«
  1. Anasayfa
  2. Pazarlama
  3. E-ticarette Satış Arttırma Teknikleri

E-ticarette Satış Arttırma Teknikleri

E-ticarette Kişiselleştirmenin Önemi

Her geçen gün gelişen e-ticaret sektöründe taktik ve stratejiler de değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden satılan ürünlere dikkat edilerek tekniklerin düzenlenmesi, güncellenmesi gerekiyor. Bu yazımızda işletmeler için farklı tekniklerden bahsederek faydalı olmak istedik.

İşletmeler satışlarını arttırabilmek için güncel e-ticaret haberlerini takip etmelidir. Haberleri dikkatli takip edenler sitelerine uygun stratejiler geliştirebilmektedir. Özellikle online mağazalar için içerik yazmak sorun olabiliyor. Çünkü içeriklerin özgün ve SEO kurallarına uygun şekilde yazılması gerekiyor. Bu şekilde yazılan içerikler kısa sürede müşterilere ulaşabilirken, kopya ibare olan içerikler büyük sıkıntılar yaratabilir. Bunun için mutlaka bir içerik yöneticisine sahip olmanız gerekir.

İçerikler Nasıl Hazırlanmalıdır?

İçerik hazırlayan firmalar, bu işi içerik yöneticilerine bırakmalıdır. Bu kişiler ürün içeriklerini, özgün, yenilikçi ve SEO kurallarına uygun şekilde hazırlar. Bu noktada anahtar kelimeler kalınlaştırılır ve tıklanma oranları artar. Bu sayede sitenize olan ziyaretçi akışı artar. Google, Yandex gibi güçlü arama motorlarında ürünlerinizi ve sitenizi ön plana çıkarabilmek için içerik yönetimini düzgün şekilde yapmanız gerekecektir. Etkili içerikler arama motorları tarafından ödüllendirilerek, kısa sürede üstlere taşınır. Oturduğunuz yerden satış rakamlarınızı arttırmanın en iyi yolu içeriklerden gelir.

İçerikleri sadece yazılı metinler olarak düşünmemek gerekir. Videolu içerikler de çok büyük ilgi görmektedir. Bunun için sitenizin belli bölümlerinde videolara yer verebilirsiniz. Videolarınızı ilginç bir hale getirmek sizin elinizdedir. Görsellerinizi de hazırlarken çeşitli efektler vererek daha etkili bir hale getirebilirsiniz. Bu noktada bir grafik tasarımcıdan yardım da alabilirsiniz. Çalışanlarınızın birbiriyle koordine olması çok daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bunun için ekibinizi iyi seçmeniz ve onlara sık sık eğitimler verdirmeniz gerekmektedir. E-ticaret sürekli gelişimi beraberinde getirir.

Okumalısın ;
En Çok Tercih Edilen ve En İyi SEO Analiz Siteleri Araçları

Nasıl Daha Çok Müşteri Kazanırım?

E-ticaret sektöründe müşteri kazanmak son derece önemlidir. Bunun için de çeşitli kanallar aracılığıyla faaliyetler gösterilebilir. Özellikle sosyal medya, Youtube kanalları ciddi oranda müşteri çekebilen alanlardır. Bu alanlar gün içerisinde en fazla ziyaretçi çeken alanlar olduğundan, kendinize ait hesaplar açmalı ve bu hesapları iyi bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Hesabınızın görünürlüğü, içerikler, takipçi sayınız, beğeni sayınız satış yapabilmeniz için müşterilerin en fazla dikkat ettiği alanlardır. Eğer bu kanalları iyi bir şekilde yönetebilirseniz çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Reklam çalışmaları da e-ticaret firmalarının müşteri kazanmasına ciddi oranda katkı sağlar. Bunun için reklam içeriklerinizi etkili bir şekilde oluşturmanız ve gerekli mecralarda paylaşıma sunmanız gerekir. Özellikle Instagram en çok kullanılan sosyal ağlardan biri olduğu için bu alana reklam yatırımı yapabilirsiniz. Ayrıca profilinizde sürekli olarak story paylaşımı, video paylaşımı yaparak aktif olduğunuzu müşterilerinize gösterebilirsiniz. Paylaşım tarihleriniz arasında çok fazla zaman dilimi varsa bu durum sizlere olumsuz olarak yansıyacaktır. Müşterileriniz yeni çalışmalar yaptığınızı görmedikleri için size olan güvenini yitirecektir.

Okumalısın ;
E-ihracat ile Klasik İhracat Arasındaki Farklar

Müşteri güveni kazanmak e-ticaret sektöründe son derece önemlidir. Müşterilerinize ilk izlenimi iyi bir şekilde verebilirseniz, sadık müşteriler elde edebilirsiniz. Sadık müşteriler alışveriş yapacakları zaman ilk önce sizin sitenize girecektir. Bunun için sadık müşterilerinize çeşitli indirimler verebilir, onları memnun edebilirsiniz. Sizinle alışveriş yapanları memnun etmeniz, müşteri kalıcılığının daha da artmasını sağlayacaktır. Müşteri edinmek kadar, müşterilerinizin kalıcılığını sağlamak da son derece önemlidir.

Müşteri edinmenin ve onları memnun etmenin diğer bir yolu da iletişim kurmaktır. Müşterilerinizle iletişime geçmek, onların fikirlerini almak, sorunlarına cevaplar vermek, güven kazanmanıza yardımcı olur. Kurduğunuz iletişim sayesinde müşterileriniz sizden alışveriş yapmak isteyebilir. Müşteri alışverişini bitirdikten sonra da mutlaka onunla iletişimde olmanız gerekir. Memnuniyet anketleri, kampanya bildirimleri şeklinde onlara iletiler gönderebilirsiniz. Bu ileti yollama işlemini mail veya SMS yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için müşterinin hangi izni verdiği önemlidir. Aksi takdirde müşteri kişisel bilgilerinin paylaşıldığını düşünebilir. Kişisel bilgilerin korunması açısından paylaşım yapılabilmesi için müşterinin izin vermesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *