«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ticarette Kişiselleştirmenin Önemi

E-ticarette Kişiselleştirmenin Önemi

E-ticarette Kişiselleştirmenin Önemi

E-ticaret sektöründe artık geleneksel kurallar yıkılıyor. Bunun yerini yeni kavramlar, yeni stratejiler alıyor. Kişiselleştirme müşterilerin kendisini özel hissedebildikleri harika bir yöntemdir. Bu yöntem düzgün bir şekilde kullanıldığında sonuçları oldukça verimli olabilmektedir. Her müşteriye ayrı ayrı tekliflerde bulunmak onları mutlu edecektir.

Müşteri memnuniyeti için son derece önemli olan kişiselleştirme, internet sitenize olan müşteri akışının artmasına yardımcı olacaktır. Bunun için sizinle daha önce alışveriş yapmış olan müşterilere ayrı çalışmalar yapmanız, yeni müşterilerinize ayrı çalışmalar yapmanız gerekir. Ayrıca müşteri ismi kullanarak onlara özel olduklarını hissettirmeniz gerekmektedir. Dijital pazarlama dediğimiz bu internet yolculuğunda müşterilerle yakın temas kurma çok değerlidir.

İyi Bir Ekibe Sahip Olun

E-ticaret sisteminde müşterilere anında geri dönülebilmesi çok önemlidir. Bunun için koordine halinde çalışan bir ekibinizin varlığı gerekir. Müşterilerle iyi bir iletişim kurabilme yeteneği olan ekibiniz sayesinde kriz anlarını fırsata çevirerek memnuniyetsiz müşterileri geri kazanabilirsiniz. Bunun için problemin ne olduğunu anında görüp müdahale edilmesi gerekmektedir. Müşterilerinizi kuracağınız iletişimlerle kısa sürede tanıyabilir, nelere ilgi duyduklarını görebilirsiniz.

Müşteri İsteklerini Analiz Edin

Müşterilerinizin ilgi alanlarını belirledikten sonra onların zevklerine uygun çalışmalar yapmanız gerekecektir. Bunun için de kişiselleştirme dediğimiz yöntemi kullanabilirsiniz. Müşteri ilişkileri kişiselleştirilirken iyi bir analizden geçer. Belli analizler sonucu müşterilerin karşısına ihtiyaçları olan ürünler çıkartılır. Bu da doğru zamanda doğru bir reklam kampanyasını gerektirir. Bu durum hem müşteriler hem de şirketler için oldukça faydalıdır. Müşteriler ihtiyacı olan ürüne daha kısa sürede ulaşır, firmalarda ürünlerini kolaylıkla satabilir.

Okumalısın ;
Online Satış Sitesi Kurabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Rahat Alışveriş İmkanı Sağlayın

Müşteriler mağazalardan aldıkları hizmetin aynısını artık online ortamlardan alabiliyor. Bunun için e-ticaret inanılmaz bir hizmettir. Online alışveriş deneyimi özellikle çalışan kesim için de çok büyük bir fayda sağlıyor. Evde olamayan kişiler çalıştıkları ortamlardan alışverişlerini yaparak evlerine gelmesini sağlıyor. Fiziki mağazalardan çok daha faydalı bir sistem olduğu ortadadır. Bu yüzden online alışverişi ne kadar rahat hale getirebileceğinizi düşünmeniz ve buna uygun çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Müşterilerin hızlı bir şekilde sayfalarda dolaşabileceği bir site oluşturmanız çok faydalı olabilir.

Müşterilerin incelediği Ürünlerden Yola Çıkın

Müşteriler için kişiselleştirme yapmak istediğiniz onların hangi ürünlere baktığını analiz etmeniz gerekir. Bu sayede onların neye ihtiyacı olduklarını hemen öğrenebilirsiniz. Bu durum onların gelecekte hangi ürünleri alabileceği konusunda bir ipucu sağlar. Sonrasında bu ürünleri o müşterilerin karşısına yeniden çıkarmak veya benzerlerini çıkarmak müşteriye o ürünü aldıran en önemli etkenlerdir. Müşteri baktığı ürünü unutabilir veya almaya ikna olmayabilir. Ancak bir defa daha o ürünü görürse tekrar inceler, benzerlerini inceler ve bu defa ürünü satın almaya karar verebilir. Bu durum çok sık rastlanan bir durumdur.

Okumalısın ;
Polonya’da Nasıl Şirket Kurulabilir?

Çeşitli Araştırmalar Yapın

Analizler e-ticaret sektörünün en önemli ayağını oluşturur. Eski ve yeni müşterilerinizi sosyal ağlardan, cihazlardan, ve diğer kaynaklardaki verilerden takip edin. Bu sayede onları daha yakından tanıyarak neleri satın alacaklarını öngörebilirsiniz. Özellikle sosyal medya müşterileri daha yakından tanımak için çok değerlidir. Burada milyonlarca kişi sürekli gezindiğinden istediğiniz müşterilere ulaşması da daha kolaydır. Ayrıca müşteriler almaya karar verdikleri ürünü ya beğenir ya kaydeder. Bundan sonra sizinle iletişime geçerek kafasındaki soruları sorabilir. Bu sırada onların hangi ürünleri beğendiğinden yola çıkarak yeni çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Tavsiyeler Oluşturun

Müşterilerinizin bazı ürünleri neden istediğini öngörmek gerekir. Bu öngörü sayesinde onlara çeşitli tavsiyelerde bulunabilir. Bunun için ürün açıklama kısımlarında ürünlerle ilgili detaylı bilgilerin açık ve net bir şekilde yer alması gerekmektedir. Ürün açıklamaları aynı ürünü satan birçok şirketten sizi ayırt eden en önemli nokta olabilir. Müşterilerin hangi işine yarayacak, ayırt edici özelliği nedir gibi soruların cevabı mutlaka ürün açıklamaları içerisinde yer almalıdır. Müşterileri satışa yöneltmek için İndirim ve kampanyalarla müşterilerinize çeşitli tavsiyeler verebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *