1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ticarete Başlarken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 5 Husus

E-ticarete Başlarken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 5 Husus

E-ticarete Başlarken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 5 Husus

E-ticaret sektörüne katılan sayısı her geçen gün biraz daha arttığından yeni başlayacak olanların dikkat etmesi gereken çok önemli hususlar vardır. Bu hususlar sayesinde sektöre yeni giriş yapanlar bile kısa sürede büyük ilerlemeler kat edebilir. Bu yazımızda bizler 5 önemli hususa yer vererek e-ticarete başlayanlara yardımcı olmak istedik. Gelin birlikte bu önemli 5 hususun neler olduğuna göz gezdirelim.

Site Düzenine Dikkat Edin

E-ticarete başlarken en önemli detaylardan birisi iyi bir site ismi bulabilmek ve site içi gerekli düzenlemeleri tamamlamaktır. Sitenize ilk girecek olan müşteri sitenizde uzun süre vakit geçirebilmeli ve işi iyi bildiğinizi burada görebilmelidir. Akılda kalıcı bir site ismi ve logo ile ilk aşamanızı tamamlamanız çok önemlidir. Sitenizin açılma hızı da 3 saniyeden fazla olmamalıdır. Bununla birlikte site içerisinde önemli seçenekler belirgin renklerle ortaya çıkarılmalıdır. Özellikle alıcı kesimin kısa yoldan sipariş verebilmesi için sepete at, ödeme yap gibi butonların ön planda olması son derece önemlidir. Site içi arka plan renginin sade olması ve yazı stillerinin de okunaklı olması son derece önemlidir. Yani müşterilerinizin gözünü yoracak her türlü davranıştan sakınmanız gereklidir.

Mobil Cihazlarla Uyumlu Olun

Son zamanlarda yapılan alışverişlere bakıldığında büyük bir kısmının mobil cihazlardan olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum akıllı telefon artışıyla paralel olarak sürmektedir. Bu yüzden birçok alıcı mobil cihazından sitenize girecek ve sipariş verecektir. Bunun için mobil girişlerde kolaylık olmasını sağlamanız gerekir. Ayrıca gereksiz yazılar ve göz yoruculuğundan uzak tutulan bir mobil görünüm sağlayarak müşteri memnuniyeti kazanabilirsiniz.

Okumalısın ;
eBay’da Satış Yapma

Sosyal Medya Hesapları Açın

Sosyal medya ile uyum içerisinde olan bir site her zaman bir adım önde demektir. Birçok kişi sosyal medya üzerinden ürünlere göz gezdirmekte ve yorumlarını okumaktadır. Güvenilir bir satıcı olmak istiyorsanız ve birçokları tarafından bilinip hızla ilerlemek istiyorsanız sosyal medya sizin için paha biçilmez bir kaftan gibidir. Doğru şekilde yönetirseniz sosyal medya üzerinden birçok kişiyi kısa sürede sitenize çekebilirsiniz. Burada canlı yayınlar yapıp ürünlerinizle ilgili bilgiler verirseniz birçok müşterinizin güvenini kazanabilirsiniz. Ürünlerinizin hangi kesime daha çok hitap ettiğine dikkat ederek tam alıcı kitlenize yönelebilirsiniz. Sosyal medya üzerinden reklamlar yaparak sitenize yine müşteriler çekebilirsiniz. Gerçek alıcılarınıza ulaşabildiğinizde zaten kısa sürede birçok alıcıya ulaşabilirsiniz.

Blog Sayfası Oluşturun

Blog sayfası e-ticaret sitelerinin güncel kalması ve Google üzerinde öne çıkması için son derece önemlidir. Bu blog sayfasında birçok konu hakkında bilgi verip müşterilerinize güncel kaldığınızı ve onları ne kadar önemsediğinizi gösterebilirsiniz.  Burada içerikleriniz ilgi çekici ve özgün ise birçok müşteri sitenizde olan ziyaretini daha uzun tutabilir. Bunun yanında herhangi bir ürün hakkında Google üzerinde arama yapan müşterilerin karşısına çıkmanız da mümkün olabilir. Bunun için blog yazılarınızı önemseyerek her gün veya iki günde bir şeklinde düzenli olarak paylaşımlar yapın. Uzun süre paylaşım yapmayan siteler müşterilerin güvenini kaybetmektedir. Blog sayfanızda ürünleriniz hakkında değişik bilgiler de verebilirsiniz.

Okumalısın ;
Müşteri Sadakati Nasıl Kazanılır?

Ürünlerin Kargolanma Süreci Hakkında Bilgi Verin

Ürünlerinizi satın alacak olan müşteriler kargo sürecine oldukça dikkat etmektedir. Ürün kargolandığında müşteriye tüm bilgiler gitmelidir. Müşteri online olarak tüm kargolanma sürecini görebilmelidir. Ürünlerinizi üzerinde kendi logonuz bulunan poşet ve ambalajlarda göndermeniz size olan güvenin artmasını sağlayacaktır. Hatta ürünler eğer ezilebilir özellikteyse bunları kutu şeklinde kargolamanız daha çok kişinin takdirini kazanmanızı sağlayacaktır. Eğer memnuniyet durumu düşük olan müşterileriniz varsa onlarla konuşarak bu kritik anları düzeltmeniz gerekir. Sorun yaşayan müşterilerinize küçük hediye çekleri göndererek onları mutlu edebilirsiniz. Hediye çeki vermek istemezseniz bazı ürünlerde onlara özel indirimler yaparak gönüllerini alabilirsiniz. Bir müşteri bile sizin için her zaman değerli olmalıdır. Kaybedilen müşterilerin başkalarını da götürdüğü bir gerçektir. Bu yüzden müşterilerinizi her zaman önemseyin.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *