«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

E-ticarette-Kişiselleştirme-Çalışmaları-ile-İlgili-Bilinmesi-Gerekenler

E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

E-ticaret markalarının belli bir kısmı hazır hizmet ve ürünlerin satışını yaparken bazı e-ticaret markaları da kişiselleştirilmiş ürün satışı yapmayı tercih etmektedir. her geçen gün e-ticaret alanında kişiselleştirme çalışmalarına ilginin artması ve müşterilerin kendilerini daha özel hissedebilmeleri için bu hizmet ve ürünleri satın almayı tercih etmeleri kişiselleştirmenin önemini gittikçe artırmaktadır.

Markalar genel olarak hizmetleri ve ürünleri için kişiselleştirme çalışmaları yapmayı tercih ederken değişik stratejiler uygulamakta olup, çoğunlukla müşterilerin istekleri doğrultusunda hareket etmeyi uygun görmektedirler.

E-ticarette Kişiselleştirme Ne Demektir?

E-ticarette kişiselleştirme, e-ticaret yöntemini tercih ederek internet üzerinden hizmet ve ürünlerini satmakta olan işletmelerin, müşterilerine özel ürünlerin satışını gerçekleştirmesine verilen isim olmakla beraber e-ticaret alanında kişiselleştirme pek çok alanda yapılabilmektedir.

SMS pazarlaması, e-mail marketing gibi dijital pazarlama faaliyetlerinin yanında kişiselleştirme çalışmaları yapmak isteyen markalar çoğunlukla e-ticaret site deneyimlerinde de müşterilere özel ürünler sunmaya çalışarak kişiselleştirme yapabilmektedir.

E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmalarının Önemi

e-ticarette kişiselleştirme çalışmaları, tüm markaların oldukça önem verdikleri çalışmalar arasında yer almaktadır. Kişiselleştirme çalışmaları e-ticarette markalara pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar;

 • E-ticarette kişiselleştirme çalışmalarında, en çok kullanılan ürün kişiselleştirme çalışmaları, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmakta olan kişilerin kendilerini özel hissedebilmelerini sağlamaktadır.
 • Ürün kişiselleştirme çalışmaları oldukça özel bir emek istediğinden kişiselleştirilmiş ürünler iyi fiyatlar ile satılabilmektedir.
 • Ürün kişiselleştirme çalışmaları genel olarak hediyelik ürünler satmakta olan marklar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bu durum markaların rakipleriyle kolaylıkla rekabet edebilmelerine yardımcı olmaktadır.
 • E-ticarette oldukça önemli çalışmalar arasında bulunan dijital pazarlama çalışmalarında yapılabilecek kişiselleştirme çalışmaları satışların artış göstermesine yardımcı olmaktadır.
 • Dijital pazarlama çalışmalarında yapılan kişileştirme çalışmaları % 20 oranında müşterilerin ilgisini artırabilmektedir.
 • E-ticaret sitelerinde sunulmakta olan kişiselleştirilmiş deneyimler müşterilerin daha çok dikkatlerini çekeceğinden kişiselleştirme çalışmaları ile markalar satışlarını ortalama %80’ e kadar artırabilmektedir.
 • Yapılan araştırmalara göre kişiselleştirmelere önem vermekte olan markaların sadık müşteriler elde edebilme ihtimallerini yaklaşık olarak %44 oranında artırdığı gözükmektedir.
 • İstatistiksel olarak hazırlanmış olan veriler incelendiği zaman, ortalama %77 oranlarında müşterilerin genel olarak kişiselleştirilmiş hizmetler ve ürünler satan markalardan alış veriş yapmayı tercih etmektedir.
 • Kişiselleştirilmiş olan ürün çalışmaları ile markalar hizmetlerini ve ürünlerini daha güzel ve doğru bir biçimde pazarlayabilmektedir.
Okumalısın ;
İyzico Nedir ve Komisyon Oranları Nelerdir?

E-ticaret alanında kişiselleştirme çalışmalarının markalara sağlamış olduğu avantajlardır. Bu avantajlardan yararlanabilmeyi isteyen markaların e-ticarette kişiselleştirme çalışmalarına önem vermeleri gerekmektedir.

E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmalarını Dezavantajları

E-ticarette kişiselleştirme çalışmaları markalara her durumda avantaj sağlamamaktadır. Kişiselleştirme çalışmalarının bazen dezavantajlı durumlara da sebep olduğu bilinmektedir. Bu durumlardan bazıları;

 • E-ticarette kişiselleştirme çalışmalarının yapılabilinmesi için müşterilerin oldukça iyi bir şekilde tanınması gerekmektedir. Bunun içinde sürekli veri analizi yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
 • E-ticarette kişiselleştirilmiş hizmetler ve ürünleri satmayı amaçlayan işletmelerin ürün kişiselleştirme çalışmaları yapabilmeleri için bazı aletlere ihtiyaçları bulunmaktadır.
 • E-ticarette kişileştirme çalışmaları konusunda stratejiler iyi bir şekilde belirlenemediğinde alınacak olan verim düşebilmektedir.

E-ticarette kişiselleştirme çalışmaların neden olabileceği dezavantajlı durumlardır. Bu durumlar sadece stratejilere ve sermayeye yönelik olup, bu problemler çözüme ulaştırıldığında e-ticarette kişileştirme alışmalarının avantajlarından yararlanabilmek mümkündür.

E-ticarette Kişiselleştirme Nasıl Yapılabilmektedir?

E-ticarette kişiselleştirme çalışmaları yapmak isteyen markaların başvurabilecek oldukları pek çok stratejik yöntem yer almaktadır.

 • Deneyim kişiselleştirme,
 • Kişiselleştirilmiş pazarlama,
 • Ürün kişiselleştirme,

Bu alanlarda kendilerini geliştirebilmeyi başaran markalar, e-ticarette kişiselleştirme çalışmalarını kolayca yapabilmektedir.

Okumalısın ;
Onbuy’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?

E-ticaret Alanında Deneyim Kişiselleştirme

E-ticarette deneyim kişiselleştirme çalışmaları yapabilmek için markaların bazı verilere ihtiyaçları vardır.

 • Müşterilerin satın aldıkları ürünler,
 • Müşterilerin en son inceledikleri ürünler,
 • Müşterilerin katıldıkları kampanyalar,
 • Sepete eklenen ürünler,
 • Ödeme yöntemleri,

Gibi istatistiksel veriler deneyimleri kişiselleştirmek isteyen markaların ihtiyaç duydukları en önemli verilerden bazılarıdır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *