«
  1. Anasayfa
  2. Pazarlama
  3. E-Ticarette Müşteri Bulma Yöntemleri

E-Ticarette Müşteri Bulma Yöntemleri

E-ticarette Gerilla Pazarlama Hakkında Her Şey

E-ticarette faaliyet gösteren ve online mağaza kurarak hizmet ve ürün satışı yapmakta olan kişi ve işletmeler sürekli olarak yeni müşterilere ulaşmayı hedefler. Çünkü ne kadar çok müşteriye ulaşılırsa o kadar çok satış yapma şansı doğar. Bu sebeple işletmelerin müşterilerine ulaşabilmesi oldukça önemlidir.

E-ticaret işletmeleri genel olarak e-ticarette yeni müşteriler ulaşabilmek ve satış artırmak için pek çok yöntemden yararlanır. E-ticarette müşteri bulabilme ve satış artırmanın bazı yöntemleri bulunur. Bunlardan bazıları:

Arama Motoru Optimizasyonu Çalışmaları Yapabilme

E-ticarette yeni müşteriler bulmak isteyen firmaların önem vermeleri gereken çalışmalar arasında Arama Motoru Optimizasyonu yapmak yer almaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu, arama motorlarının e-ticaret sitenizi daha kolay bir şekilde tarayabilmesini ve indexlemesini sağlayan çalışmalardır. Bu çalışmalar ile e-ticaret siteniz Google gibi arama motorlarında organik sıralamalar elde eder. Siteniz Google’da ilk sayfaya çıkabilirse daha çok tüketiciye ulaşmanız kolaylaşır.

Ürün veya hizmet satın almayı düşünen kişilerin genel olarak ilk aramalarını arama motorlarında gerçekleştirdiklerini varsayarsak Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarının e-ticarette yeni müşteriler kazanmak isteyen işletmeler için çok önemli olduğu söylenebilir.

Eğer e-ticaret firmanızın, kampanya sayfaları, hizmet ve ürün sayfaları için Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarını gerçekleştirebilirseniz şirketinizin Google arama motorunda ilk sayfalarda çıkmasını sağlayarak daha fazla müşteriye sahip olur ve rakiplerinizle rekabet edebilme şansı yakalamış olursunuz.

Okumalısın ;
E-ihracat Lojistik Süreçlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Influencer Marketıng Çalışmalarına Önem verme

E-ticaret firmaları daha çok müşteri bulmak veya hedef kitlelerini genişletmek amacıyla reklam istatistikleri oldukça iyi olan ve takipçi sayıları fazla Influencerler ile işbirliği yapmayı tercih etmektedir. Markalar bu sayede Influencer Marketıng çalışmaları ile ürün ve hizmetlerini daha çok kişiye ulaştırabilmekte hem de markalarını tanıtabilmektedir.

Eğer e-ticaret firmanızın satışlarını artırmak istiyor ve daha fazla müşteri bulmayı amaçlıyorsanız Twıtter, Youtube ve Instagram gibi sosyal medyada yer alan takipçi sayıları yüksek Influencerler ile işbirliği yapmayı deneyebilirsiniz.

Google Adwords Reklamları Verme

E-ticaret firmanızı Google’da ön plana çıkarabileceğiniz bir başka pazarlama yöntemi de bütçenizin elverdiği ölçülerde yeni müşteriler kazanabilmek için Google Adwords Reklamları vermektir.

Google Adwords Reklamları sayesinde pek çok işletme Google arama sonuçlarının destekleyici bölümünde yer alma fırsatını elde ederek e-ticaret sitelerini daha önce hiç ziyaret etmemiş olan yeni müşterilere ulaşarak satış yapabilme fırsatı elde etmektedir.

Eğer e-ticaret sitenize yeni müşteriler bulmak istiyorsanız Google Adwords Reklamlarını kullanabilmek için reklam metni hazırlama, anahtar kelimeler belirleme ve reklam bütçesi gibi çalışmalarınızı tamamladıktan sonra Google Adwords reklamları vererek satışlarınızı artırabilir ve daha çok müşteri bulma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Blog Yazıları Yazma

Günümüz şartlarında pek çok e-ticaret firması Blog Yazıları Yazarak hedef kitlelerinde yer almakta olan kişilere ulaşım sağlayarak satış yapabilme fırsatı elde edebilmektedir.

Okumalısın ;
E-ticaret Yapmak İsteyenlerin İptal ve İade Koşulları Hakkında Bilmesi Gerekenler

E-ticaret ortamında yeni müşteriler bulmak isteyen pek çok firma hedef kitlelerinde yer almakta olan ve farklı konularda araştırmalar yapmak isteyen kişiler için Blog Yazıları hazırlayarak sitelerinde yayınlamaktadır. Bu yazılar sayesinde hem e-ticaret sitelerine ziyaretçi çekmeyi sağlayabilmekte hem de blog yazıları içerisinde vermiş oldukları ürün önerileri ile e-ticaret satış oranlarını yükseltebilmektedir.

E-ticaret sitenize yeni müşteriler bulmak istiyorsanız Blog Yazıları Yazarak ve bu yazıları e-ticaret sitenizin blog bölümünde paylaşarak daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Düzenli Olarak Paylaşım Yapma

E-ticarette internet üzerinden hizmet veya ürün satışı yapan firmalar için sosyal medya oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde pek çok kişi sosyal medyada yer alan hizmet ve ürünlere daha çok güvenmekte bu hizmet ve ürünleri almayı tercih etmektedir. Bundan dolayı e-ticaret firmalarının Sosyal Medyada Düzenli Olarak Paylaşım Yapmaları oldukça önemlidir.

Sosyal medya paylaşımlarını düzenli olarak yapmak için sosyal medya planlama araçlarını kullanabilmeye özen gösterilmelidir.

Yalnızca profesyonel içerikler değil videolu içeriklerde paylaşmaya özen gösterilmelidir. Video içeriklerini ürün karşılaştırma, ürün inceleme gibi video türleri ile çeşitlendirmek gereklidir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *