«
  1. Anasayfa
  2. Pazarlama
  3. E-ticarette Marka Bilinirliğinin Önemi

E-ticarette Marka Bilinirliğinin Önemi

E-ticarette Marka Bilinirliğinin Önemi

E-ticaret sektörüne atılan birçok firmanın kendisine ait logosu, tasarımları ve kalıplaşmış söz dizimleri vardır. Ancak bunlardan bazılar öyle çok kafamızda yer etmiştir ki gördüğümüzde direkt olarak belli firmalar aklımıza gelir. Örneğin; ısırılmış elma figürü aklımıza ilk olarak Apple markasını hatırlatmaktadır. Bununla birlikte mobil cihazlar ve bilgisayarlar aklımıza tek tek gelmektedir. Markadan da memnun olan bir kitle vardır ve sürekli olarak bu markadan alışveriş yaparlar.

Marka ismi olarak tanınan e-ticaret siteleri kısa sürede kendi dijital kimliklerini ortaya koyarak büyük oranda gelir sahibi olurlar. Bazı insanların marka takıntıları vardır ve mutlaka bazı ürünlerin o markalardan olmasını isterler. Peki neden o markalardan biri olmayasınız? Bunun için mücadele etmek ve çalışmak elbette ki en önemli koşuldur.  Bu yüzden e-ticarete atıldığınız andan itibaren mutlaka kendinizi geliştirmeli ve yeniliklere açık olarak çalışmalarınızı sürdürmelisiniz.

Görsel Öğelerinizi Oluşturun

Görsel öğeler direkt olarak firmaları ve şirketleri çağrıştırdığı için çok önemlidir. Firma olarak kendinize yaratıcı bir görsel öğe bulmanız gerekir. Bu görsel sizin sattığınız ürünlerle ilgili veya onları direkt çağrıştıran görseller olmalıdır. Çünkü bunlar sayesinde kısa yoldan kendinizi dünya çapında tanıtabilirsiniz. Görsel öğenizdeki renkler de sizi simgelemelidir. Bu renkleri site içinde, logolarınızda kullanarak kendi kimliğinizin daha da ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda görseli gören müşterilerin aklına direkt olarak siz gelebilirsiniz.

Okumalısın ;
Amerika’da Şirket Kuruluşu Nasıl Olur?

Akılda Kalıcı Logolar Tasarlayın

E-ticaret siteleri kendi kimliklerini duyurmak istiyorlarsa ilginç ve akılda kalıcı tasarımlar yapmalıdır. Bunun için logolar son derece önemlidir. Logolar üzerinde kullanılan şekiller direkt olarak sizi çağrıştıracak şekiller olmalıdır. Bu konuda grafik tasarım bölümü okuyan arkadaşlardan yardım alabilirsiniz. Bunun için olaya en başından sağlam ve yaratıcı bir ekip kurarak başlamanız daha doğru olacaktır. İyi bir ekibin varlığı ve iyi bir kimlik ile kısa sürede iyi bir izlenim bırakma şansınız yüksektir. Bu yüzden unutmamalısınız ki e-ticarette tüm çalışmalar birbirleriyle bir bağlantı halindedir.

Sitenizi Düzenleyin

Site içerisinde renk düzeni ve yazı düzeni kurumsal kimliğinizin oturması için son derece önemli bir ayrıntıdır. Çünkü burada kullanacağınız renklerin logolarınızla uyumlu olması ve karmaşıklıktan da uzak olması gerekir. Bunun yanında siteniz müşterilerin kolay bir şekilde aradığını bulabileceği nitelikte sade bir görünüme sahip olmalı ve hızlı bir şekilde açılmalıdır. Site içerisinde sepete at, ödeme yap gibi butonlar belirgin bir şekilde önde olmalıdır. Tüm bunlar müşterileri alışverişe yönelten etkenlerdendir. Aynı zamanda sitenizin ilk görünümü de kurumsal kimliğinizi ortaya koyacaktır.

Blog Sayfası Oluşturun

Blog sayfası google üzerinde öne çıkabilmeniz için oldukça önemli bir alandır. Burada düzenli olarak yazı paylaşımları yapmanız gerekmektedir. Ürünleriniz hakkında burada bilgiler verebilir, çeşitli çalışmalarınızı burada paylaşabilirsiniz. Bu durum dışarıdan bakıldığında aktif ve güncel bir site olduğunuzu gösterir. Bunun yanında müşterilerin güvenini kısa süre içerisinde kazanmanıza yardımcı olur. Kurumsal kimlik için de çok iyi bir izlenim bırakacağı ortadadır.

Okumalısın ;
Asos'da Satış Yapabilmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

Müşterilerle İletişim Kurun

Müşteri iletişiminin olumlu olabilmesi için iyi bir ekibin varlığı şarttır. Çünkü müşteriler ilgiyi sever ve olumsuz durumlarla karşılaştıklarında bunu direkt size yansıtır. Onlarla iyi bir iletişim kurulması marka kimliğinize de yansır. Kibar çalışanlar kurumunuzun iyi bir şekilde reklamını yaparken, iletişimi iyi olmayan ekipler kurumun seviyesini düşürecektir. Bunun için aldığınız ekip üyelerine ara ara çeşitli eğitimler vererek onları da güncel olmaya ve kendilerini geliştirmeye itmelisiniz. Tüm bunlar kurumsal kimliğini yükseltmek isteyenler için eşsiz fırsatlar olacaktır.

Reklam İçerikleri Oluşturun

Reklam içerikleri, reklam paylaşımları gerçek müşterilere kısa yoldan ulaşmanın yoludur. Burada yapacağınız çalışmalar ilgi çekici olduğunda mutlaka geri dönüşleriniz olacaktır. Reklam içeriklerinizde kendi logolarınızı kullanarak kurumsal kimliğinizin sağlamlaşmasına imkan verebilirsiniz. Reklamlar için biraz bütçenizden kullanmanız gerekebilir. Ancak bunun geri dönüşleri gerçekten harika olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *