«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Kalitesi Artırabilecek 5 İpucu

E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Kalitesi Artırabilecek 5 İpucu

E-ticarette-Satış-Sonrası-Hizmet-Kalitesi-Artırabilecek-5-İpucu

E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Kalitesi Artırabilecek 5 İpucu

E-ticaret alanında faaliyet göstermekte olan tüm işletmelerin amaçlarının arasında sürekli satış yaparak sadık müşteriler kazanabilmek yer almaktadır. Müşteriler, sipariş yönetim süreçlerinin yanı sıra satış sonrası sunulan hizmetlere de önem vermektedir. Eğer markalar müşterilerine satış sonrasında da hizmet vermeye devam ediyor ise müşteriler firmaya daha fazla güven duymaktadır.  Güvenden yararlanan tüketiciler de sadık müşterilere dönüşebilmektedir.

E-ticaret alanında satış sonrası sunulan hizmetler sadece sadık müşteriler kazanabilmek amacıyla yapılmamaktadır. Aynı zamanda satış sonrası verilen iyi hizmetler sayesinde firmalar tüketicilerin güvenlerini kazanarak tanıtım ve reklam maliyetlerini de azaltabilmektedir.

E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Ne Demektir?

E-ticaret alanında satış sonrası hizmet, teslimat süreci sonrasında müşteri memnuniyetini artırabilmek için uygulanmakta olan hizmetlerin tamamına verilen addır.

 • Müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik çalışmalar,
 • Satış sonrası müşteri memnuniyet anketleri,
 • Kampanyalar,
 • Hediyeler,
 • Ürün ve teslimat yönetimi,
 • Bilgilendirme,

E-ticaret alanında satış sonrası hizmetleri meydana getirmektedir. Maliyetlerini azaltabilmeyi ve sadık müşteriler kazanabilmeyi isteyen firmaların tüm bu süreçlere dikkat ederek hareket etmelerinde fayda vardır.

Satış Sonrası Hizmetin Sağlamış Olduğu Avantajlar

E-ticaret alanında satış sonrası hizmet, markaların sadık müşteriler kazanabilmelerinin yanı sıra pek çok avantajlardan da yararlanabilmelerine yardımcı olmaktadır. İşletmelerin yararlanabilecekleri avantajlardan bazıları;

 • Satış sonrası hizmeti, markaların müşteri güveni kazanabilmesine yardımcı olmaktadır.
 • E-ticarette satış sonrası vermiş oldukları hizmetler sayesinde işletmeler sadık müşteriler kazanabilmektedir.
 • Sadık müşterilerin oldukça büyük bir bölümü e-ticaret siteleri üzerinden alış verişlerini devam ettirdiği için markalar karlılıklarını ve gelirlerini artırabilmektedir.
 • Sadık müşteriler kazanabilmeye yönelik oluşturulmuş kampanyalar ile e-ticaret firmaları daha çok müşteri kazanabilmektedir.
 • Sadık müşteriler markayı yakın çevrelerine tanıttıkları için satış sonrası hizmetleri işletmelerin reklamını yapmasına da imkân tanımaktadır.
 • E-ticaret firmalarının satış sonrası hizmetler ile pazarlama ve tanıtım bütçeleri artmaktadır.
Okumalısın ;
Genç Girişimcilere Sağlanan Destekler

Bu avantajlardan yararlanmayı istemekte olan markaların satış sonrasında müşteriler ile iletişim içerisinde kalabilmeye özen göstermeleri ve müşterileri sadık müşterilere çevirmek için çalışmalar yapmaları gerekmektedir.

E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Kalitesi Artırabilecek 5 İpucu

 • Teslimat Yönetimine Önem Vermek

E-ticaret sitelerinden alış verişlerini yapan müşteriler satın almış oldukları hizmet ve ürünlerinin hızlı bir şekilde kendilerine ulaşmasını istemektedir. E-ticaret siteleri teslimat süreçlerini en iyi şekilde yönetemediklerinde ya da süreç uzadığında tüketiciler alış veriş yapmış oldukları e-ticaret sitesine karşı güven kaybı yaşamaktadır. Bu nedenle e-ticaret yapan firmaların teslimat yönetimine gereken önemi vermeleri gerekmektedir.

 • Müşterilere Özel Kampanya ve İndirimler Sunmak

Kişilerin e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparlarken en önem verdikleri konulardan biri indirimlerdir. Günümüzde pek çok kişinin kampanyalar ve indirimlerden yararlanarak uygun fiyatlarla alışveriş yapmak istedikleri bilinmektedir. Bu sebeple e-ticaret firmalarının satış sonrası müşterilere özel kampanyalar düzenlemeye özen göstermeleri gerekmektedir.

 • Müşterilere özel e-mail marketing çalışmaları,
 • Müşteriye özel promosyonlar,
 • Müşteriye özel indirimler,

Sadık müşteriler kazanmak ve iyi bir marka yönetimi yapmak isteyen e-ticaret firmalarının önem vermeleri gereken çalışmalardandır.

 • Hediye Çekleri ile Yakın Çevrelerini Fethetmek
Okumalısın ;
Zalando'da Satış Yapabilmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

E-ticaret firmaların hazırlamış olduğu kampanyalardan biride arkadaşını davet et hediye çeki veya hediye kazan kampanyaları bulunmaktadır. Bu kampanyalar sayesinde e-ticaret firmaları sadık müşterilerinin ve müşterilerinin yakın çevrelerine kendini tanıtabilmektedir. Bu çalışmalar sayesinde müşteri memnuniyeti elde edebilmekte mümkündür.

 • Müşteri Memnuniyet Anketleri Düzenlemek

E-ticaret firmalarının satış sonrası hizmet kalitelerini artırabilmeye yönelik çalışmalardan biride satış sonrası müşteri memnuniyet anketleri düzenlenmesidir. E-ticaret siteleri satış sonrası müşteri memnuniyetleri anketleri sayesinde alışveriş yapan tüketicilerin iyi bir alışveriş deneyimi yaşayıp yaşayamadıklarını ölçümlemelerine yardımcı olabilmektedir.

 • İletişimi Kesmemek

Müşteriler ile sürekli olarak iletişimde olunması müşterilerde güven duygusu oluşturmaktadır. bu da sadık müşteriler kazanılmasına yardımcı olabilmektedir. e-ticaret firmaları genel olarak bu tür çalışmalar için E-mail marketing ve SMS pazarlamaları yaparak müşterileriyle iletişimde kalmayı uygun görmektedir.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *