«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ticarette Kar ve Zarar Hesaplaması Nasıl Yapılabilir?

E-ticarette Kar ve Zarar Hesaplaması Nasıl Yapılabilir?

E-ticarette-Kar-ve-Zarar-Hesaplaması-Nasıl-Yapılabilir

E-ticarette Kar ve Zarar Hesaplaması Nasıl Yapılabilir?

E-ticaret alanında her geçen gün artış gösteren rekabet ortamı zorlayıcı bir durum olmaya devam etmektedir. İşletmeler açısından kar elde edebilmek ilk hedef olmasının yanı sıra kar zarar hesaplamada fiyat belirleme e-ticaretin en önemli işlevlerindendir. İşletmelerin zar zarar hesaplaması yapacakları zaman dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar bulunmaktadır.

E-ticaret Alanında Kar Zarar Hesaplaması Ne Demektir?

E-ticaret alanında faaliyet göstermeye başlamak, kar zarar hesabını beraberinde getirmektedir. Başlangıç maliyetleri ile başlamakta olan süreç birçok gider kalemiyle devam etmektedir. Kazanç sağlanabildikçe başlangıç maliyetleri büyük oranlarda karşılanmış olmaktadır. E-ticarete başlamak isteyenlerin karlarını nasıl hesaplayacakları oldukça önemli konular arasında yer almaktadır.  Hedefleri, uzun vadelerde karlı olunduğundan ve karlı kalındığından emin olabilmek için stratejiler belirleyerek planlamak gerekmektedir.

Satışlardan elde edilmekte olan e-ticaret kar marjları, ürünlerin satıldığı fiyattan nakliye maliyetleri, edinme başına maliyetler ve teslim alma maliyetleri çıkarılarak hesaplanabilmektedir. Kalan rakam, toplamdaki e-ticaret karını elde edebilmek için toplam satış miktarlarıyla çarpılan ürün başına kardır.

Okumalısın ;
Pinterest Reklamcılığı Hakkında İpuçları

İniş Maliyeti

Ürünlerin satılabilmeye hazır hale getirilebilmesinin ürün başına maliyeti olup, bu oranı belirleyebilmek kar zarar hesaplanmalarında kullanılabilmektedir. Birim satın alma maliyeti, ürünlerin tedarik edilerek lojistik depolarına alınmasıyla alakalı bütün maliyetlerden oluşmakta olup, bunu ürün bazında ya da birim bazında hesaplanması gerekmektedir. bu maliyete dahil olabilecek konulardan bazıları ise şunlardır;

  • Depo, paketler ve barkod ücretleri gibi ürünleri satılabilmeye hazır hale getirebilmek için ödenmesi gereken ücretler,
  • Gönderim süreçlerinde ödenilmekte olan vergiler,
  • Tüm nakliye masrafları,

Satın Alma Maliyeti

Bir işletmenin kar edip edemediğini anlayabilmenin sonraki bölümü, genel olarak satın alma maliyeti yani edinme başına maliyeti belirleyebilmektir. Bu bölüme pazarlama ve reklam harcamaları da dâhil olmaktadır. Şirket kar zarar hesaplaması yapabilmek için; işletme bir e-ticaret dijital pazarlama ajansı tarafından destekleniyor mu? Reklam harcamaları için sosyal medya ve Google Ads için ne kadar ödeme yapıldı? Gibi maliyetlerinde hesaplanması gerekmektedir. Satın alma maliyeti belirlendikten sonra da, bu maliyetin dönüşüm sayısına bölünmesi gerekmektedir. Bu işletmelere reklamcılık ve pazarlama çabalarının maliyetlerine karşılık başarılarının gerçek yansımasını vermektedir. Bu bilgilerin bir bölümü sosyal medya ve Google Ads raporlarından edinilebilmektedir.

Nakliye Maliyeti

E-ticaret kar zarar hesaplama örneği için, işletme ödemeler aşamasında ücretsiz gönderim imkanı sunarak ürünleri müşterilere gönderebilme maliyetlerinin tamamını veya bir bölümünü karşılıyor ise, nakliye maliyetlerinin kesinlikle hesaba katılıyor olması gerekmektedir. Bunun için müşterilerden ücret alınıyor ise, iki defa gözden kaçabilen maliyeler olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Okumalısın ;
Trendyol Satıcı Paneli Kullanımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

İkmal ve Depolama Maliyetleri

Bu aşamada siparişin yerine getirilebilmesi ile alakalı maliyetlerin ve ürünlerin depolama maliyetlerinin hesaba katılması gerekmektedir. Birim başına olan depolama maliyetlerini elde edebilmek için depolanan toplam birim miktarlarına bölünmesi gerekmektedir.

Kar Zarar Hesaplama Formülü Ne Şekilde Yapılmaktadır?

Kar oranını; satış tutarından alış tutarını, Zarar oranını da; maliyet tutarından satış tutarını çıkararak başlayan formüllerden faydalanarak hesaplayabilmek mümkündür. Olumlu bir orana ulaşılabildiğinde kar edildiği anlamına gelmektedir.

E-ticaret Alanında Karlılığın Artırılabilmesi İçin Neler Yapılabilir?

E-ticaret sitelerinin gelirlerini artırabilmeleri için başvurabilecek olduğu birçok yöntem ve uygulamaları gerekli olan birçok taktik bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

Kaliteli E-ticaret Sitesi Tasarımı Yapmak

Ziyaretçilerin bir e-ticaret sitesi hakkında beğenip beğenmedikleri ile alakalı karar vermeleri kısa bir zamanda belli olabilmektedir. bu sebeple kaliteli bir e-ticaret sitesi tasarımıyla ziyaretçilerin karşısına çıkabilmek oldukça önemli unsurlardandır. İşletmelerin geleneksel ve sıkıcı görünen tasarımlar yerine basit ancak farklı tasarımlara odaklanmaları gerekmektedir.

E-posta Pazarlamalarına Önem Vermek

Özellikle dijital pazarlamacılık yapan işletmelerin e-posta pazarlamalarına önem vermeye özen göstermeleri ve abone sayılarını artırabilmeleri gerekmektedir. E-posta pazarlaması, ürün satışlarına ikna edebilmek amacıyla iyi bir hatırlatıcı ve araç olarak bilinmektedir. Bu nedenle e-posta pazarlama çalışmalarına önem verilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *