«
  1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya
  3. E-ticarette Sosyal Medya Etkileşiminin Önemi

E-ticarette Sosyal Medya Etkileşiminin Önemi

E-ticarette Sosyal Medya Etkileşiminin Önemi

Sosyal medya tüm hayatımızın önemli bir parçası olurken e-ticaretin bu alana girmesine de şaşılmamalıdır. Birçok farklı strateji geliştiren e-ticaret şirketleri sosyal medyadaki etkinliğini asla küçümsememelidir. Bu alanda milyonlarca insan gezinirken ilgilendikleri ürünleri kısa sürede bulma şansına sahiptir. Her iki taraf için de oldukça etkili bir alandır.

Sosyal medya üzerinde e-ticaret şirketlerinin mutlaka hesabı olmalıdır. İyi açılmış bir hesap kısa sürede iyi müşteriler getirecektir. Ancak iyi açılmış bir hesaptan kastımız ilk görsel için alınan izlenimdir. Buradan sonrasında ise müşterileri çekebilmek adına yapılması gereken etkili stratejiler vardır. Bu stratejileri inceleyerek kısa süre içerisinde sosyal medyadaki etkinliğinizi arttırabilirsiniz. Gelin birlikte hangi stratejileri geliştirebileceğimize bir göz gezdirelim.

Etkili İçerikler Oluşturun

Sosyal medyada paylaşacağınız görseller ve videolar mutlaka akılda kalıcı ve ilgi çekici bir nitelikte olmalıdır. Bunun için iyi bir ekipten faydalanabilirsiniz. İçeriklerde kullanacağınız görsellere hareketli gifler ekleyebilir veya videolu içeriklerle daha güvenilir bir sunum hazırlayabilirsiniz. Özellikle videolu içerikler hem görsel hem işitsel yönden akılda kalıcılığı arttıracaktır. Bu içeriklerde ürünlerinizin benzersiz yönlerini, kargolanma sürecini veya müşteri yorumlarını paylaşabilirsiniz.

Reklam Verin

Sosyal medya üzerindeki esas alıcı kitlenize kısa yoldan ulaşabilmenin en etkili yolu reklam vermektir. Reklam verirken bütçenizden bir miktar çıkarmanız gerekebilir. Ancak bunun geri dönüşleri olacağını unutmamanız gerekir. Reklamlar özellikle gerçek alıcıları sitenize çekecektir. Bu sayede kısa sürede ürün satışlarını arttırabilirsiniz. Eğer müşterileriniz sizden memnunsa onlar da başkalarına sizi söyleyecek ve bu sayede reklamınızı yapmış olacaklardır. Bu yüzden bir müşterinin bile çok değerli olduğunu unutmamanız gerekir.

Okumalısın ;
Twitter’da Takip Etmeniz Gereken Metrikler

Takipçi Satılarınızı Arttırın

Sosyal medya üzerinde dikkat edilen en önemli hususlardan birisi de takipçi sayısı ve görsellere gelen beğenilerdir. Bunlar kısa sürede artışa hemen geçmez. Ancak takipçi ve beğeni satın alarak kısa yoldan müşteri edinebilirsiniz. Sayfanızda görünecek olan takipçi sayıları müşterilerin güvenini kısa sürede kazanmanızı sağlar. Kazandığınız müşterilerinizle de iyi geçinirseniz tekrardan sizden ürün satın almalarını sağlayabilirsiniz. Gerçek takipçileriniz zamanla artacaktır. Bunu da arttırmak için ara ara reklamlar verebilirsiniz. İyi oluşturulmuş içerikler ve reklamlarla gerçek takipçileriniz kısa süre içerisinde sizlere ulaşacaktır.

Güncel Kalın

Güncel kalmak hem siteniz için hem de sosyal medya için son derece önemlidir. Güncel olmayan ve sık paylaşımlar yapmayan şirketler müşteri bakış açısıyla güvenirliği olmayan şirketlerdir. Bu paylaşımların bir düzen içerisinde yapılması son derece önemlidir. Her gün yapılan paylaşımlar çok etkiliyken iki günde bir şeklinde paylaşımlar da yapılabilir. Özellikle story kısmında her gün mutlaka içerik paylaşılması gerekir. Çünkü sizi takip edenler tekrar ürünlerinizi görerek veya yeni ürünlerinizden haberdar olarak alışveriş yapmak isteyebilir. Bunun dışında profilinizde kesinlikle yeni gelen bir ürününüz varsa paylaşmanız faydalı olacaktır.

Okumalısın ;
Aliexpress’te Çok Satan Ürünlerin Listesi

Canlı Sunumlar Yapın

Sosyal medya üzerinde canlı yayınlar yapılacak alanlar bulunmaktadır. Bunlar e-ticaret sektörü için oldukça kullanışlı alanlardır. Canlı yayınlarda ürünleriniz hakkında bilgiler verebilir, neler yaptığınızı açık ve net bir şekilde gösterebilirsiniz. Burada müşterilerinizle birebir etkileşime girmiş olursunuz. Müşteriler sizlere istedikleri soruları anında yöneltebilir. Bu sayede sizler de anında müşterilerinizin sorularına yanıt verebilirsiniz. Buradan küçük kuponlar göndererek müşterilerinizi mutlu da edebilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz sizlere daha fazla güvenecektir.

Hatırlatıcı E-mailler Gönderin

Sizden daha önce alışveriş yapmış olan müşterilerinize arada sırada kendinizi hatırlatmanız gerekebilir. Bunun için de yapmanız gereken onlara hatırlatıcı mesajlar göndermektir. Eğer müşterinin telefon numarası veya e-mail adresi varsa buradan onarla özel indirimler yaparak mesajlar gönderebilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz kendilerini özel hissedebilir ve tekrar sizden yaptığı alışverişlerini hatırlayabilir. Kısa süre içerisinde kaybettiğiniz müşterileri kazanabilirsiniz. Kaybettiğiniz bir müşteriyle olumsuz yaşadığınız bir durum varsa bunu düzeltmek için de çeşitli indirimler ve kuponlar gönderebilirsiniz. Mutlaka böyle müşterilerinizle hemen iletişime geçmeye çalışın.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *