«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ticarette Yapılan Yeni Düzenleme İle İade Koşullarının Kolaylaşması

E-ticarette Yapılan Yeni Düzenleme İle İade Koşullarının Kolaylaşması

E-ticarette Sosyal Medya Etkileşiminin Önemi

E-ticaret ile onlıne alışverişte her bir ürünün hızlı ve güvenli bir şekilde alınabilmesi oldukça kolaylaşmıştır. Günümüz şartlarında her bir ürünün kolaylıkla internetten alınabildiği bu süreçte; e-ticarette tüketici hakları, güvenlik, iade tarzı konular yetkililer tarafından incelenerek tek elden denetlenmesinin sağlanması için çalışmalar yürütülmektedir.

E- ticarette yeni düzenlemeler yapılması Cumhurbaşkanlığı programına girmiş durumdadır. Cumhurbaşkanlığının programına girmiş bulunan düzenlemeye göre artmakta olan onlıne alışveriş ve dijitalleşme sonucunda tüketicilerin haklarının daha kesin çizgilerle korunabilmesi için iade koşullarında yeni bir düzenlemeye gidilmesine karar verilmiştir. Tüketicilerin onlıne alışveriş koşullarının iyileştirilmesi ve süreçlerin kolaylaştırılabilmesi için tüketicilere yönelik hizmet memnuniyet içeriklerinin oluşturulabilmesi planlanmaktadır.

E- Ticarette Düzenleme Yapılacak Bazı Alanlar

Gündeme alınmış olan program e-ticaretin birçok alanında kapsamlı ve yeni düzenlemelerini içermektedir. Bunlardan bazıları:

Tüketicilerin Dijital Platformlar Hakkında Bilinçlendirilmesi

Tüketicilerin haklarının korunmasını içeren tüketici hukuku anlaşmazlık çözüm mekanizmalarının kapasitesinin geliştirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca tüketicilerin dijital ortamlar konusunda daha fazla bilinçlendirilebilmesi için materyaller ve konuyla ilgili programlar hazırlanması için çalışılmaktadır.

  • E- Ticarette Toptan ve Perakende Alanlarında İyileştirmeler Yapılması

E-ticaret ortamında perakende ve toptan alanlarında oluşan aksaklıkların giderilmesi için yeni düzenlemeler yapılacaktır. Tüketicilerin yararına olacak toptancılık ve tedarik konularında sıkıntı yaşamamaları adına toptan ticaretin geliştirilebilmesi için yeni çalışmaların yapılması planlanmaktadır.

Okumalısın ;
Polonya’da Nasıl Şirket Kurulabilir?

Ayrıca her geçen gün artmakta olan talebe cevap verebilmek için toptan ve perakende alanlarının teknoloji ile uyum sağlaması açısından modernizasyon adımlarının atılabilmesi beklenmektedir.

  • E- Ticarette İade Şartlarının Kolaylaştırılması

E- ticarette iade ve satın alma işlemlerinin güvenli ve daha hızlı yapılabilmesi için sınır ötesi e-ticarette de ürünlerin iade alınma süreçlerinin daha kolay hale getirilmesinde gereken düzenlemelerin yapılması planlanmaktadır. Türkiye’nin kültürel, coğrafi yakınlık nedeni ile rekabet avantajı bulunan bölgelerde pazar payının artırılması amacıyla yeni uygulamaların gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

E- ticarette tüketicilerin en önemli haklarından biri satın almış oldukları ürünü iade edebilme hakkına sahip olmalarıdır. Her bir tüketici satın almış olduğu ürünü satın aldığı tarihten sonra 14 gün içerisinde geri iade edebilme hakkı bulunmaktadır. Bu durumda iade koşulları konusunda gerek satıcıların gerekse alıcıların hakları gözetilerek iade işlemleri gerçekleştirilmektedir. İade şartlarının kolaylaşabilmesi ve daha geniş bir alana yayılabilmesi için Cumhurbaşkanlığının devreye sokacağı yeni düzenlemeler ile yurt dışı ve yurt içi iade şartlarını daha hızlı seviyelere taşıyabilmesi beklenmektedir.

  • Ürünlerin Güvenliklerinin Sağlanabilmesi

Ürünlerin güvenliğinin dikkatli bir şekilde sağlanabilmesi için gerekli olan denetimlerin artırılması da Cumhurbaşkanlığı gündeminde yer alan konular arasındadır. E- ticarette ürün güvenliğinin sağlanabilmesi adına ürünlerin gözetimine ve ürünlerin yeni modellerinin geliştirilmesine ait yönetmeliğin hazırlanması da gündemdeki maddeler arasında yer almaktadır.

Okumalısın ;
Asos'da Satış Yapabilmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

Tüketiciler onlıne olarak aldıkları ürünlerin sorunsuz, güvenli ve hızlı bir şekilde teslim almak istemektedir. E-ticarette ürün güvenliği satıcı ile alıcı arasındaki ürün yolculuğunda istenildiği şekilde gerçekleşebilmesi için Cumhurbaşkanlığının e-ticaret programına girmiş olan yenilikler sayesinde 2022 senesinde 450 milyar Türk Lirası işlem hacmine ulaşabilmesi beklenen e-ticaret sektörünün daha da canlı bir hale gelmesi beklenmektedir.

  • Tüketici Hukukunun Güçlenmesi

Tüketici hukuku anlaşmazlık çözüm mekanizmalarında kapasitenin geliştirilebilmesi yönünde çalışmaların yürütülmesi gerçekleşecektir. Tüketicilerin bilinçlendirilmesi sağlanarak dijital ortamlar geliştirilecektir.

  • Tüketici Memnuniyeti Endeksi Oluşturulması

E- ticaretin sorunsuz olacak şekilde işleyebilmesi ve tüketicilerin korunabilmesi dâhilindeki tüketici memnuniyet endeksi oluşturulabilmesi yapılması planlanan programlar arsında yer almaktadır. Tüketici memnuniyet endeksi belirlenmiş olan araştırma kuruluşları ve üniversiteler aracılığı ile Türkiye’nin birçok bölgesinde oluşturulacaktır. Tüketici memnuniyetleri bu araştırma kuruluşları ile her yıl düzenli olarak ölçülerek değerlendirilecektir.

  • Piyasa Gözetim ve Denetim Kurumu Kurulması

Çeşitli idarelerce yürümekte olan yapının toplulaştırılabilmesi için bağımsız olan bir Piyasa Gözetim ve Denetim Kurumu Kurulmasına karar verilmiştir.

Eğer e-ticarete adım atmak istiyorsanız gelişmiş, hızlı ve güvenli e-ticaret paketleri satın alarak e-ticaretteki yerinizi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *