«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ticaretin 5 Önemli Sırrı

E-ticaretin 5 Önemli Sırrı

E-ticaret 5 Önemli Sırrı

E-ticaret sektöründe farklı stratejiler yaratmak rakip firmaların önüne geçmeyi sağlayan en önemli konulardandır. Bu noktada e-ticaret firmalarının çeşitli araştırmalar yapmaları gerekmekte ve gündemi sürekli olarak takip etmeleri gerekmektedir. Bu sayede bilinmeyen stratejilerin farkına varan firmalar kısa yoldan büyümenin yollarını bulmaktadır. Bizler geçmiş tecrübelerimizin bizlere kattığı kadar sizlere yol göstermek için bu makaleyi hazırlıyoruz. Burada önemli e-ticaret sırlarını bir araya getirdik. Gelin birlikte neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Rakip Firmaların Neler Yaptığına Göz Atın

E-ticaret sisteminde güncel kalabilmek için rakip firmaların neler yaptığına göz atmak en önemli stratejidir. Rakip firmalarınızı gözetlemek sizlere yeni fikirler üretmenizde yardımcı olacaktır. Onların yaptığı yanlışlar ve doğrular sizi belli bir noktaya yönlendirecektir. Bu sayede neyi yapıp neyi yapmamanız gerektiğini görebilirsiniz. Ancak rakip firmaların yaptığının aynısını yapmak da haksızlık olur. Bu kopya sizi olduğunuz yerden aşağı düşürür. Sizler rakip firmalardan sadece ilham almalı onlardan daha iyi çalışmalar yapmalısınız.

Müşterilerinize Güven Verin

Müşteriler güvendikleri sitelerden alışveriş yaparlar ve bir süre sonra alışveriş yapacakları siteleri kafalarında belirlemiş olurlar. Bir defa sizden alışveriş yaptıklarında onları memnun bırakabilirseniz sonrasında sizden sıklıkla alışveriş yapabilirler. Elbette ki bu durum birbirine bağlantılı işlemlerin tamamlanmasıyla mümkün olabilir. İyi bir ekip kurmanız bu süreçte çok önemlidir. Bu ekip müşterilerinizle sürekli olarak iletişim halinde olmalıdır ve kargo sürecinde bozulan ürünlerle ilgili memnuniyetsiz müşterilerle uygun dille konuşmalıdır. Bu müşterileri yeniden kazanabilmek adına onlara çeşitli indirimler tanıyabilirsiniz. Bu en kritik konulardan birisidir. Bunun yanında güvenli ödeme sistemlerinin varlığını içeren bir yazıyı da mutlaka siteniz içerisinde bulundurun.

Okumalısın ;
E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Kalitesi Artırabilecek 5 İpucu

Site İçi Düzeni Ayarlayın

Site içi düzen müşterilerin size olan bakış açısı için çok önemlidir. Bu bakış açısı siteniz ilk açıldığı an müşterilerin hafızasına yer edinecektir. Eğer ilk açılmada site içerisinde sorunlar varsa, sitenin açılması uzun sürüyorsa ve karmaşık bir sistemden oluşuyorsa bu durum size olumsuz olarak dönecektir. Müşterilerin sitenizi terk etmeyip uzun süre kalmasını istiyorsanız site içi düzeninize dikkat etmeniz gerekir. Önemli yazıların müşterilerin görebileceği yerlere konulması gerekmektedir. Müşteriler bir ürünü satın almak istediğinde buna yönelten yazıların direkt olarak hazırda bulunması gerekmektedir. İyi yapılandırılmış bir site müşterilere güven verecektir.

Mobil Uyumluğu Sağlayın

Siteniz ne kadar güzel yapılanmış olsa da mobil cihazlarla uyumlu olmadığında yeterli müşteriye ulaşmanız mümkün değildir. Birçok kişi artık oturduğu yerden mobil cihazlarını kullanarak alışverişlerini tamamlamaktadır. Durum böyle olunca mobil cihazlarla sitenizin uyumlu olması gerekmektedir. Telefonuyla sitenize giren müşteri bunu hızlı bir şekilde başarabilmeli ve sayfalarda da rahatlıkla dolabilmelidir. Bunun yanında bir ürünü satın alacaksa bunu da kolayca yapabilmelidir. Bunun için sitenizin bir uygulaması olması çok daha rahat bir kullanım sağlayacaktır. Birçok e-ticaret sitesi mobil cihazlarla uyumluluğu yeterince sağlayamadığından eriyip gitmiştir.

Okumalısın ;
E-ticarette İhracatın Önemi

Sosyal Medya Ortamlarında Aktif Olun

Sosyal medya ürün satışı için en önemli ortamlardır. Burada milyonlarca kişi aktif olarak bulunmakta ve reklamları görebilmektedir. Bu reklamlarla ürünlerinize anında gerçek müşteriler ulaşabilir. Bunun için sosyal medyada reklamlara önem vermeniz gerekir. Bu reklamlarda içerikleri güzel bir şekilde dizayn ederseniz mutlaka ilgi çekecektir. Müşterilerinizi memnun edebilmek ve onlara güven verebilmek için onlarla bu ortamlarda çok rahat bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya da canlı yayınlar açarak ürünlerinizi tüm yönleriyle müşterilerinize tanıtabilirsiniz. Bu sayede müşteriler size daha fazla güvenerek alışveriş yapabilmektedir. Sosyal medya sayfanızın da siteniz kadar düzenli olması gerekir. Bunun için profilinizde görülen yazılar ve profil fotonuz sizin simgenizdir. Bu alanlara çok dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanında takipçi ve beğeni sayılarınızın çokluğu müşterilerin mutlaka dikkatini çekecektir. İlk başlarda bu alanlarda çokluk yaratmak için takipçi ve beğeni satın alabilirsiniz. Bu durum hızlı ilerleyebilmeniz için gereklidir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *