«
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret
 3. E-ticarette Şirket Kültürü Nasıl Tanımlanır?

E-ticarette Şirket Kültürü Nasıl Tanımlanır?

E-ticarete Başlarken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 5 Husus

Şirket kültürü, e-ticaret firmaları gibi ticari faaliyet gösteren şirketlerin ve çalışanlarının tutum ve davranışlarını ifade etmektedir. Aynı zamanda şirket kültürü; çalışma ortamı, firmanın vizyon ve misyonu, liderlik tarzı, değerleri, beklentileri ve hedefleri dahil olmak üzere çeşitli unsurları kapsamaktadır. Şirket kültürüne sahip e-ticaret firmalarının ve çalışanlarının yaptıkları işten zevk alma olasılıkları yüksektir. Dolayısıyla da daha üretken olarak büyük işlere imza atmaktadır. Peki, e-ticarette şirket kültürü nasıl tanımlanır? Gelin bu soruya ve daha fazlasına yazımız üzerinden cevap bulalım.

Şirket Kültürü Nedir?

Şirket kültürü; bir firmanın giriş seviyesindeki çalışanlardan üst düzey yönetime kadar tutumları, davranışları, değerleri ve hedefleri olarak tanımlanmaktadır. Diğer bir tanımla ise şirket kültürü; insanların birbirleriyle etkileşim kurma şeklini ve firmanın karar verme şeklidir.

Şirket kültürü net bir yazılı ifade şeklinde olmasa da çalışanların eylem ve davranışları gözlemlendiğinde firma hakkında bilgi vermektedir. Şirket kültürü oluşan bir e-ticaret firmasında çalışan kişilerin daha başarılı, mutlu ve üretken olmalarına katkı sağlamaktadır.

E-ticaret Firmaları İçin Şirket Kültürü Neden Önemlidir?

E-ticaret firmaları için şirket kültürü bir hayli önemlidir. Çünkü çalışan bağlılığının ve mutluluğunun yanı sıra gelişen bir iş için plan çizme konusunda da önemli bir rol oynamaktadır. Son on yılın istatistiklerine göre önem ve hız kazanan şirket kültürü, CEO’ların, İK danışmanlarının ve yöneticilerin gündemini oluşturmaktadır.

Okumalısın ;
E-İhracat İçin Kullanılabilecek Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

‘Şirket kültürü neden önemlidir?’ sorusunun net cevabı ise şudur:

 • E-ticaret firmalarının itibar odaklı sonuçlar elde etmesini mümkün kılmaktadır.
 • E-ticaret firmalarında çalışan kişilerin ruh ve beden sağlığına oldukça faydalıdır.
 • Firmaların daha iyi bir müşteri hizmeti vermesine olanak sağlamaktadır.
 • Hem işverenin hem de çalışanlarının motivasyonunu arttırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Müşterilerle daha iyi bir iletişim kurulmasına katkı sağlamaktadır.
 • Geliştirilmiş bireysel performans sunmaktadır.
 • Çalışanların üretkenliğini daha da arttırmaktadır.
 • İş hacmini büyük ölçüde arttırmaktadır.
 • Müşteri memnuniyetini arttırmaktadır.
 • Hem kısa vadede hem de uzun vadede iyi sonuçlar elde edilmesine olanak sağlamaktadır.
 • Müşteriyi elde tutmayı kolaylaştırmaktadır.

Şirket Kültürü Nasıl Oluşturulur?

Bir e-ticaret firmasında çalışmak isteyen kişilerin şirket kültürüne önem vermesi gereklidir. Bunun için de çalışan, şirket kültürü hakkında daha fazla bilgiye sahip olmalıdır. Bu noktada da yapılabilecek birkaç adım mevcuttur. Bu adımlar şunlardır:

 • Şirketin web sitesine göz atılmalı: Bir e-ticaret firmasında çalışmak isteyen veya çalışan kişilerin öncelik olarak firmanın web sitesindeki ‘hakkımızda’ sayfasına bakması gereklidir. Böylelikle şirket kültürü hakkında detaylı bilgiye ulaşılabilmektedir. Bunun yanı sıra web site incelemesiyle e-ticaret firmalarının hedeflerine, verdiği mesajlara ve kullandığı mesaj diline ulaşılabilmektedir.
 • Araştırma yapılmalı: Günümüzde dijitalleşme ve online iş süreçleri oldukça fazladır. E-ticaret firmalarının dijital dünyadaki yerini araştıran kişiler, şirket kültürü hakkında bilgi edinebilmektedir.
 • Çevrenin bilgisinden yararlanılmalı: Çalışmak istenilen bir e-ticaret firmasında çalışan birinden şirket hakkında detaylı bilgi alabilmek mümkündür.
 • Firmalara sorular yöneltmeli: E-ticaret firmaları birlikte çalışmak istediği kişilere şirket kültürü hakkında sorular sormaktadır. Fakat kişiler de firmalara şirket kültürü hakkında sorular yöneltmelidir.
Okumalısın ;
Başarılı Markaların Bilinen 6 Ortak Özellikleri

Şirket Kültürünün E-ticaret Firmaları İçin Avantajları Nelerdir?

Şirket kültürü, e-ticaret firmaları ve çalışanları için önemli dinamiklere sahiptir. Çünkü ihtiyaçları ve beklentileri işverenleriyle uyumlu olduğunda çalışanların işten zevk alma olasılıkları daha yüksektir. Şirket kültürünün olduğu bir e-ticaret firmasında çalışan kişilerin, iş arkadaşlarıyla daha iyi ilişkiler kurması ve daha üretken olması mümkündür.

Farklı bir şirket kültürüne sahip e-ticaret firmalarında çalışan kişiler ise genellikle zamanın izin verdiği ölçüde yeni projeleri ve ek rolleri üstlenmektedir. Geleneksel bir yönetim tarzına sahip bir e-ticaret firmasında çalışmak, iş sorumluluklarının net bir şekilde belirlenmesi demektir. Fakat resmi bir terfi ya da transfer sürecinden geçmeden çalışanların ilerleme fırsatı bulunmamaktadır. Sizler de şirket kültürünün sağladığı avantajlara sahip olmak isteyen bir e-ticaret firmasıysanız vakit kaybetmeden bir şirket kültürü oluşturmalısınız.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *