«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ticaret Sitenizde Kullanıcı Yorumlarının Önemi

E-ticaret Sitenizde Kullanıcı Yorumlarının Önemi

E-ticaret-Sitenizde-Kullanıcı-Yorumlarının-Önemi

E-ticaret Sitenizde Kullanıcı Yorumlarının Önemi

Kullanıcının satın almış olduğu bir ürün hakkında geri bildirim de bulunmasına kullanıcı yorumları denir. Her e-ticaret sitesinde satın alım gerçekleştikten sonra sayfada açılan bir opsiyon bulunur. Bu opsiyon sayesinde müşteriler ürün hakkındaki deneyimlerini yazabilmektedir. E-ticaret sektöründe başarılı olmanın yolu müşteriler ile iyi anlaşmaktan geçer. Çünkü müşterilerinizin, ürün ve hizmetleriniz hakkındaki görüşleri büyük önem taşır. Puanlama yapmak veya yorumlarda bulunmak müşterilerin geri bildirimlerini kolaylaştırmaktadır. İnternet ortamında müşteriler, yorum yaparak geri dönüşlerini bildirmeyi tercih etmektedir. Bu yorumların neticesinde herhangi bir ürün ile ilgilenen bireyler firma bilgisi dışında başka bilgilere de erişebilme imkanı yakalamış olur. Yapılan bu yorumlarının düzenli takibi markanıza büyük katkılarda bulunur. Böylelikle aldığınız geri bildirimleri okuyarak hedef müşterilerinizin gözünde tam olarak hangi konumda bulunduğunuzu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda bu yorumlar hizmetlerinizin iyileşmesine de katkı da bulunacaktır. E-ticaret siteleri, kullanıcıların ürün ve hizmetler hakkında kapsamlı araştırmalar yapmasına olanak sağlar. Bu sayede bir ürün hakkındaki olumlu ya da olumsuz yorumlara dakikalar içerisinde ulaşılabileceği için karar alma işlemlerini büyük ölçüde etkileyebilmektedir.

  • Marka Güvenilirliği Oluşturmak

E-ticaret sektöründe dikkat edilmesi gereken önemli yerlerden biri marka güvenilirliği oluşturmaktır. Rakipleriniz ile aranızdaki rekabet de müşterilerin ilgisini çekmeyi başarmak istiyorsanız bir güven inşa etmeniz şart. Kullanıcıların yaptığı yorumlar da bu güveni inşa etmeye olanak sağlayabilir niteliktedir. Her şeyden önce bir yorum, tüketicinin tutumunu ortaya koyar. Bir ürüne gelen çokça yorum o ürünün daha fazla satın alındığının bir göstergesidir. Aynı zamanda bu yorumlar, başka alıcılara ürün detayları hakkında veri sağlar.

  • Satın Almaya Teşvik Etmek
Okumalısın ;
Bill Gates’in Önermiş Olduğu 5 Kitap

E-ticaretin kısa süre içerisinde farklı alternatifleri ortaya çıkarması sonucunda tüketicinin, yalnızca reklam veya tanıtım çalışmaları ile satın almaya karar vermesi yeterli olmayabilir. Paylaşılan deneyimlerin satın alımı konusunda büyük etkileri mevcuttur. Yorumlar sayesinde marka anlatısının gerçekliği ortaya çıkmış olur. Ürün ve hizmetlerin bahsedildiği gibi satışlara çıkması da yorumlarda belirtilebilir. Ürün hakkında yapılan olumlu ya da olumsuz yorumlar, hedef müşterinin satın alma konusundaki düşüncesini bir karara bağlamasında yardımcı olur.

  • SEO’ya Katkı Sağlamak

Sitenize duyulan ilgi ve rağbetler arama motorunda görünürlüğünüzü arttırır. Ürünlerinize yorumlar yapılması da sitenizin daha çok tık almasına olanak sağlar. Müşterinin ilgi alanı, sizin hizmet verdiğiniz alan ile uyuştuğu takdir de ürün sayfanızda bulunan yorumları görme şansı yakalayacaktır. Bu yorumları görünce de otomatik olarak sitenize yönelim sağlayacaktır.  Kullanıcı yorumlarının varlığı SEO konusunda büyük katkı sağlar. Kullanıcı yorumlarını bir diğer tabirle ifade edecek olursak özgün yorumlar da diyebilmekteyiz.

E-ticaret Sitenizde Olumlu Geri Bildirimleri Arttırmak İçin Tüyolar

Sitenizde herhangi bir ürün ve hizmet alışverişi yapan bir müşterinizin yorum yapmasını sağlayarak diğer müşterilerin gözünde de güven kazanmanıza yol açar. Bunun için de yorum yapmanın kolay olması gerekmektedir.  Müşterilerinizin yorum yapmasını teşvik edebilmek adına onlara mail gönderebilirsiniz. Aynı zamanda yalnızca yorum yapanlara özel olan bazı opsiyonları da devreye sokabilirsiniz.  Ürün sayfasında yorumların gözükmesi de müşterileri teşvik eden bir diğer durumdur. Bu kısma ürün detaylandırmalarının altında yer vererek görünür kılabilirsiniz.

Okumalısın ;
Online Satış Sitesi Kurabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler

E-ticaret Sitenizde Olumsuz Yorumlara Karşılık Sergileyebileceğiniz Tutum

Ürün tedarik aşamasında bazı sıkıntılar ile bir araya gelebilirsiniz. Olumsuz yorumların sitenizde görünürlüğü artmış olabilir. Bu gibi durumlarda krizi fırsata çevirmek her zaman faydalı olacaktır. Olumsuz yorumlara zamanında geri dönüş yaparak aksiyon alabilirsiniz. Müşteriye, yaşanan durum için üzgün olduğunuzu ve en kısa zamanda telafi edeceğinizi söyleyebilirsiniz. Sonrasında da soruna ulaşarak çözüm arayabilirsiniz. Unutmayın ki markalar sorunları çözebildiği ölçüde başarıyı yakalar.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *