«
  1. Anasayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-ticarette Yapılmaması Gereken Hatalar

E-ticarette Yapılmaması Gereken Hatalar

E-ticarette-Bilinmeyen-5-Strateji

E-ticarete yeni atılan veya aktif olarak faaliyet gösteren firmaların şirket yönetimi konusunda doğru plan ve stratejiler uygulaması gereklidir. Böylelikle firmaların hedeflerine ulaşabilmesi ve büyük başarılara imza atabilmesi mümkündür. Fakat bazı e-ticaret firmaları farkında olmadan sektör içerisinde birtakım hatalar yapmaktadır. Bu durum da işlerin uzun soluklu olmamasına, uzun vadede firmaya zarar vermesine ve sadık müşterilerin kaçmasına neden olmaktadır. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmalarının yapmaması gereken fakat farkında olmadan yaptığı hatalardan bahsedeceğiz. Sizler de bu hatalardan ders alarak firmanızı daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz.

Hedef Kitlenin Doğru Belirlenmemiş Olması

E-ticarette yapılmaması gereken fakat sıklıkla yapılan hatalardan biri hedef kitlenin doğru bir şekilde belirlenmemesidir. E-ticaret firmalarının ürün tanıtımı, reklam ve pazarlama çalışmaları için bir hedef kitlenin belirlenmiş olması gereklidir. Çünkü tüm tüketicileri hedefleyebilmek mümkün değildir. ürün ve hizmetlere ilgi duyacak belli bir hedef kitle bulunmaktadır. E-ticaret firmalarının da bu hedef kitleyi göz önünde bulundurarak pazarlama ve satış taktikleri geliştirmesi gereklidir. Hedef kitlesini doğru bir şekilde belirlemeyen firmaların hedef kitle yönelik olmayan ürünlerin sunulmasına ve farklı bir iletişim dilinin kullanılmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla da firmalar hedef kitleye ulaşamamaktadır.

Güven Vermeyen Bir Site Tasarımının Ortaya Konulması

E-ticaret firmaları için web siteleri bir vitrin işlevi görmektedir. Çünkü kullanıcılar sitenin tasarımına ve görünümüne bakarak firmaya güvenmekte ve alışverişlerini gerçekleştirmektedir. Bu nedenle firmaların web sitelerini çok iyi bir şekilde tasarlaması gereklidir. Böylelikle görselliğe önem veren kullanıcıların ilgisini çekebilmek ve onların güvenini kazanabilmek mümkündür. Fakat bazı e-ticaret firmaları güven vermeyen bir site tasarlayarak hataya düşmektedir. Bu da web siteye gelen ziyaretçilerin siteden çıkmasına ve müşteri kaybetmesine yol açmaktadır.

Okumalısın ;
Kriz İletişimi ve Kriz Yönetimi Hakkında İpuçları

Hataya düşmek istemeyen e-ticaret firmaları site tasarımına önem vermelidir. Bu noktada güven vermeyen, karmaşık ve görsel olarak yetersiz olan tasarımlardan kaçınmalıdır. Kullanıcılara güven veren, trendleri yakalayan ve içerik olarak göze hitap eden site tasarımları tercih edilmelidir. Aynı zamanda tüketicilere güven veren bir ödeme sayfasının oluşturulması da oldukça önemlidir.

Markanın Orijinal Olmaması

E-ticaret firmalarının en çok yaptığı hatalardan biri de orijinal olunmamasıdır. Orijinal olmayan firmalar rakiplerinden farklılaşamamakta ve sektörde uzun süredir var olan firmaların arkasında kalmaktadır. Bu noktada orijinal olarak tüketicilere rakip firmalarda olmayan bazı şeyler sunmak gereklidir.

Her markanın kendine has bir yapısının, kimliğinin olması gereklidir. Başka firmaların sattığı ürünleri satan bir e-ticaret firması olsanız dahi yapılan işlerin orijinal olması gereklidir. Bu noktada;

  • Marka adı
  • Sunulan hizmetler
  • Ürünler
  • Sunulan çözümler
  • Ürün fotoğrafları ve açıklamaları
  • Site tasarımları
  • Reklam ve pazarlama çalışmaları

Gibi faktörler firmanın orijinal olup olmadığını belirlemektedir. Sizler de bu faktörleri göz önünde bulundurarak e-ticarette hataya düşmeden orijinal bir marka ortaya koyabilirsiniz. Bu sayede rakip firmalardan farklılaşarak onların önüne geçebilirsiniz.

Okumalısın ;
KOBİ’lere Yönelik Pazarlama Stratejileri

SEO Çalışmalarının Yapılmaması

Bir e-ticaret firması için web siteye gelen organik trafik oldukça önemlidir. Bu nedenle e-ticaret firmalarının en çok üstünde durması gereken konulardan biri Google üzerindeki arama motorlarında öne çıkmak ve bu sonuçlar ile siteye trafik çekmektir. Bunun için de firmaların SEO çalışmalarından yararlanması gereklidir. Fakat bazı e-ticaret firmaları SEO çalışması yapmayarak organik bir şekilde trafik oluşturamamakta ve reklamlara bağlı kalmaktadır. Bu da uzun vadede karlılığın düşmesine neden olmaktadır.

Reklam ve Pazarlama Çalışmalarına Yeterli Bütçenin Ayrılmaması

E-ticaret firmalarının yapmaması gereken hatalardan bir diğeri de reklam ve pazarlama çalışmalarına yeterli bütçenin ayrılmamasıdır. Bu hataya düşen firmalar tüketicilerin web siteye gelmemeleri durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu noktada firmaların ürünlerini tanıtması ve bir güven algısı oluşturması gereklidir. Bunu yapabilmek için de reklam ve pazarlama çalışmalarından yararlanmalıdır. Bu çalışmaları önceden planlayarak da yeterli bir bütçenin ayrılması gereklidir. Böylelikle firmaların hedef kitlelerinin satın alma kararlarını etkileyebilmesi ve satışlarını arttırabilmesi mümkündür.

Bir Cevap Yaz

Senin Ticaretin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *