«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-ticarette Gerçek Zamanlı Pazarlama Hakkında Her Şey

E-ticarette Gerçek Zamanlı Pazarlama Hakkında Her Şey

2022 Yılında E-ticaret Sektöründe Beklenen Pazarlama Trendleri

Gerçek zamanlı pazarlama, gerçek veya gerçeğe yakın zamanlı olarak tepki vermek anlamına gelen ve güncel olaylara odaklanarak kurgulanan bir pazarlama türüdür. Bu pazarlama türü e-ticaret firmaları için oldukça önemlidir. Gerçek zamanlı pazarlama türü sayesinde e-ticaret firmaları hedef kitlelerine hızlı bir şekilde ulaşarak onların aciliyet ihtiyaçlarını gidermektedir. Peki, e-ticarette gerçek zamanlı pazarlama nedir? Gerçek zamanlı pazarlama örnekleri ve stratejileri nelerdir? Gelin bu sorulara ve daha fazlasına yazımız üzerinden yanıt bulalım.

Gerçek Zamanlı Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

E-ticaret firmaları tarafından güncel olaylara, trendlere ve geri bildirimlere odaklanarak kurgulanan gerçek zamanlı pazarlamanın pek çok özelliği bulunmaktadır. Gerçek zamanlı pazarlamanın temel özellikleri şunlardır:

 • Gerçek zamanlı pazarlama hem bir teknoloji hem de önemli bir pazarlama aracıdır.
 • E-ticaret firmalarının gerçek zamanlı pazarlama aracıyla online aramalar, demografi, alışveriş geçmişi ve müşterilerin internette dolaşırken hangi ürünlere tıkladığı gibi verilere ulaşması mümkündür.
 • Ulaşılan verileri değerlendiren gerçek zamanlı pazarlama, tüketicilerin önüne ilgi alanlarına ve tercihlerine yönelik reklamlar çıkarmaktadır.
 • Gerçek zamanlı pazarlama tüketici zekası verilerinden e-postalardan blok gönderilerine, web site ziyaretlerinden anlık mesajlaşmaya kadar pek çok unsuru içermektedir.
 • Tüketicilere yönelik anlık pazarlama mesajları oluşturmaktadır. Böylelikle satın alma işlemi yapmadan web siteden ayrılan müşterilerin yeniden web siteye dönmesini mümkün kılmaktadır.
Okumalısın ;
E-ihracat İçin Sosyal Medya Stratejileri Geliştirme

Gerçek Zamanlı Pazarlamadan Kimler Faydalanabilir?

Genellikle dijital dünyada aktif olarak yer alan firmalar gerçek zamanlı pazarlamadan faydalanmaktadır. E-ticaret firmaları da bunlardan biridir. E-ticaret firmaları;

 • Reklamları
 • Metin mesajları
 • Özel ürün oluşturmak için tüketiciler tarafından sağlanan aramaları
 • Satın almaları
 • Tüketici yorumlarını
 • E-postaları

İzleyerek gerçek zamanlı pazarlamayı kullanmaktadır. Böylelikle firmalar hızlı bir şekilde hedef kitleye ulaşarak tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilmektedir.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Bir tüketici e-ticaret ile internetten bulaşık makinesi ararsa, tüketici bir daha çevrimiçi olduğunda farklı bulaşık makinesi üreticilerinin ve perakendecilerinin banner reklamlarını görme olasılığı bir hayli yüksektir. Bu noktada e-ticaret firmaları gerçek zamanlı pazarlamayı kullanarak tüketicilerin gerçekten çevrimiçi olarak ürün satın alma olasılığını tahmin edebilmektedir.

Tüketiciyi çevrimiçi alışveriş yaparken takip etmek, e-ticaret firmalarına o tüketicinin para harcayıp harcamayacağı ve ürün satın alıp almayacağı hakkında bilgi vermektedir. Para harcama veya satın alma olasılığı düşük olarak analiz edilen tüketicilere, bir satın alma noktasına ulaşmadan önce sitede daha fazla adım sunulmaktadır. Para harcama veya satın alma olasılığı yüksek olan tüketicilere ise anında satın alma fırsatları sunulmaktadır.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Gerçek zamanlı pazarlama stratejileri pek çok farklı alanda tüketicilerin karşısına çıkmaktadır. Bu stratejiler şunlardır:

Okumalısın ;
E-ihracat Yöntemi ile Yurtdışına Nasıl Fındık Satılabilir

Banner reklamlar: Gerçek zamanlı teklif olarak adlandırılan banner reklamlar, belirli arama motoru anahtar kelimelerine yanıt olarak çevrimiçi olarak görülmektedir.

Arama motoru reklamları: Google gibi büyük arama motorlarında görünen reklamlar gerçek zamanlı pazarlama stratejilerinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Sosyal medya pazarlaması: Gerçek zamanlı pazarlamanın en önemli ayağı sosyal medya pazarlamadır. Sosyal medyadaki tüketici davranışları kişiye özel reklamcılığın son yıllardan en çok geliştiği süreçlerden birini ortaya koymaktadır.

E-posta pazarlama: Gerçek zamanlı pazarlamanın bir parçası olan e-posta pazarlama ile hedef kitleye ürünler, yeni gelen ürünler ve kampanyalar hakkında düzenli olarak e-posta gönderilmektedir.

Gerçek Zamanlı Pazarlamanın E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Gerçek zamanlı pazarlama, e-ticaret firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • E-ticaret firmalarının hızlı bir şekilde hedef kitlelerine ulaşmasını sağlamaktadır.
 • Hedef kitlenin davranışlarını ve davranışlarına verilen tepkiyi anlamaya yardımcı olmaktadır.
 • Hedef kitle ile bağlantı kurulmasına ve mevcut ilişkilerin güçlendirilmesine olanak sağlamaktadır.
 • Etkileşimleri arttırmaktadır.
 • Tüketicilerin aciliyet ihtiyacını karşılamaktadır.
 • E-ticaret firmalarının gerçek zamanlı içerikler ortaya koymasını mümkün kılmaktadır.

Sizler de bu avantajlara sahip olmak istiyorsanız vakit kaybetmeden gerçek zamanlı pazarlama türünü kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *