«
  1. Anasayfa
  2. Öneri
  3. E-ticarete Atılmak İçin İlham Veren Girişimcilik Hikayeleri

E-ticarete Atılmak İçin İlham Veren Girişimcilik Hikayeleri

E-ticarete Atılmak İçin İlham Veren Girişimcilik Hikayeleri

E-ticaret; ürün ve hizmetlerin satış, reklam, pazarlama ve ödeme seçenekleriyle web site üzerinden ticaretinin yapılmasıdır. Diğer bir deyişle e-ticaret; geleneksel ticaretin internet ortamında veya mobil olarak yapılmasıdır. E-ticaret sektörüne atılan firmalar pek çok avantaja sahip olmaktadır. Fakat e-ticaret sektörüne atılarak başarısız olmaktan korkan pek çok girişimci kişi ya da firma mevcuttur. Hatta başarısızlıktan korkarak e-ticarete atılamayan firmalar zarara uğramaktadır. Bu noktada e-ticaret firmaları kendilerine ilham veren girişimcilik hikayelerini incelemektedir. Biz de bu yazımızda e-ticarete atılmak isteyenler için ilham verici girişimcilik hikayelerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak vakit kaybetmeden e-ticaret sektöründe yerinizi alabilir ve büyük başarılara imza atabilirsiniz.

Trendyol’un Başarılı Girişimcilik Hikayesi

2009 yılında Demet Mutlu tarafından kurulan Trendyol, Türkiye’nin en büyük pazaryerlerinden birisidir. Bu pazaryerinden gün içerisinde milyonlarca kişi alışveriş yapmaktadır. Peki, Trendyol’un kurucusu Demet Mutlu’nun başarılı girişimcilik hikayesi nedir? Gelin bir göz atalım.

Harvard’da eğitim gören Demet Mutlu, eğitimini bırakıp iş kurma kararı almasının üzerine evini ofise çevirerek Trendyol’u hayata geçirme adımları atmıştır. Evini ofise çevirmesiyle başlayan girişimcilik serüveni, Trendyol’u kurma yolunda devam etmiştir.

Tüm olumsuzluklara karşı pes etmemesi ve hayallerine tutunması Demet Mutlu’nun Trendyol’u kurma sürecini hızlandırmış ve markasının başarısını arttırmıştır. Demet Mutlu’nun başarılı girişimcilik hikayesi de e-ticarete atılmak isteyen diğer girişimcilere adeta bir örnek olmuştur.

Okumalısın ;
Home Ofis Şahıs Şirketi Kurmak İçin 5 Neden

Amazon’un Başarılı Girişimcilik Hikayesi

Başarılı bir e-ticaret firması olan Amazon, 1994 yılında Jeff Bezons tarafından kurulmuştur. Üniversite öğreniminin ardından birçok bilişim firmasında üst düzey yönetici pozisyonlarında çalışan Bezons, aldığı bir kararla 1994 yılında Amazon’u kurmuştur. Yalnızca kitap satmak amacıyla kurduğu Amazon’un ilk adımlarını evinin bir odasında atmıştır. İlk aylarında daha satışlarını arttırmayı başaran Bezons, ilk ayında 80 bin dolar ciro yapmıştır.

En büyük e-ticaret firmalarından biri olan Amazon’un başarısı tamamen Jeff Bezons’un detaycı kişiliği ile ilişkilidir. Aynı zamanda Jeff Bezons’un asla pes etmeyerek müşteri memnuniyetine önem vermesi başarılarının devamının gelmesine de neden olmuştur.

E-ticarette başarılı bir girişimcilik örneği olan Amazon, girişimcilerin cesaretlenmesine ve herhangi bir olumsuzluğa kadar pes etmemesine olanak sağlamaktadır.

Zara Başarılı Girişimcilik Hikayesi

Dünya üzerinde pek çok ülkede mağazası bulunan Zara, 1975 yılında Amancio Ortega tarafından kurulmuştur. Amancio Ortega, çocukluk yıllarında terzi çıraklığı yaparken gençlik yıllarında da tekstil atölyesinde çalışmıştır. 1975 yılında da kendi markası Zorba’yı hayata geçirmiştir. Ardından eşinin önerisiyle bu ismi Zara’ya dönüştürmüştür. 1980’li yıllarda ise Zara tamamen Inditex Group içerisinde yer alarak modaya yön veren mağaza haline gelmiştir.

E-ticarette başarılı bir girişimcilik hikayesi yaratmak isteyen Amancio Ortega, hayallerine ve hedeflerine ulaşmak için asla çalışmaktan vazgeçmemiştir. Öte yandan da karşı karşıya kaldığı olumsuzluklarda pes etmeyi ala düşünmemiştir.

Okumalısın ;
Trendyol Satıcı Paneli Kullanımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Herkese Lazım Başarılı Girişimcilik Hikayesi

Günümüzün en yeni e-ticaret oluşumlarından biri olan herkeselazım.com.tr, 2020 yılının Kasım ayında kurulmuştur. Kurucusu ve başarı hikayesinin sahibi Erdem Silay’dır. Erdem Silay, başarılı girişimcilik hikayesine fotoğraf seven kişilerin en kaliteli fotoğraf makinelerine ve aksesuarlarına ulaşmasını sağlama isteğiyle adım atmıştır. 15 senelik tecrübesini değerlendirmesiyle de ortaya Herkese Lazım çıkmıştır.

Başarılı girişimcilik hikayeleri içerisinde yer alan Herkese Lazım’ın kuruluş hikayesi ve e-ticarette hızla büyüyüp gelişmesi, tecrübenin e-ticaret sektöründe ne kadar önemli olduğunu tüm girişimcilere göstermektedir. Başarısızlıktan korkan kişiler için de en iyi örnek haline gelmektedir.

Çabuk Mama Başarılı Girişimcilik Hikayesi

2011 yılında Ankara’da Eda Petshop ismi ile faaliyet göstermeye başlayan Çabuk Mama, e-ticarete atılmak isteyen kişi veya firmalar için başarılı bir girişimcilik hikayesidir. Merkezi Ankara’da bulunan petshop firması, 2014 yılından itibaren Ankara bölgesine aynı gün teslimat seçeneği sunmaya başlamıştır. Markanın çeşitliliği ve petshop ürünlerine ilgi duyulması, Çabuk Mama’nın büyümesini beraberinde getirmiştir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *