«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ticaret Siteleri İçin Ramazan Ayına Hazırlanma Rehberi

E-ticaret Siteleri İçin Ramazan Ayına Hazırlanma Rehberi

E-ticaret Siteleri İçin Ramazan Ayına Hazırlanma Rehberi

E-ticaret Siteleri İçin Ramazan Ayına Hazırlanma Rehberi

E-ticaret ile uğraşan sitelerin satışlarını artırabilecek olduğu bayramlar ve özel günler yer almaktadır. Bunlardan bazıları yeni yıl, sevgililer günü, anneler günü, babalar günü, öğretmenler günü gibi özel günlerken bazıları da ramazan ve kurban bayramı gibi dini bayramlar olarak bilinmektedir. Ayrıca bir de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi e-ticaret siteleri için önemli olan resmi bayramlar da yer almaktadır.

Ramazan ayının yaklaşmakta olduğu günlerde e-ticaret işletmelerinin Ramazan ayına en iyi şekilde hazırlanmaları gerekmektedir. Sosyal medya alanlarında yapılacak olan çalışmalar veya kampanya hazırlıkları ile e-ticaret alanında faaliyet göstermekte olan işlemelerin satışlarını artırabilmeleri mümkündür.

Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı’na hazırlanmayı düşünmekte olan e-ticaret sitelerinin dikkatli olması gereken bazı noktalar yer almaktadır. Ramazan ayına ve Ramazan Bayramı’na hazırlanmak isteyen e-ticaret firmaları satılacak ürünler, reklamlar, sosyal medya paylaşımları ve kampanya hazırlıklarına kadar pek çok unsura dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ramazan Ayı Ne Demektir?

Ramazan ayı veya halk arasında bilin diğer adıyla On bir Ayın Sultanı, İslam dininin inançlarına göre Hz. Muhammed’e Kuran-ı Kerim’in inmeye başlamış olduğu aya verilmiş olan ad olarak bilinmektedir. Ramazan ayı, hicri takvimin 9. ayıdır. Ramazan ayı içerisinde oruç tutulması ve teravih namazı kılınması gibi dini vazifeler yerine getirilmektedir.

Okumalısın ;
E-ticarette Gerçek Zamanlı Pazarlama Hakkında Her Şey

Ramazan Ayı Ne Zamandır?

Bereket, tövbe, yardımlaşma ve hoşgörünün ön planda tutulduğu Ramazan ayı, her sene hicri takvim esasına göre on gün öne gelmekte olup, 20022 senesinde ise Ramazan ayı,2 Nisan ile 2 Mayıs tarihleri arasına denk gelmektedir.

Ramazan Bayramı Ne Demektir?

Ramazan Bayramı veya halk arasında bilinen diğer bir adıyla Şeker Bayramı, Ramazan ayı bittikten sonraki üç gün süre ile kutlanmakta olan dini bayramın adıdır. Ramazan Bayramının ilk gününden önceki güne de arife günü denilmektedir.

Ramazan Bayramı, Ramazan ayı bittikten sonraki ilk üç gün olarak kutlanmakta olup, Hicri takvime göre Şevval ayının 3. gününde bitmektedir. 2022 yılında ise 2 Mayıs ile 4Mayıs tarihleri arasındaki üç gün Ramazan bayramı olarak kutlanacaktır.

Ramazan Ayının E-ticaret Siteleri Açısından Önemi Nedir?

E-ticaret siteleri açısından dini ve resmi bayramlar ile özel günler oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı da dini bayramlar arasında bulunmakta olup, e-ticaret işletmeleri için oldukça önemlidir. Eğer e-ticaret işletmeleri dini bayram olan Ramazan Bayramına v Ramazan ayına en iyi şekillerde hazırlanabilirse pek çok avantajlardan da yaralanmaktadır.

  • Ramazan ayı, e-ticaret işletmelerinin kampanyalar düzenleyerek satışlarını artırabildiği dönemlerdendir.
  • Ramazan ayı içerisinde oruç tutmakta olan kimseler evden çıkmamak ve yorulmamak için genel olarak e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir.
  • Ramazan ayı açısından özel ürünler olarak bilinen pide, hurma, güllaç, tarhana gibi iftarda ve sahurda yenmekte olan ürünlerle ilgili kampanyalar düzenlemekte olan markalar satış artırabilmeyi başarmaktadır.
  • Ramazan ayında kılınan teravih namazı için kişiler seccade ve tespih ihtiyaçlarını e-ticaret sitelerinden almayı tercih etmektedir.
  • Çevrimiçi manav ve market alanlarında faaliyet göstermekte olan markalar Ramazan ayında daha çok satış yapmaktadır.
  • Ramazan Bayramı’nda sevdiklerini ve büyüklerini ziyaret etmeyi düşünen kişiler onlara karşı güzel görünmek istemektedir. Bu sebeple de çocuk giyim, erkek, kadın giyim ürünleri üzerine satış yapmakta olan markalar bu dönem için düzenledikleri kampanyalar ile satışlarını artırabilmektedir.
  • Ramazan ayına özel düzenlenen kampanyalar ile markalar normal dönemlerden daha fazla satış yapabilme imkânı bulmaktadır.
Okumalısın ;
Amazon FBA Satış Yapabilme Rehberi

Yapılan araştırmalara göre Ramazan ayında e-ticaret sitelerinin alışverişlerini on üç kat artırmakta olduğu görülmektedir. 2021 yılında e-ticaret sitelerinden yapılan alışveriş oranları Nisan’da 28,5 milyar TL, Mayıs ayında da29,5 milyar TL olarak görülmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *