«
 1. Anasayfa
 2. Pazarlama
 3. E-ticarette Büyüme Pazarlamasının (Growth Marketing) Önemi

E-ticarette Büyüme Pazarlamasının (Growth Marketing) Önemi

2022 Yılında E-ticaret Sektöründe Beklenen Pazarlama Trendleri

Günümüz dünyasında tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının değişmesi beraberinde online alışverişi getirmiştir. Dolayısıyla e-ticarete atılan kişi veya firma sayısı da artmaktadır. Her geçen gün artan rekabet ortamı da e-ticaret firmalarını farklı pazarlama stratejileri uygulamaya yöneltmektedir. Bu pazarlama stratejilerinden biri de büyüme pazarlamasıdır. Büyüme pazarlaması yani Growth Marketing, farklı kanallar ve stratejilerle sık sık denemeler yaparak büyüme tekniklerini kullanmakta ve pazarlama harcamalarını büyüme odaklı olarak optimize etmektedir. Bu yönüyle geleneksel pazarlama stratejilerine kıyasla farklıdır. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmaları için büyüme pazarlaması hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Büyüme Pazarlaması (Growth Marketing) Nedir?

Girişimci Sean Ellis tarafından 2010 yılında ortaya atılan büyüme pazarlaması, müşteri ilişkileri oluşturmaya ve sadakati teşvik etmeye odaklanan stratejiler bütünüdür. Özgünlük ve katılıma önem veren müşterilerin yaşam boyu değerlerini savunan uzun vadeli bir çalışmaya dayanmaktadır. Yenilikçi, deneysel ve kullanıcı odaklı bir pazarlama stratejisi olması geleneksel pazarlama türlerinden ayırmaktadır.

Büyüme pazarlaması metrikleri ise şunlardır:

 • Müşteri edinme oranları
 • Müşterilerin yaşam boyu değerleri
 • Müşterileri tutma oranları
 • Dönüşüm oranları

Büyüme Pazarlaması E-ticaret Firmaları İçin Neden Önemlidir?

Büyüme pazarlaması hem fiziksel mağazalar hem de e-ticaret ile internetten ürün satan firmalar için oldukça faydalı bir pazarlama stratejisidir. Günümüzün büyüme pazarlamacılarının bağlı müşterileri çekmek, dönüştürmek, oluşturmak ve elde tutmak için kullandığı önde gelen taktiklerin her biri e-ticaret sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır.

Okumalısın ;
E-ticarette Marka Bilinirliğinin Önemi

Rekabet ortamının gün geçtikçe arttığı e-ticaret sektöründe büyüme pazarlaması metrikleri de oldukça çeşitlidir. Bu büyüme pazarlaması metrikleri şunlardır:

 • E-posta pazarlama
 • SEO çalışmaları
 • İçerik pazarlama
 • Ücretli reklamlar
 • Sosyal medya pazarlaması
 • Yeniden hedefleme

Büyüme Pazarlamasının Ana Bileşenleri Nelerdir?

Büyüme pazarlamasının ana bileşenleri şunlardır:

A/B testi (Değişkenli Test): Çok değişkenli, e-posta pazarlaması, açılış sayfaları, sosyal medya reklamları gibi çeşitli amaçlarla kullanılan büyüme pazarlamasının ana bileşenlerinden biridir. Farklı varyasyonları test etmek amacıyla da büyüme pazarlamasında sıklıkla kullanılmaktadır.

Kanallar arası pazarlama: Firmaların hedef kitlesine göre şekillenen bir pazarlamadır. Hedef kitleye ulaşmak için farklı kanalları kullanmaya odaklanan bir yaklaşımdır. İçerisinde çapraz kanal pazarlama, e-posta pazarlama, SMS pazarlama ve uygulama içi mesajlar gibi pazarlama türlerini barındırmaktadır.

Müşteri yaşam döngüsü: Müşterilerin firmalar hakkında bilgi edinirken, etkileşimde bulunurken ve ürün satın alırken çıktıkları yolculuk olarak tanımlanmaktadır. Müşteriler bu yolculuk boyunca kendi hızlarında ilerlemektedir. Müşteri yaşam döngüsünde e-ticaret firmalarının odaklandığı 3 kritik aşama vardır. Bu aşamalar etkinleştirme, besleme ve yeniden etkinleştirmedir.

Etkinleştirme: Firmaların tüketici dikkatini ve ilgisini harekete geçirmeye çalıştıkları müşteri yaşam döngüsünün ilk aşamasıdır. E-ticaret firmaları etkinleştirme ile müşterilerin güvenini kazanmayı ve kampanya tanıtımlarını hedeflemektedir.

Okumalısın ;
Akakçe Komisyon Oranları Nelerdir?

Besleme: Firmaların ilişkileri güçlendirmek için tüketicileri beslediği ve meşgul ettiği yetiştirme aşamasıdır. Bu aşama genellikle satışlar, promosyonlar, haber bültenleri, promosyonlar ve daha fazlası için firmalardan gelen çapraz kanal pazarlama müşterilerinin çoğunluğunu ortaya koymaktadır.

Yeniden etkinleştirme: Firmaların satın alma sonrası, vazgeçme, sadakat ve geri kazanma gibi kampanyalar aracılığıyla müşteri bağlılığı için müşteri katılımını yeniden etkinleştirdiği müşteri yaşam döngüsü aşamasıdır.

Büyüme Pazarlaması, SEO ile Nasıl İlişkilidir?

Günümüzde pek çok kişi ürün ve hizmet arayışlarını Google gibi arama motorlarından gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla da SEO arama motorlarının en önemli dinamiğin meydana getirmektedir. E-ticaret firmalarının büyümesi, arama motorlarında görünür olması ve arama sorgularında üst sıralarda yer alması büyüme pazarlaması ile doğrudan ilişkilidir. SEO, e-ticaret firmalarının organik olarak büyümesine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda firmaların web sitlerinin trafiğinin, marka bilinirliğinin ve firmaların görünürlüğünün artmasında önemli bir rol oynamaktadır.

SEO, organik aramada trafik ve görünürlük sağlamak için büyüme pazarlamasının kilit noktası olduğunu söylemek mümkündür. Büyümeyi arttırmak için içerik araştırması, bağlantı araştırması, teknik denetimler, içerik oluşturma ve anahtar kelime araştırması gibi pek çok dinamik ile e-ticaret firmalarının büyümesine olanak sağlamaktadır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *