derece yön veren bu politikalar, tüm ticari ürünler için gerekli olan bir durum değildir. Fakat günümüz şartlarının çevrimiçi alışverişlerinde pek çok sektör için iade ve iptal koşulları geçerliliğini sürdürmektedir. Sizlerde çevrimiçi ortamın iptal ve iade koşullarına yönelik daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız hazırlamış olduğumuz bu yazımızı okuyabilirsiniz.

E-ticarette İptal ve İade Politikası Ne Demek?

E-ticaret sektöründe iptal ve iade politikaları, bir müşterinin daha öncesinde e-ticaretten aldığı bir ürünü hangi koşullarda iade veya değişim yapabileceğini gösteren bir beyandır. İptal ya da iadeler, e-ticaret sektörleri için dezavantajlı bir durummuş gibi gözükse de aslına bakıldığında müşteriler böyle bir hakkının olduğunu bilerek rahatça alışverişler yapmakta ve satışlar artmaktadır. Tüketicinin bir ürünü rahatlıkla iade edebileceğini bilmesi markanıza şans verme olasılığını da artıracaktır.

Cayma Hakkı Ne Demek?

Cayma hakkı, e-ticaret alanındaki iptal ve iadelerin gerçekleştirilmeden önce bilinmesi gereken hususlardan biridir. 6502 sayılı kanunca mesafeli sözleşmelere yönelik oluşturulmuş yasalar ile cayma hakkının sınırları belirlenmiştir. Tüketicinin, çevrimiçi alışverişte aldığı bir ürünü 14 gün içerisinde iade edebilme hakkı ve ürünün mevcut bedelinin tamamını geri alma hakkı mevcuttur. Tüm mesafeli satış sözleşmelerinde bu maddeye yer verilmesi zorunludur. Ürün iadesinde yapılacak cayma hakkında sebep belirtme zorunluluğu da bulunmamaktadır.

Okumalısın ;
İyzico Nedir ve Komisyon Oranları Nelerdir?

Tüketici Hakkı Para İadesi Süresi

İptal ve iade politikası kapmasında tüketiciler, cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanılması durumunda tüketici, 14 gün içerisinde anlaşmalı kargo firması ile ücretsiz iade yapabilir. Satıcının da ücret iadesini 10 gün içerisinde yapması zorunlu bir durumdur. Çevrimiçi alışverişlerde yaşanan iadeler, kişiye ait kartlara yapılmaktadır.

Cayma Hakkı Koşulları

Her satıcının iade kabul etmesi gibi bir zorunluluk söz konusu değildir. Öte yandan e-ticarette bulunan pek çok ürün için cayma hakkı geçerliliğini sürdürmektedir.

Cayma Hakkı Bulunmayan Ürünler;

 • Altın ve mücevher ürünleri
 • Sağlık ve hijyen kapsamlarınca iadesi kabul görülmeyen ürünler ( iç çamaşır, mayo, kozmetik vb. )
 • Üzerinde değişiklik yapılarak kişiye özel duruma getirilen ürünler
 • Son kullanma tarihine az kalan ürünler
 • Kitap veya dergi gibi basılı ürünler
 • Yazılım malzemeleri

 E-ticaret Tüketici Hakkı Nedir?

E-ticarette tüketici hakkı; mesafeli satış sözleşmelerinde, ön bilgilendirme formlarında ve gizlilik politikaları gibi alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu sözleşme sayesinde tüketicinin hakları alıcı-satıcı olarak güvence altına alınmış olur. Bu sözleşmeye e-ticaret sitelerinde tüm şeffaflığı ile yer verilmesi gerektiği gibi tüketicilerinde bu haklarına detaylıca öğrenmesi zorunludur.

 • Mesafeli Satış Sözleşmesi
Okumalısın ;
Ayakkabı Sektöründe Faaliyet Gösteren E-ticaret Firmaları İçin Pazarlama Rehberi

Alıcı ve satıcının yüz yüze olmadığı her alışveriş türündeki satış sözleşmesidir. Dolayısıyla uzaktan satış çevrimiçi satışlardan daha kapsamlı olup çevrimiçi satışı daha geniş mesafedeki satış tanımına dahil eder.

 • Ön Bilgilendirme Formu

Mesafeli satış sözleşmesindeki en önemli husustan biridir. Bu form satın almak istediği herhangi bir ürünü somut halde göremeyen ve deneyemeyen tüketicinin ürün hakları konusunda satıştan önce bilgi sahibi olmasını amaçlayan bir yazıdır. Ödemenin kredi kartı ile yapıldığı durumlarda okuyup işaretlenmesi gerekmektedir. Firma sahipleri bu formu 3 yıl kadar saklamakta ve tüketicinin de bu forma kolaylıkla ulaşabilmesini sağlamak zorundadır.

 • Gizlilik Politikası

Bir diğer adıyla gizlilik bildirimi, bir şirketin internet sitesi ile etkileşime girdiği durumlarda müşteriye ait kişisel ve çoğunlukla hassas bilgilerinin nasıl toplanması, işlenmesi, depolanması ve korunması gerektiğini açıklayan bir bildirimdir. Her e-ticaret sitesinde bulunması zorunludur.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *