«
 1. Anasayfa
 2. Öneri
 3. E-Ticarette İlginç Taktikler

E-Ticarette İlginç Taktikler

E-ticarette-Bilinmeyen-5-Strateji

E- ticarette pek çok firmanın göze hitap eden tasarımlara sahip olan web siteleri kullandığı görülmektedir. Marka itibarının yüksek olması bu hususta oldukça önem taşımaktadır. Bu bağlamda bazı e-ticaret taktikleri bulunmaktadır. E- ticaret, sattığınız ürünleri nasıl tanıttığınız ile yakından ilgilidir. Alternatif teklifleri sunmak ve ürünün tanıtımını yapmak doğru bir stratejidir. Olumlu bir ticaret genellikle ürünlerin nasıl teşhir edildiği ile ilgilidir. Bu hususta bazı taktikler bulunmaktadır. Bunların bazıları:

 • Net Ürün Sayfası Hazırlama

Sergilemekte olduğunuz ürünlere ait ilk resim ve alternatif resimlerinizi, stok bilgisini, ürünün özelliklerini, ürünle ilgili açıklamaları, ürünün markası ve fiyatı gibi merak edilen pek çok özellik net olacak şekilde ilk görüş ekranında mutlaka bulunmalıdır. Bu uygulama hem arama motorları hem de müşteri tarafından kayda değer bir algı ile karşılanabilecektir.

 • Kategori Yapısı Oluşturma

Online alışveriş sitelerinin genel yapıda kullandıkları yanıltıcı olmayan süre gelen zamanda kullanıcı deneyimlerinin önemi doğrultusunda yanlış yönlendirmelerden uzak yapılar ziyaretçi veriminizi artıracağı gibi ziyaretçi sayınızı da artıracaktır. Üst kategoriden alt kategoriye kadar, o kategoriye ait olan bir hiyerarşik yapı olması kullanıcılarınız son derece mutlu edecek bir taktiktir. Bu kategorinin yapısının mutlaka yönlendirilmekte olan URL ile uyumlu bir SEF link yapısına sahip olması gerekmektedir.

 • E- Mağaza Sayfaları Oluşturma

Alışveriş e-ticaret sitelerinin hayat damarları gibi kabul edilmektedir. E-ticaret sitenizde yer alan özel sayfalar, ürün listeleme sayfası, ana index sayfası,  kategori sayfaları, ürünlerinize ait detay sayfaları, arama sonuçlarının sayfaları, ödeme yap sayfaları, kullanışlı alışveriş sepeti, kolay kayıt yapabilme ve ürün karşılaştırma sayfalarınızın kullanıcı deneyimleri ile doğru orantılı olup olmadığının analizini en iyi şekilde yapmanız gerekmektedir. Müşteriler ziyaret ettiği sayfadan istediği karşılanmış şekilde ziyaretini tamamlayabilmelidir. Bu da ancak e-mağaza sayfanızı en iyi şekilde hazırlamanız ile gerçekleşebilecektir.

 • Önerilen Ürünleri Sergileyebilme
Okumalısın ;
Dolap Uygulamasında Komisyon Oranları

Web siteniz içerisinde veya ürünlerinizin detay sayfalarında uygun görülebilir alanlarda kendini belirtebilecek şekilde önerilen ürünleri sergileyebilmeniz daha verimli bir etkileşim almanızı sağlayacaktır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta önerilmiş olan ürün ile listelenmiş ürünün arasında ortak bir bağ içerisinde olabilmesidir. Benzer ürünler, bunu alanlar, aynı kategorideki ürünler ve bunu da aldı gibi ayraçlar ile bu çeşitlilik çoğaltılabilmektedir.

 • Alternatif Ürünler Sunabilme

Alternatif ürünler özelliğini kullanmak, önerilen ürünlerinizin yanında ilave olarak müşterilerinizin dikkatini çekerek satış sağlamanıza yönelik bir hareket olacaktır. Örneğin bir telefon tanıtımı yaparken telefon dışında ürüne ait kulaklık veya şarj aletinin de reklamını yapmak gibi.

 • Ürün Karşılaştırması Sağlayabilme

Müşterilerinizin iki ürün arsında detay sayfalarını sırayla incelediğini düşünüyorsanız ve bir sekmeden başka bir sekmeye geçtiğini takip ediyorsanız ürünlerinize ait tercih edilme sebeplerini kıyaslayacakları bir özellikle müşterilerinize destek olabilirsiniz. Kıyaslamayı bir tablo içerisinde yan yana gerçekleştirerek hem hizmet kalitenizi artırabilir hem de müşterilerinizin daha sağlıklı seçim yapabilmelerine yardımcı olabilirsiniz.

 • Ürün Değerlendirmelerini Dikkate Almak
Okumalısın ;
Pinterest Reklamcılığı Hakkında İpuçları

E-ticaretin en önemli faktörlerinden bir tanesi kullanıcı değerlendirmeleridir. Eğer e- ticaret firmanız bu yapıya sahip değilse müşterileriniz satın alma işlemi sonrasında şikâyet, iyi niyet veya önerilerini firmanıza bildiremezler. Böyle bir durumla karşılaşan müşterileriniz güvensizlik hissine kapılarak alış verişlerini tamamlamadan sitenizden ayrılabilir veya başka bir siteden alışveriş yapabilirler. Eğer sitenizde ürün değerlendirme yapısı yoksa mutlaka sitenizi yeniden yapılandırmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

 • Ürünlerinizde Bize Sorun Seçeneği Bulundurmak

Müşterileriniz inceledikleri ürünlerle ilgili olarak sizinle iletişime geçmek isteyebilirler. Bu aşamada müşterilerinize ürün inceleme formu, whatsapp yönlendirmeleri veya canlı destek sayfaları ile olumlu etkileşimler kurabilmeniz mümkündür. Bu şekilde ürününüzün başında yüz yüze bir görüşme gerçekleştirmişçesine bir güven oluşturur ve müşterilerinize de istedikleri iletişim ortamını sağlamış olursunuz. Bu taktikler ile e-ticaret sitenizde olumlu gelişmeler sağlamanız mümkün olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *