«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-ticarette Puanlama Sistemi

E-ticarette Puanlama Sistemi

E-ticarette Puanlama Sistemi

E-ticarette Puanlama Sistemi

E-ticaret sektöründeki firmalar yeni müşteriler elde etmek veya var olan müşterilerinin markalarına olan güvenebilirliğini arttırmak için pek çok stratejiden faydalanmıştır. Bu sebeple e-ticaretteki puan sistemlerinden verilen hediye çeklerine kadar yapılan her çalışmalarda markaların yeni müşteriler kazanmasına veya sadık müşteri profilleri oluşturmasında etkilidir.

Son zamanların çok popüler tanıtım ve pazarlama yöntemi olarak kullanılan puanlama sistemini müşterilerini arttırmak ve sadık müşteriler kazanmak isteyen firmalar tercih ediyor. Bu sisteme geçmek isteyenlerin önceden bu sistem hakkında belli başlı bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir. E-ticarette puanlama sistemleri, herhangi bir e-ticaret sitesine üyeliği olan kişilere veya var olan müşterilerine özel kullanılmakta olan bir sistemdir.

Marka sahipleri müşterilerine puanlama sistemini kullandıkları takdir de onlara üyelik, arkadaş tavsiyeleri veya alışveriş tutarlarındaki yüzdelik bir dilimi kadar puan tanımlamakta. Bu sayede markalar hem müşteri sayılarını arttırıyor hem de sadık müşteriler kazanıyor. Çünkü puanlar kazanan müşteriler e-ticaret sitelerinde daha sık alışveriş yapmayı tercih ediyorlar.

Puan Sisteminin Sunduğu Avantajlar

E-ticarette Puanlama Sistemi
E-ticarette Puanlama Sistemi

E-ticarette kullanılan puan sistemleri e-ticaret üzerindeki firmalara belli başlı avantajlar sunmaktadır. Sizler için maddeler halinde sıraladık.

 • Puan sistemindeki kampanyaların iyi bir şekilde yönetilmesi halinde e-ticaret firmalarının üyelik ve kullanıcılarının sayısında artış meydana gelmektedir.
 • Müşterilerinizin markanıza yönelik güvenilirliği artar.
 • Puan kazanabilmenin bir yolu olan arkadaş davetleri gibi uygulamalar sayesinde müşterilerimiz kullanarak firmanızın tanıtımını yakın arkadaşlarına da yapar.
 • Puan sistemleri belli başlı ödeme teknikleri üzerine kurgulanabilir. Bu da firmanızın alacak olduğu tahsilatları kolaylaştırır. Müşterileriniz her yapmış olduğu alışverişlerinden puanlar kazanabildiği için firmanızdan daha sık alışveriş yapmayı ister.
 • Puan sistemleri markanıza yönelik sadık müşteriler kazanmanızdaki işlerinizi kolaylaştırır.
 • Pek çok avantajı bulunduğu gibi en gözde avantajları bunlardır. Bu gibi avantajlardan faydalanmak isteyen firmalar sitelerinde mutlaka puan sistemine yer vermesi gerekir. Sizlerde farklı kampanyalar oluşturarak müşterilerinize kullanabilecekleri puanlar kazandırabilir ve müşterilerinizin bir sonraki yapacak oldukları alışverişlerinde bu puanları kullanarak alışverişlerini tamamlamalarını sağlayabilirsiniz.
Okumalısın ;
5 Adımda Lüks Ürünlerin Pazarlanması İçin İpuçları

Puan Sisteminde Kullanabileceğiniz Kampanya Stratejileri

Kampanya kurguları oluşturmak isteyen e-ticaret firmaları ürünler, kategoriler, marka, ödeme şekilleri, arkadaş davetleri, yeni üyelikler ve alışverişe bağlı puanlar gibi çeşitli alanlarda puan sistemlerinden oluşan kampanyalar düzenleyebilirler.

Böylece firmalar satışları az yapılan ürünleri veya kullanılmayan ödeme yöntemlerini öne çıkararak müşterilerine bu ürünler üzerinden satın almaya ve çeşitli ödeme şekillerinden birini kullanmaya yönlendirir. Bu kampanyaları oluştururken çok dikkat edilmeli. Çünkü başarıyı arttırma da önemli etkileri söz konusudur.

 • Kategorilere Özel Para Puan Kazanma Kampanyaları

E-ticaret puan sistemlerinde yer almakta olan kampanyalardan birisi de seçilen kategorilere özel para puan kazandıran kampanyalardır. Bu kampanyaları oluşturan firmalar, yeni açılmış kategori, satış miktarı az olan kategori ve rekabet çoğaltılması istenen kategoriler gibi araştırmalar neticesinde kampanyalar oluşturmaktadırlar. Bu sayede e-ticaret firmaları hem kampanyalar oluşturdukları kategorilerin satışlarında artış yaşar hem de çapraz satış olasılıklarını yükseltir.

 • Ürüne Özel Para Puan Kazanma Fırsatları

Firmalar satışlarında azalma gördüğü ürünlere uyguladığı kampanya türlerinden birisi olan ürüne özel para puan kazanma fırsatında yeni satışa sunulmuş ürünler ve eski sezon ürünler tercih edilir. Bu sayede hem satışlarda artış gerçekleşir hem de stoklarda azalmaya gidilir.

 • Kişiye Özel Sunulan Para Puan

Bu kampanyanın amacı müşteri memnuniyetini sağlamak ve e-ticaret sitelerinde aktif bir şekilde alışveriş yapmayan müşterileri tekrardan alışveriş yapmaya teşvik ettirmektir. Bu kampanyayı yapmak isteyen firmalar özellikle yılbaşı, anneler günü ve doğum günü gibi dönemlerden faydalanarak kampanyasını hazırlar.

 • Arkadaş Davetleri Üzerinden Kazanılan Hediye Çekleri

Çoğu zaman markalar, kullanıcının e-ticaret sitesine üye olan yakın bir müşteri çevresi kazanmak ve markalarını tanıtmak için arkadaşlarını davet etme ve hediye çeki kazanma kampanyaları düzenler.  Bu kampanyalarda direkt hediye çekleri sunulduğu  gibi hesaplarına belirli sınırda para puanlar da eklenebilir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *