«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E- Ticarete Başlarken Yapılması Gerekenler

E- Ticarete Başlarken Yapılması Gerekenler

E-ticarete Başlarken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 5 Husus

E-ticaret yapabilmek için gerekli bazı kurallar yer almaktadır. Bu kurallardan birincisi şirket kurmaktır. E-ticaret şirketi kurmak ticari faaliyetlerinizi resmi olarak yapabilmeniz açısından oldukça önemlidir. Ürün kullanmanız ve satışlarınızdan elde edeceğiniz gelirlerinizi kredi kartı ile almanız gerekecektir. Bu sistemleri gerçekleştirebilmek için de bankalar ile yapacak olduğunuz anlaşmalar sırasında şirketinize ait belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeleri sunabilmek için de bir şirketinizin olması zorunludur.

İnternet üzerinden yapacak olduğunuz her satış için alıcılarınıza fatura keserek alıcılarınıza bu faturayı ürün ile gönderme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Fatura kesmeniz de vergi ödeme yükümlülüğünü ortaya çıkarmaktadır. Vergi ödeyebilmek içinde devlet kurumlarınca resmi olarak şirket statüsüne sahip olmanız gerekmektedir.

E-ticaret yapabilmek için kurmanız gereken şirketin türüne ait bir kural bulunmamaktadır. Limitet, anonim veya şahıs şirket alternatiflerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Bu konuyla ilgili bütün detayları alanında uzman bir muhasebeci ile çözmeniz gerekmektedir.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E- ticaret her geçen gün büyümekte olan bir sektör olduğundan rekabetin de sürekli olarak arttığı bir alandır. Bu sebeple eğer e-ticaret ile uğraşmak istiyorsanız gerekli olan bütün adımlarınızı planlı ve düşünerek atmanız gerekmektedir.

  • Satılacak Olan Ürüne Karar Verme

e- ticaret ürünler konusunda çok geniş imkanlar sunmaktadır. Hangi tür ürün veya ürün gurubu satacağınıza kendinizin kara vermesi gerekmektedir. İsterseniz müşterilerin çok fazla talep ettikleri ürünleri satabilir ya da farklı alanlara yönelerek istediğiniz ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu karar iş planınızı tamamen etkileyecek olan bir karardır. İnternet sitenizin adresi, şirketinizin adı bu kararınıza göre şekillenecektir.

Okumalısın ;
E-ticaretin 5 Önemli Sırrı

Eğer hangi ürünü satacağınıza dair bir fikriniz yoksa internette en çok satan ürünlere bakarak hangi ürünleri satabileceğinize dair bir fikir edinebilirsiniz.

  • Şirket ve Alan Adı Belirleme

Alan ve şirket adınızın belirlenmesi e-ticarette zorunlu olan adımlardan bir diğeridir. E-ticarette şirket adınız müşterilerinizin şirketinizle temasta bulunabilmesi için gerekli olan en önemli noktalardan biridir. Bu sebeple faaliyet göstermekte olduğunuz alanınızı işaret edebilecek, çarpıcı ve akılda kalabilecek bir şirket adı tercih etmeniz oldukça önemlidir. Seçmek istediğiniz ismi hizmet anlayışınıza ve çalışma prensiplerinize göre belirleyebilirsiniz. Şirket isminize karar vermeden önce internette araştırma yapmanız gerekmektedir. Karar verdiğiniz, almayı istediğiniz ismi sizden önce bir başkası almış olabilir.

  • Şirketinize Ait Kurulumunuzu Yapma

Şirket kurulumu e-ticaret yapabilmeniz için şarttır. Satacak olduğunuz ürünlere karar verip adınızı da seçtikten sonra şirket kurulumu aşamasına geçmeniz gerekecektir. Bu aşamada ise bazı resmi kurumlar ve maliye ile alakalı işlemleri tamamlamanız gerekmektedir. Bu konuyla ilgili şirketinizi kurduktan sonra çalışmaya karar verdiğiniz mali müşavirinizden yardım istemeniz en doğru hareket olacaktır. Şirket kurulumu için hangi evraklara ihtiyacınız olacağı gibi konularda size en doğru yolu mali müşaviriniz gösterecektir.

  • E-Ticaret Altyapısı Seçiminizi Yapma
Okumalısın ;
E-ticaret Sektöründe Ödeme Yöntemlerinin Önemi

Seçecek olduğunuz e-ticaret altyapısı, ulaşmak istediğiniz satış hacmi ve satmak istediğiniz ürün tipleri gibi detaylara göre belirlenmeli ve gerekli teknik özelliklere sahip olması gerekmektedir.

E-ticaret altyapısı seçerken izlenebilecek üç değişik yol bulunmaktadır. Bu yollar; ücretsiz altyapılar, şirkete özel olacak şekilde bir yazılım hazırlatmak ve hazır olarak bulunan e-ticaret paketlerinden yararlanmaktır.

 Ücretsiz olan alt yapılar düşük maliyetlere sahip olduğu için tercih ediliyor olsa da e-ticaret faaliyetlerinizi geliştirmek istediğiniz zamanlarda engel teşkil edebilmektedir. Genel olarak başlangıç seviyesindeki şirketler için hazırlanmıştır.

Şirketinize özel olacak şekilde bir yazılım hazırlatmak, hem zaman hem de maliyet açısından dezavantajlı olarak görülmektedir. Bu tür yazılımın hazırlanması oldukça uzun bir zaman alabilir. İstediğiniz tüm özelliklere sahip bir alt yapı ayrıca maliyet gerektirebilir.

Hazır olarak bulunan e-ticaret alt yapıları çeşitli seviyelerdeki işletmelerin beklentilerini karşılayabilecek düzeyde hazırlanmıştır. Maliyeti kontrolünüz altında tutabilmek hazır paketlerin en önemli avantajlarındandır. Düşük seviyedeki paketler ile başlayarak işlerinizin gidişine göre paket değişikliği yaparak paketinizi yükseltebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *