«
 1. Anasayfa
 2. Pazarlama
 3. E-ticarette Gerilla Pazarlama Hakkında Her Şey

E-ticarette Gerilla Pazarlama Hakkında Her Şey

E-ticarette Gerilla Pazarlama Hakkında Her Şey

Adını Jay Conrad Levinson’ın 1984 tarihli Gerilla Reklamcılığı kitabından alan Gerilla pazarlama, beklenmeyen yer ve zamanlarda yürütülen alışılmışın dışındaki bir pazarlama türüdür. Bu pazarlama türü açık havada, festivallerde, alışveriş merkezlerinde, metro istasyonlarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Genellikle tüketiciyi şaşırtma odaklı olan Gerilla pazarlama, aynı zamanda tüketicilere unutulmaz bir müşteri deneyimi yaşatmaktadır. E-ticaret firmaları da Gerilla pazarlama ile pek çok avantaja sahip olmaktadır. Peki, nedir bu Gerilla pazarlama? Gerilla pazarlama hakkında e-ticaret firmalarının bilmesi gereken her şeyi yazımızda ele aldık.

Gerilla Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Gerilla pazarlama, firmaların ürünleri ve hizmetleri hakkında tüketicilerde büyük bir izlenim bırakmak için tasarlanmış reklamcılık yöntemidir. Bu reklamcılık yöntemi, geleneksel reklam yöntemlerinden farklı olarak çalışmaktadır. E-ticaret firmaları da geleneksel yöntemlerin yanı sıra Gerilla pazarlamaya başvurmaktadır. Firmaların Gerilla pazarlama yaparken bazı adımları izlemesi gereklidir. Bu adımlar şunlardır:

 • Bir ürün veya hizmeti hedef kitleye tanıtmak için yoğun bir cadde seçilmelidir. Cadde üzerindeki halkın dikkatini çekecek içerik ve görseller hazırlanmalıdır. Bunlar da dikkat çekici araçlarla desteklenmelidir.
 • Bir ürün veya hizmet hakkında kulaktan kulağa pazarlama kampanyaları yürütülmelidir.
 • Bir ürün veya hizmeti hedef kitleye tanıtmak için konserler, konferanslar ve festivaller gibi geniş çaplı etkinliklerden yararlanılmalıdır.
 • Facebook, Instagram ve Twitter gibi popüler sosyal medya platformlarını kullanarak hızlı bir şekilde etkileşim elde edilmelidir.
Okumalısın ;
Müşteri Sadakati Nasıl Kazanılır?

Sizler de bir e-ticaret firması olarak ürün ve hizmetlerinizi hedef kitlenize alışılmışın dışında bir şekilde tanıtmak istiyorsanız Gerilla pazarlamadan yararlanabilirsiniz. Böylelikle hem marka bilinirliğinizi hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Gerilla Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

Gerilla pazarlamanın dikkat edilmesi gereken pek çok önemli özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler şunlardır:

 • Gerilla pazarlama, marka farkındalığını arttırmak için yapılsa da markanın ön plana çıkarılmasına gerek yoktur.
 • Gerilla pazarlamanın hedef kitleyi etkilemesi ve onların dikkatini çekmesi gereklidir. Bu nedenle çarpıcı bir pazarlama türü ortaya konulmalıdır.
 • Geleneksel pazarlama stratejilerinden daha düşük maliyetlidir. Fakat etki alanı daha yüksektir.
 • Basit stratejilerle bile büyük başarılara imza atmayı mümkün kılmaktadır.
 • Gerilla pazarlamada trendlerin takip edilmesi ve etki gücünün arttırılması önemli bir husustur.

E-ticarette Gerilla Pazarlamanın Yeri Nedir?

E-ticaret firmalarının başarılı olabilmesi için geniş kitlelerle etkileşim içerisinde olması gereklidir. Bunun için de pazarlama stratejilerinden yararlanmalıdır. Gerilla pazarlama, her pazarlama stratejisine açık olan e-ticaret sektöründe önemli bir rol oynamaktadır. Fakat bu noktada Gerilla pazarlama tekniklerinin uygulanması gereklidir. E-ticaret firmalarının uygulaması gereken Gerilla pazarlama teknikleri şunlardır:

 • Tüketicilerle fiziki olarak etkileşime girmek.
 • Bir konser, festival, spor aktiviteleri gibi geniş kapsamlı etkinliklerde pazarlama stratejileri geliştirmek.
 • Marka imajını ve bilinirliğini arttırmak için kampanya çalışmaları yürütmek.
 • Sosyal medya platformları aracılığıyla ürün ve hizmet algısı oluşturmak için yaratıcı fikirlere başvurmak,
 • Sosyal katılımı arttırmaya yönelik yollar aramak.
 • Yeni ürün veya kampanyaları duyurmak için tüketiciler ile etkileşime girmek, onların ilgisini çekmek.
 • Dikkat çekici çekilişler ve yarışmalar düzenlemek.
Okumalısın ;
Sosyal Medyada İçerik Takvimi

Gerilla Pazarlamanın E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Gerilla pazarlama, e-ticaret firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan en önemlisi ise bütçe dostu olmasıdır. Düşük bütçeyle geniş bir etki alanı ve farkındalık oluşturabilmek mümkündür. Aynı zamanda Gerilla pazarlama B2B firmalarının zaman kaybının önüne geçerek onlara zamandan tasarruf ettirmektedir. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, doğru stratejilerin uygulanmasıdır.

Gerilla pazarlama e-ticaret markalarının tüketicilerde farkındalığını sağlamada, onların markayı fark edip unutmamasında oldukça etkilidir. Bu pazarlama türü duygulara hitap ettiği için tüketicilerde duygusal tepkiler oluşturma ve onları harekete geçirme konusunda bir hayli başarılıdır. Gerilla pazarlama, doğru stratejilerle ortaya konulduğunda etkili olduğu için ağızdan ağıza bir kar topu gibi büyümesi söz konusudur. Böylelikle herkes tarafından konuşulmaktadır. Öte yandan e-ticaret firmalarının sosyal medya platformlarında önemli bir etkileşim yakalamasına olanak sağlamaktadır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *