«
  1. Anasayfa
  2. Pazarlama
  3. E-ticarette Marka Bilinirliğini Arttırma Yolları

E-ticarette Marka Bilinirliğini Arttırma Yolları

E-ticaret 5 Önemli Sırrı

E-ticaret sektöründe tanınmak, bilinmek ürünlere duyulan güveni arttırdığı gibi satış rakamlarını da arttırır. Belli markaların belli standartları vardır ve belli bir kalitesi vardır. Müşteriler alışveriş yaptıkları markalardan memnun kaldıklarında bir sonraki alışverişlerini yaparlarken de bu markalara yönelmektedir. Günümüzde ismi net bilinen, görseli görüldüğünde direk o marka akla gelen birçok firma vardır. Bunlar arasına girmek belli bir mücadelenin, çalışmanın sonucu olarak gerçekleşmektedir.

Markanın tanıtılması ve belli bir algının oluşması kısa sürede olabilecek bir durum değildir. Ancak yapacağınız çalışmalar bu zamanı en aza indirecektir. Özenle yapılan çalışmaların sonucu kısa sürede başarıya ulaşacaktır. Bunun için sürekli kalitenizi arttırmanız ve buna uygun fiyatlar belirlemeniz gerekir. Olduğunuz yerde sayarak markanızı iyi yerlere taşıyamazsınız. E-ticaret ile ilgili gündemden anında haberdar olmanız ve çalışmalarınızı buna uygun şekilde geliştirmeniz gerekmektedir. Belirli çalışmaları tamamladığınızda kısa sürede büyük yol aldığınızı görebilirsiniz.

Özgün Görseller Oluşturun

Bir markayı en iyi temsil eden unsur görsel öğelerdir. Görsel öğelerin akılda kalıcılık oranı yazılı metinlere göre çok daha yüksektir. Bunun için sattığınız ürünlerle ilgili olabilecek renk ve tasarımlarda görsel öğeler oluşturmanız ve bunu reklamlarınızda sık sık kullanmanız gerekir. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse ısırılmış elma figürü direkt olarak Apple markasını aklımıza getirmektedir. Çünkü Apple bu ikonu sıklıkla reklamlarında, ürünlerinde kullanmaktadır. Sizler de kendinize ait bir görsel tasarımı oluşturarak bunu ürünlerinizde, kartlarınızda, poşetlerinizde kullanabilirsiniz. Verdiğiniz poşetler kaliteli olursa, müşteriler bu poşetleri uzun süre kullanabilir ve gittikleri yerlerde sizin reklamınızı yapabilir. Siz fark etmeden reklamınız yapılmış olur.

Okumalısın ;
İsviçre’de Şirket Ne Şekilde Kurulmaktadır?

Logo Tasarımı Yapın

Logo tasarımları da marka olarak tanınmanın yolunu açar. Oldukça önemli olan logolar, markayı her yönden temsil eder. Bu yüzden özgün ve yaratıcı bir logo tasarımına ihtiyacınız olacaktır. Logolar sattığınız ürünlerle ilgili olmalıdır ve değiştirilmemelidir. Bu yüzden baştan belirleyeceğiniz logonuz çok değerlidir. Eğer marka bilinirliğiniz adına olumsuz durumlarla fazlaca karşı karşıya geldiyseniz logonuzu ve görsellerinizi değiştirebilir, kendinize yeni bir sayfa açabilirsiniz. Ancak bu her şeyi başa sarmak demektir. Bu yüzden zorda kalmadıkça aynı logo ve görselleri kullanmanız gerekir. Özgün çalışmalarınızı sunduğunuzda kısa sürede birçok kişinin beğenisini ve ilgisini zaten kazanacaksınız.

Özgün İçerikler ve Paylaşımlar Yapın

Özgün içerik oluşturmak e-ticaret ile uğraşan firmaları oldukça zor durumlara sokmaktadır. Bunun için iyi bir içerik yöneticisine ihtiyacınız olabilir. İçerik yöneticileri ürünlerin içeriklerini SEO kurallarına uygun şekilde yönetir ve Google üzerinde öne çıkmasını sağlar. Bu da sattığınız ürünlere ihtiyaç duyan müşterilerin daha kısa sürede size ulaşmasını sağlar. Sitenize müşteri çekmeniz sayesinde marka bilinirliğiniz artacak ve ürün satışlarınızda da artışlar meydana gelecektir. Müşterilerin sitenizde rahat gezinebilmesi için site içi düzeninizi ve alt yapınızı sürekli olarak kontrol etmeniz gerekir. Site alt yapısını iyileştirmeniz müşterilerin daha hızlı bir şekilde sayfalar arasında dolaşmasını ve daha güvenli alışverişler yapabilmelerini sağlar.

Okumalısın ;
E-ticarette Kişiselleştirme Çalışmaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Uzman Çalışanlar Edinin

E-ticaret sektöründe uzun süre yer almak ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız iyi bir ekiple çalışmalısınız. Alanında uzman kişilerle anlaşmanız bu süreçte size çok büyük faydalar sağlar. Müşteri iletişimi hususunda deneyimle çalışanlarınız kriz dönemlerini fırsata çevirerek müşteri memnuniyetini arttıracaktır. Bunun yanında içerik yöneticileriniz özgün içerikler sayesinde müşterilerin sitenize hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır. Site içi düzen ve tasarım işleriyle ilgilenen danışmanlarınız da aynı oranda marka bilinirliğinize katkı sağlayacaktır. Tüm ekibiniz tecrübeli olduğunda kısa sürede daha büyük bir yol alabilirsiniz. Çalışanlarınız birbiriyle koordine bir şekilde mücadele etmeli ve sürekli kendisini geliştirmelidir. E-ticaretle ilgili onlara seminerler vererek yapmaları gerekenleri ifade edebilir, fikir alışverişlerinde bulunabilirsiniz.

E-ticarette yol almanızı sağlayan en güzel noktalardan birisi de fikir alışverişidir. Bu sayede yeni stratejiler geliştirebilir, özgün içerikler oluşturabilirsiniz. Bu durum marka bilinirliğini kısa sürede etkileyecektir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *