«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-ticarette Google Search Console Rehberi

E-ticarette Google Search Console Rehberi

E-ticarette Kişiselleştirmenin Önemi

Google Search Console, web sitesi bulunan kişi veya firmaların arama sonuçlarındaki performanslarını değerlendirebileceği ücretsiz bir Google hizmetidir. Diğer adıyla Google Webmaster Tools olarak bilinen bu hizmet sayesinde e-ticaret firmaları web siteleriyle ilgili pek çok işlemi kolaylıkla yürütebilmektedir. Bu işlemlere örnek olarak site aktiviteleri, site dizinleri, indexlenme ve arama sorguları verilebilmektedir. Biz de bu yazımızda e-ticaret sitenizi yönetirken kullanabileceğiniz bir araç olan Google Search Console hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak Search Console aracılığıyla sitenizi kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

Google Search Console Kullanmanın E-ticaret Sitelerine Faydaları Nelerdir?

Google Search Console; kişi veya firmaların web sitelerinin arama sonuçlarında nasıl yer aldığını izlemeye, yönetmeye ve sorunları gidermeye yardımcı olan ve Google tarafından sunulan ücretsiz bir hizmettir. Google Search Console, e-ticaret firmaları için oldukça faydalıdır. Google Search Console’un e-ticaret firmaları için faydaları şunlardır:

 • E-ticaret firmaları web sitelerinin SEO uyumluluğunu ölçmek için Google Search Console kullanabilmektedir. Böylelikle doğru stratejiler geliştirebilir ve hem web sitelerini hem de mobil uygulamalarını SEO konularında başarılı hale getirebilmektedir.
 • Firmalar web sitelerinin Google tarafından bulunup bulunmadığını Google Search Console aracılığıyla gözlemleyebilmektedir.
 • Google Search Console; web sitelerin sayfa ve içeriklerinin gösterim sayısını, tıklama sayısını ve tıklanma oranını saptamaktadır.
 • E-ticaret sitesinin mobil kullanılabilirliğini inceleyebilmek mümkündür. Herhangi bir sorunla karşı karşıya kalındığında bunu düzeltebilmeyi de mümkün kılmaktadır.
 • E-ticaret firmalarının web sitelerinde bulunan ve indexlenmesi istenilmeyen sayfalar ile arama sonuçları için URL’lerin düzenlenmesine olanak sağlamaktadır.
Okumalısın ;
Girişimcilerde Olması Gereken 10 Kitap

Sizler de sıraladığımız avantajlara sahip olmak istiyorsanız vakit kaybetmeden Google Search Console hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz.

E-ticaret Sitelerinin Yararlanabileceği Google Search Console Araçları Nelerdir?

Google Search Console hizmetinden yararlanmak isteyen e-ticaret sitelerinin bu hizmet hakkında detaylı bilgiye sahip olması oldukça önemlidir. Bu noktada firmaların web siteleri için kullanabileceği Google Search Console araçları şunlardır:

 • Ölçüm: Google Search Console içerisinde yer alan ölçüm aracı sayesinde firmalar web sitelerinin performansı, kapsamı, deneyimi ve geliştirmeleri hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.
 • Kapsam: Bu alan sayesinde dizine eklenen sayfaları görüntüleyebilme işleminin yanı sıra bu işlem sırasında karşılaşılan problemleri de görüntülemeye yaramaktadır.
 • Performans: Sayfaların tıklanma, gösterim, ortalama konum ve ortalama tıklanma oranı gibi web site için önemli olan istatistikleri ölçümlemektedir.
 • Mobil Kullanılabilirlik: Web sitenin mobil kullanılabilirliğini ve site üzerinde gerçekleşebilecek hataları görüntüleyebilmektedir.
 • Site Haritaları: Web siteye ait haritaları Google’a gönderebilmeye yaramaktadır. Buna ek olarak site haritalarında tespit edilen problemleri tespit etmek için kullanılmaktadır.
 • Sayfa Deneyimi: Web siteye ait iyi URL ve linklerin gösterim sayısını incelemeye olanak sağlamaktadır.

Sizler de Google Search Console içerisinde yer alan bu araçları kullanarak daha profesyonel bir e-ticaret sitesi ortaya koyabilirsiniz.

Okumalısın ;
E-ticaret Firmaları İçin Pandemi Koşullarında Yılbaşına Hazırlanma Rehberi

Google Search Console Nasıl Kurulur?

Google Search Console içerisinde yer alan araçları kullanmak isteyen e-ticaret sitelerinin öncelik olarak Search Console’u kurması gereklidir. Bunun için uygulanması gereken adımlar sırasıyla şu şekildedir:

 • Gmail hesabı yoksa bir Gmail hesabı oluşturulmalıdır.
 • Gmail hesabıyla Google Search Console’a giriş yapılmalıdır.
 • Search Console kullanılacak sitenin adresi eklenmelidir.
 • Ardından mülk ekleme butonuna tıklanmalıdır.
 • HTML etiketi ekleme, Analytics hesabı ve alan adı sağlayıcısı yöntemleriyle web sitenin sahipliği doğrulanmalıdır.
 • Doğrulama işleminden sonra Google Search Console kullanmaya başlanabilmektedir.

Google Search Console’a Site Haritası Nasıl Eklenir?

Google Search Console hizmetini kullanmak isteyen e-ticaret firmalarının site haritası ekleme işlemini tamamlaması gereklidir. Bunun için de aşağıdaki adımları izlemelidir.

 • Google Search Console hesabına giriş yapılmalıdır.
 • Sol panelde yer alan site haritaları bölümüne tıklanmalıdır.
 • Çıkan ekranda eklenmek istenilen site haritalarının linki siteadiniz.com/xxxxx şeklinde girilmelidir.
 • Gönder butonuna basılarak işlem tamamlanmalıdır. Böylelikle site haritası Google Search Console’a yüklenmektedir.

Sizler de site haritanızı Google Search Console’a yükleyerek keşfedilen URL sayısı, durum, son okuma tarihi ve gönderim gibi verileri analiz edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *